Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-04-06| GNSS, Geodezja

Nowe funkcje w ASG-EUPOS już dostępne

Zakończona właśnie modernizacja systemu ASG-EUPOS daje użytkownikom tego systemu trzy zasadnicze korzyści.


Nowe funkcje w ASG-EUPOS już dostępne

Wiosenna modernizacja ASG-EUPOS, którą przeprowadzono w dniach 30 marca – 3 kwietnia, polegała na aktualizacji do najnowszej wersji oprogramowania Trimble Pivot Platform odpowiedzialnego za generowanie usług czasu rzeczywistego RTK i RTN oraz pozostałych serwisów. Jak wylicza Główny Urząd Geodezji i Kartografii, software ten wprowadza trzy korzystne dla użytkowników zmiany.

Włączenie obliczeń sygnałów BeiDou III generacji do sieciowych danych korekcyjnych RTN

Nowa wersja oprogramowania wprowadza możliwość obliczeń sieciowych danych korekcyjnych z wykorzystaniem obserwacji z chińskiego systemu BeiDou III z większej liczby dostępnych odbiorników stacji referencyjnych. W związku z powyższym obserwacje systemu BDS-III z odbiorników Leica GR50 i Leica GR30, których obecnie w systemie ASG-EUPOS jest najwięcej, będą włączone do generowania sieciowych danych korekcyjnych RTN. W praktyce użytkownicy wielosystemowych korekt RTN zauważą większą liczbę dostępnych satelitów BeiDou. Funkcjonalność ta korzystnie wpłynie na wykonywanie pomiarów w trudnych warunkach obserwacji GNSS wywołanych rozbłyskami na Słońcu oraz burzami geomagnetycznymi.

Transmisja obserwacji GNSS ze stacji, które nie zostały rozwiązane w ramach sieciowych danych korekcyjnych

Jest to całkowicie nowa funkcjonalność, która w ramach sieciowych danych korekcyjnych będzie transmitowała dodatkowo poza sygnałami z satelitów wykorzystanych do generowania danych sieciowych także dane z satelitów, które nie zostały uwzględnione do wyliczenia korekty, np. z powodu braku prawidłowych poprawek zegara i orbit lub z powodu zachodzenia poza linię horyzontu. Ostatecznie użytkownik powinien zauważyć wzrost liczby satelitów, których sygnały będą transmitowane w ramach sieciowych danych korekcyjnych. Funkcjonalność ta powinna ułatwić pracę odbiorników w trudniejszym terenie do pomiarów RTN, np. w miastach.

Szyfrowanie bazy danych i przywracanie danych do logowania przez użytkownika

Ze względu na wymogi bezpieczeństwa producent oprogramowania wprowadził obligatoryjny mechanizm szyfrowania haseł przechowywanych w bazie danych. W nowej wersji oprogramowania został wprowadzony mechanizm odzyskiwania hasła za pomocą strony internetowej, w ramach którego użytkownik będzie miał możliwość samodzielnego odzyskania hasła do konta. Administratorzy nie będą natomiast mieli, tak jak do tej pory, możliwości wysłania w wiadomości e-mail przypomnienia hasła, ani sprawdzenia go bezpośrednio w bazie danych.

Dzięki zakończeniu aktualizacji oprogramowania z powrotem możliwe jest już rejestrowanie nowych użytkowników. Ci dotychczasowi nie muszą zaś wprowadzać żadnych zmian w konfiguracji swoich odbiorników.

JK (na podstawie informacji GUGiK)


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geoida od GOCE
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS