Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-07-28| GIS, Mapy

Overture Maps opublikowało pierwszy globalny zestaw otwartych danych przestrzennych

Inicjalne wydanie bazy zawiera cztery warstwy dostępne dla prawie 60 milionów miejsc na całym świecie. W kolejnych odsłonach planowane jest zwiększanie szczegółowości, dokładności i zakresu tematycznego danych. Zbiory są dostępne do pobrania TUTAJ.


Overture Maps opublikowało pierwszy globalny zestaw otwartych danych przestrzennych

Fundacja Overture Maps została utworzona w połowie grudnia ubiegłego roku z inicjatywy firm TomTom, Amazon Web Services (AWS), Meta (właściciel Facebooka) i Microsoft wraz z Linux Foundation. Z czasem do tego grona dołączyła również spółka Esri oraz kilkanaście innych firm zajmujących się mapowaniem i technologiami geoprzestrzennymi. Konsorcjum to zamierza stworzyć globalny system referencyjny i ustrukturyzowany schemat danych przestrzennych. Na tej podstawie powstanie zaś cyfrowa mapa świata dostępna na wolnej licencji.

Nowo opublikowane warstwy łączą różne źródła otwartych danych przestrzennych. Zostały one zweryfikowane i połączone poprzez serię kontroli jakości, a następnie opublikowane w schemacie Overture Maps. Schemat ten został tak zaprojektowany, aby umożliwić programistom usług mapowych pozyskiwanie i wykorzystywanie danych w ustandaryzowany sposób. Aktualnie dostępne do pobrania są:
• interesujące miejsca (POI) – warstwa opracowana na podstawie danych przekazanych przez członków założycieli – Meta i Microsoft – dodatkowo zaktualizowana na podstawie innych źródeł, takich jak dane instytucji rządowych, pozyskiwane z crowdsourcingu oraz dzięki technikom AI i uczeniu maszynowemu; zawiera ponad 59 milionów obiektów, które nie były wcześniej opublikowane jako otwarte dane;
• budynki – warstwa opracowana na podstawie danych Esri oraz z różnych projektów, m.in. OpenStreetMap, Microsoft AI-Generated Building Footprints; zawiera ponad 780 milionów budynków z całego świata;
• transport – warstwa opracowana na podstawie danych z projektu OpenStreetMap przekształconych do formatu Overture; format pozwala na spójną segmentację danych oraz zapewnia liniowy system odniesień, dzięki czemu możliwe jest dodawanie dodatkowych informacji, takich jak ograniczenia prędkości czy ruch w czasie rzeczywistym;
• granice administracyjne – dane dotyczące krajowych i regionalnych granic administracyjnych oraz nazw regionalnych, które zostały przetłumaczone na ponad 40 języków.

Źródło: Fundacja Overture Maps


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Formy rachunkowe i biografia prof. Hausbrandta
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS