Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2022-12-23| GIS, Mapy

Czy Overture Maps to konkurencja dla OpenStreetMap?

Ogłoszona niedawno przez cztery korporacje inicjatywa Overture Maps ma zaoferować nową otwartą cyfrową mapę świata. Na usta ciśnie się pytanie, czy nie będzie to zagrożenie i konkurencja dla społecznościowego projektu OpenStreetMap?


Czy Overture Maps to konkurencja dla OpenStreetMap? <br />
fot. TomTom
fot. TomTom

Czym jest Overture Maps Foundation?

Powołanie Overture Maps Foundation (OMF) oficjalnie ogłoszono w połowie grudnia br. Członkami założycielami tej inicjatywy są firmy TomTom, Amazon Web Services (AWS), Meta (właściciel Facebooka) i Microsoft, a także Linux Foundation.

Z ogólnikowych zapowiedzi wynika, że konsorcjum to zamierza stworzyć globalny system referencyjny i ustrukturyzowany schemat danych przestrzennych. Na tej podstawie powstanie zaś cyfrowa mapa świata dostępna na wolnej licencji. W inicjalnym wydaniu (które ma się ukazać jeszcze w I połowie 2023 r.) baza ta ma zawierać podstawowe warstwy, jak: budynki, drogi czy granice administracyjne. W kolejnych odsłonach zwiększana będzie jej szczegółowość, dokładność i zakres tematyczny.

Podstawą rejestru będą oczywiście bazy czterech wspomnianych na wstępie korporacji, ale OMF zachęca do udziału w projekcie również inne podmioty.

Konkurencja czy szansa: OpenStreetMap komentuje nową inicjatywę

Lektura ogólnikowego opisu inicjatywy OMF może prowadzić do wniosku, że przynajmniej częściowo będzie ona dublować inny otwarty projekt kartograficzny, czyli rozwijaną już od blisko dwóch dekad lat bazę OpenStreetMap. Nic zatem dziwnego, że głos w tej sprawie zabrała nadzorująca to społecznościowe przedsięwzięcie Fundacja OSM.

W swoim komentarzu organizacja przede wszystkim zwraca uwagę, że na razie wiele szczegółów dotyczących OMF pozostaje niejasnych. Na podstawie dostępnych dziś oficjalnych informacji trudno zatem ocenić, czy projekt ten będzie dla OSM szansą, a może zagrożeniem.

Głównym ryzykiem może być oczywiście to, że projekty OSM i OMF będą się wzajemnie dublować i między sobą konkurować. Potencjalnym problemem jest ponadto to, że niektórzy założyciele OMF mocno angażowali się dotychczas w rozwój OpenStreetMap (również finansowo) i teraz mogą się z tego wsparcia wycofać.

Ale Fundacja OSM dostrzega w Overture Maps również szanse. Nadzieję budzą m.in. zapowiedzi członków założycieli, że w swoim projekcie położą oni nacisk na ujednolicanie danych przestrzennych oraz kontrolę ich jakości, a więc coś, co nie jest mocną stroną OpenStreetMap.

Jak informują przedstawiciele Fundacji OSM, nieoficjalne rozmowy z Overture Maps napawają raczej optymizmem. Wynika z nich, że OMF ma być inicjatywą uzupełniającą OpenStreetMap, a nie stanowiącą dla niej konkurencję. Ponadto członkowie założyciele nie planują zakończyć współpracy z OSM, ale chcą nawet ją zacieśniać, w tym zwiększyć wsparcie finansowe dla tego społecznościowego przedsięwzięcia.

Niezależnie od tego, czym finalnie okaże się projekt Overture Maps, baza OpenStreetMap nadal będzie rozwijana głównie na bazie społecznościowych edycji, a automatyczne algorytmy mogą być co najwyżej wsparciem – podkreśla Fundacja OSM. W podsumowaniu swojego komentarza organizacja ta apeluje do Overture Maps o jak najściślejszą współpracę z OpenStreetMap, w tym o włączenie fundacji i społeczności OSM do dyskusji nad przyszłością projektu OMF.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Sztuczna inteligencja kartuje drogi
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama