Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2023-05-19 | GNSS, Teledetekcja

ICEYE, Bayanat i Yahsat ogłaszają satelitarny program dla ZEA

Fińsko-polskie przedsiębiorstwo ICEYE podpisało znaczący kontrakt z partnerami ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Wspólny projekt ma dać nowy ważny impuls dla rozwoju sektora kosmicznego i całej gospodarki tego państwa. Plan współpracy zakłada budowę co najmniej pięciu satelitów obserwacji Ziemi wyposażonych w radar SAR, z których pierwszy poleci na niską orbitę okołoziemską już w pierwszym kwartale 2024 roku.


Ilustracja: ICEYE, Bayanat i Yahsat ogłaszają satelitarny program dla ZEA

Sygnatariuszami umowy z ICEYE są firmy Bayanat oraz Yahsat. Spółki te będą wspólnie realizować kompleksowy program kosmiczny, który zaowocuje stworzeniem narodowych zdolności w zakresie teledetekcji satelitarnej i obserwacji Ziemi (EO) w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Jednym z celów budowy konstelacji SAR będzie jej komercyjne wykorzystanie na rzecz możliwości biznesowych na lokalnym i globalnym rynku EO.

Bayanat jest spółką giełdową, oferującą zaawansowane rozwiązania w zakresie wykorzystania sztucznej inteligencji na rzecz przetwarzania danych geoprzestrzennych. Yahsat to natomiast przedsiębiorstwo telekomunikacyjne, wyspecjalizowane w dostarczaniu zaawansowanych rozwiązań satelitarnych.

– ICEYE jest obecnie wiodącą firmą New Space na świecie, posiadającą udokumentowaną zdolność do projektowania, budowy i dostarczania klientom innowacyjnych satelitów SAR do obserwacji Ziemi. Jesteśmy zaszczyceni, że możemy przyczynić się do rozwoju programu kosmicznego Bayanat, spełniając wyśrubowane wymagania dotyczące zobrazowań, stawiane przez ich najbardziej wymagających klientów w Zjednoczonych Emiratach Arabskich – skomentował Rafał Modrzewski, prezes i współzałożyciel ICEYE.

Kluczową rolą ICEYE w przedsięwzięciu będzie dostarczenie partnerom rozwijanej przez tę firmę od lat technologii SAR. Satelity wyposażone w radar tego typu mają na pokładzie sensory aktywne, co umożliwia im prowadzenie obserwacji powierzchni Ziemi w każdych warunkach, również nocą i przy pełnym zachmurzeniu. Zdolności zobrazowania satelitów ICEYE są przy tym niezwykle elastyczne, co pozwala im zarówno fotografować znaczne obszary, jak i obrazować małe wycinki terenu z bardzo wysoką rozdzielczością.

Wdrożony projekt podniesie cały tworzony w ZEA wokół gospodarki kosmicznej ekosystem na wyższy poziom. Na dostępie do jakościowych zobrazowań SAR skorzystają nie tylko przedsiębiorstwa, ale także rząd. Będzie to ważny krok na drodze do rozwoju krajowych możliwości produkcji satelitów. Zapewni to całemu społeczeństwu Emiratów szereg strategicznych korzyści, w tym dostęp do pozyskiwania suwerennych danych SAR, zwiększenie bezpieczeństwa w dostępie do danych i dalsze budowanie zdolności obywateli ZEA do eksploracji kosmosu.

Źródło: ICEYE


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

Polsko-fiński satelita skutecznie tropi rosyjskie wojska

Od momentu zakupu przez Ukrainę satelity radarowego ICEYE dostarczone przez niego...

Esri docenia ICEYE za radarowe analizy powodziowe

Polsko-fińska firma ICEYE została nagrodzona przez Esri – producenta pakietu ArcGIS, tytułem...

Dane z satelitów ICEYE wesprą europejską kontrolę nad morzami

W pierwszej dekadzie grudnia br. polsko-fińskie przedsiębiorstwo ICEYE poinformowało...


wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Wpływ aplikacji lokalizacyjnych na korki
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
w latach 1919-37 pracami scaleniowymi objęto łącznie 768,7 tys. gospodarstw rolnych?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Eugeniusz Romer (1871-1954)

Eugeniusz  Romer  (1871-1954)
W 1899 roku habilitował się, przedstawiając pracę „Studia nad asymetrią dolin”. W 1911 roku został profesorem zwyczajnym. Pierwszą pracą Romera była posada zastępcy nauczyciela w lwowskim gimnazjum nr III (1893-94). W 1904 roku ukazał...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1922
Na Uniwersytecie Poznańskim powstała Katedra Miernictwa
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2