Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-12-21| GIS, Teledetekcja, Firma

Dane z satelitów ICEYE wesprą europejską kontrolę nad morzami

W pierwszej dekadzie grudnia br. polsko-fińskie przedsiębiorstwo ICEYE poinformowało o podjęciu współpracy z Europejską Agencją ds. Bezpieczeństwa Morskiego (European Maritime Safety Agency – EMSA). Radarowe zobrazowania operatora największej na świecie konstelacji komercyjnych satelitów SAR wspomogą różne aspekty nadzoru i monitorowania operacji morskich.


Dane z satelitów ICEYE wesprą europejską kontrolę nad morzami <br />
Port w Singapurze na zobrazowaniu z satelity ICEYE
Port w Singapurze na zobrazowaniu z satelity ICEYE

EMSA jest agencją Unii Europejskiej. Działa od 2002 r., a jej siedzibą jest Lizbona. Główne zadania tej instytucji obejmują wysiłki na rzecz zmniejszania liczby wypadków na morzu, redukcji ilości zanieczyszczeń dostających się do ekosystemu ze statków oraz minimalizację liczby ofiar śmiertelnych na morzu. Agencja m.in. wspiera Komisję Europejską w zakresie przygotowania i implementacji unijnego prawa dotyczącego bezpieczeństwa morskiego.

Kontrakt podpisany przez Europejską Agencję ds. Bezpieczeństwa Morskiego z firmą ICEYE to w istocie zawarta na wieloletni okres umowa ramowa. Dzięki niej na przestrzeni najbliższych lat zobrazowania radarowe od tego polsko-fińskiego dostawcy będą umacniać wsparcie operacyjne dla szerokiego grona europejskich organizacji, które korzystają z owoców usług obserwacji Ziemi dystrybuowanych przez EMSA.

– Zdjęcia z przestrzeni kosmicznej stanowią doskonałe narzędzie do szybkiego, wydajnego i skutecznego wspierania reagowania na katastrofy morskie i działań naprawczych, a także do egzekwowania unijnych przepisów morskich i wspomagania władz lokalnych – powiedział Pekka Laurila, współzałożyciel i dyrektor ds. strategii ICEYE.

Satelity tego operatora mogą pozyskiwać obrazy dużych obszarów morskich lub też znacznie bardziej szczegółowe zobrazowania obiektów takich jak statki lub infrastruktura związana wytwarzaniem produktów naftowych. Dzięki wykorzystaniu radarów SAR sensory te mogą pozyskiwać zobrazowania zarówno w dzień, jak i w nocy, bez względu na zachmurzenie. Zapewnia to klientom możliwość stałego monitorowania zmian zachodzących na powierzchni Ziemi. Na mocy podpisanego kontraktu agencja EMSA zyskuje więc dostęp do efektywnego narzędzia dla lepszego wsparcia odpowiednich organów krajowych państw członkowskich UE chociażby w zakresie strzeżenia bezpieczeństwa swoich morskich wybrzeży.

Źródło: materiały prasowe ICEYE


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Polska aplikacja zwycięża w konkursie Hexagonu
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS