wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-12-21| GIS, Teledetekcja, Firma

Dane z satelitów ICEYE wesprą europejską kontrolę nad morzami

W pierwszej dekadzie grudnia br. polsko-fińskie przedsiębiorstwo ICEYE poinformowało o podjęciu współpracy z Europejską Agencją ds. Bezpieczeństwa Morskiego (European Maritime Safety Agency – EMSA). Radarowe zobrazowania operatora największej na świecie konstelacji komercyjnych satelitów SAR wspomogą różne aspekty nadzoru i monitorowania operacji morskich.


Dane z satelitów ICEYE wesprą europejską kontrolę nad morzami <br />
Port w Singapurze na zobrazowaniu z satelity ICEYE
Port w Singapurze na zobrazowaniu z satelity ICEYE

EMSA jest agencją Unii Europejskiej. Działa od 2002 r., a jej siedzibą jest Lizbona. Główne zadania tej instytucji obejmują wysiłki na rzecz zmniejszania liczby wypadków na morzu, redukcji ilości zanieczyszczeń dostających się do ekosystemu ze statków oraz minimalizację liczby ofiar śmiertelnych na morzu. Agencja m.in. wspiera Komisję Europejską w zakresie przygotowania i implementacji unijnego prawa dotyczącego bezpieczeństwa morskiego.

Kontrakt podpisany przez Europejską Agencję ds. Bezpieczeństwa Morskiego z firmą ICEYE to w istocie zawarta na wieloletni okres umowa ramowa. Dzięki niej na przestrzeni najbliższych lat zobrazowania radarowe od tego polsko-fińskiego dostawcy będą umacniać wsparcie operacyjne dla szerokiego grona europejskich organizacji, które korzystają z owoców usług obserwacji Ziemi dystrybuowanych przez EMSA.

– Zdjęcia z przestrzeni kosmicznej stanowią doskonałe narzędzie do szybkiego, wydajnego i skutecznego wspierania reagowania na katastrofy morskie i działań naprawczych, a także do egzekwowania unijnych przepisów morskich i wspomagania władz lokalnych – powiedział Pekka Laurila, współzałożyciel i dyrektor ds. strategii ICEYE.

Satelity tego operatora mogą pozyskiwać obrazy dużych obszarów morskich lub też znacznie bardziej szczegółowe zobrazowania obiektów takich jak statki lub infrastruktura związana wytwarzaniem produktów naftowych. Dzięki wykorzystaniu radarów SAR sensory te mogą pozyskiwać zobrazowania zarówno w dzień, jak i w nocy, bez względu na zachmurzenie. Zapewnia to klientom możliwość stałego monitorowania zmian zachodzących na powierzchni Ziemi. Na mocy podpisanego kontraktu agencja EMSA zyskuje więc dostęp do efektywnego narzędzia dla lepszego wsparcia odpowiednich organów krajowych państw członkowskich UE chociażby w zakresie strzeżenia bezpieczeństwa swoich morskich wybrzeży.

Źródło: materiały prasowe ICEYE


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Studenci inwentaryzują budynek AGH
czy wiesz, że...
© 2005-2023 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Anna Wardziak
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS