|2022-08-19|
Teledetekcja
Ukraina kupuje satelitę radarowego od ICEYE
Polsko-fińska firma ICEYE działająca w obszarze radarowej obserwacji Ziemi podpisała umowę z Fundacją Charytatywną Serhija Prytuli. Na mocy porozumienia ukraiński rząd uzyska dostęp do oferowanych przez tę spółkę zaawansowanych zdolności w zakresie monitoringu z użyciem satelitów wyposażonych w radary SAR.
|
Most Krymski na zobrazowaniu radarowym ICEYE
|
|
|
|
|
ICEYE przekaże rządowi Ukrainy pełne zdolności pozyskiwania zobrazowań jednego ze swoich satelitów działającego już na orbicie. Kontrola misji przekazanego urządzenia pozostanie w rękach operatorów ICEYE. Ponadto Siły Zbrojne Ukrainy zyskają dostęp do danych z całej konstelacji satelitów polsko-fińskiego przedsiębiorstwa, by zapewnić sobie możliwość pozyskiwania z dużą częstotliwością zobrazowań dla lokalizacji kluczowych z punktu widzenia prowadzonych działań obronnych.
– Konstelacja satelitów ICEYE oferuje częstą rewizytę oraz wysoką jakość danych, które możemy pozyskiwać niezależnie od pogody i pory dnia. Naszymi satelitami 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu sterujemy z centrum operacji satelitarnych, które znajduje się w Warszawie – wyjaśnia Witold Witkowicz, dyrektor zarządzający w ICEYE Polska.
Od momentu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę Fundacja Charytatywna Serhija Prytuli nie ustaje w wysiłkach na rzecz pozyskiwania funduszy na potrzeby Ukraińskich Sił Zbrojnych. Organizacja miała swój udział w niedawnym zakupie czterech dronów Bayraktar. Ostatecznie ich producent zdecydował się przekazać maszyny nieodpłatnie. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze fundacja postanowiła zatem przeznaczyć na satelitę radarowego.
– ICEYE posiada obecnie najbardziej rozwiniętą technologię radarowego obrazowania satelitarnego na świecie – mówi Serhij Prytula, założyciel Fundacji Charytatywnej Serhija Prytuli. – Ta umowa stanowi istotny krok podjęty w odpowiedzi na pilną prośbę rządu Ukrainy o krytyczne dane z obserwacji satelitarnej. Przyniesie to ogromne korzyści naszym Siłom Zbrojnym – podkreśla.
– Za sprawą podpisanej umowy ICEYE kontynuuje swoje wysiłki, żeby zapewnić Ukrainie godne zaufania dane oraz wsparcie technologiczne – tłumaczy Rafał Modrzewski, prezes zarządu ICEYE. – Głęboko wierzymy, że technologia SAR oraz możliwości, jakie daje, będą mieć istotną wartość dla rządu Ukrainy, co stało się możliwe dzięki zaangażowaniu Fundacji Charytatywnej Serhija Prytuli – mówi.
Dysponując najliczniejszą na świecie konstelacją satelitów SAR, ICEYE dostarcza sprawdzone i niezawodne rozwiązania w zakresie obserwacji Ziemi. Przedsiębiorstwo jest ponadto jedyną w wymiarze globalnym organizacją, która oferuje swoim klientom szybkie dostawy niezwykle zaawansowanych satelitów SAR oraz danych, co pozwala odbiorcom zachować pełną kontrolę nad ich misją.
W każdym dowolnym momencie znaczna część powierzchni Ziemi jest spowita chmurami lub ukryta w ciemności. W przeciwieństwie do tradycyjnych satelitów obserwacji Ziemi, małe satelity radarowe ICEYE mogą pozyskiwać zobrazowania w wysokiej rozdzielczości zarówno w świetle dziennym, jak i w nocy i przy zachmurzeniu. Innymi słowy, mogą gromadzić obrazy z dowolnego miejsca wielokrotnie w ciągu dnia, zapewniając użytkownikom danych pewność przy podejmowaniu kluczowych decyzji. ICEYE z powodzeniem umieścił do tej pory w przestrzeni kosmicznej 21 urządzeń i obsługuje największą na świecie konstelację komercyjnych satelitów SAR.
Drodzy Czytelnicy! By przeciwdziałać hejtowi i dezinformacji, redakcja portalu Geoforum.pl postanowiła zablokować możliwość komentowania wiadomości związanych z rosyjską agresją na Ukrainę
JK (na podstawie informacji prasowej ICEYE)
|