Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2022-08-19 | Teledetekcja

Ukraina kupuje satelitę radarowego od ICEYE

Polsko-fińska firma ICEYE działająca w obszarze radarowej obserwacji Ziemi podpisała umowę z Fundacją Charytatywną Serhija Prytuli. Na mocy porozumienia ukraiński rząd uzyska dostęp do oferowanych przez tę spółkę zaawansowanych zdolności w zakresie monitoringu z użyciem satelitów wyposażonych w radary SAR.


Ilustracja: Ukraina kupuje satelitę radarowego od ICEYE
Ilustracja: Ukraina kupuje satelitę radarowego od ICEYE <br />
Most Krymski na zobrazowaniu radarowym ICEYE
Most Krymski na zobrazowaniu radarowym ICEYE

ICEYE przekaże rządowi Ukrainy pełne zdolności pozyskiwania zobrazowań jednego ze swoich satelitów działającego już na orbicie. Kontrola misji przekazanego urządzenia pozostanie w rękach operatorów ICEYE. Ponadto Siły Zbrojne Ukrainy zyskają dostęp do danych z całej konstelacji satelitów polsko-fińskiego przedsiębiorstwa, by zapewnić sobie możliwość pozyskiwania z dużą częstotliwością zobrazowań dla lokalizacji kluczowych z punktu widzenia prowadzonych działań obronnych.

– Konstelacja satelitów ICEYE oferuje częstą rewizytę oraz wysoką jakość danych, które możemy pozyskiwać niezależnie od pogody i pory dnia. Naszymi satelitami 24 godziny na dobę przez 7 dni
w tygodniu sterujemy z centrum operacji satelitarnych, które znajduje się w Warszawie – wyjaśnia Witold Witkowicz, dyrektor zarządzający w ICEYE Polska.

Od momentu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę Fundacja Charytatywna Serhija Prytuli nie ustaje w wysiłkach na rzecz pozyskiwania funduszy na potrzeby Ukraińskich Sił Zbrojnych. Organizacja miała swój udział w niedawnym zakupie czterech dronów Bayraktar. Ostatecznie ich producent zdecydował się przekazać maszyny nieodpłatnie. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze fundacja postanowiła zatem przeznaczyć na satelitę radarowego.

– ICEYE posiada obecnie najbardziej rozwiniętą technologię radarowego obrazowania satelitarnego na świecie – mówi Serhij Prytula, założyciel Fundacji Charytatywnej Serhija Prytuli. – Ta umowa stanowi istotny krok podjęty w odpowiedzi na pilną prośbę rządu Ukrainy o krytyczne dane z obserwacji satelitarnej. Przyniesie to ogromne korzyści naszym Siłom Zbrojnym – podkreśla.

– Za sprawą podpisanej umowy ICEYE kontynuuje swoje wysiłki, żeby zapewnić Ukrainie godne zaufania dane oraz wsparcie technologiczne – tłumaczy Rafał Modrzewski, prezes zarządu ICEYE. – Głęboko wierzymy, że technologia SAR oraz możliwości, jakie daje, będą mieć istotną wartość dla rządu Ukrainy, co stało się możliwe dzięki zaangażowaniu Fundacji Charytatywnej Serhija Prytuli – mówi.

Dysponując najliczniejszą na świecie konstelacją satelitów SAR, ICEYE dostarcza sprawdzone i niezawodne rozwiązania w zakresie obserwacji Ziemi. Przedsiębiorstwo jest ponadto jedyną w wymiarze globalnym organizacją, która oferuje swoim klientom szybkie dostawy niezwykle zaawansowanych satelitów SAR oraz danych, co pozwala odbiorcom zachować pełną kontrolę nad ich misją.

W każdym dowolnym momencie znaczna część powierzchni Ziemi jest spowita chmurami lub ukryta w ciemności. W przeciwieństwie do tradycyjnych satelitów obserwacji Ziemi, małe satelity radarowe ICEYE mogą pozyskiwać zobrazowania w wysokiej rozdzielczości zarówno w świetle dziennym, jak i w nocy i przy zachmurzeniu. Innymi słowy, mogą gromadzić obrazy z dowolnego miejsca wielokrotnie w ciągu dnia, zapewniając użytkownikom danych pewność przy podejmowaniu kluczowych decyzji. ICEYE z powodzeniem umieścił do tej pory w przestrzeni kosmicznej 21 urządzeń i obsługuje największą na świecie konstelację komercyjnych satelitów SAR.


Drodzy Czytelnicy! By przeciwdziałać hejtowi i dezinformacji, redakcja portalu Geoforum.pl postanowiła zablokować możliwość komentowania wiadomości związanych z rosyjską agresją na Ukrainę

JK (na podstawie informacji prasowej ICEYE)


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   


zobacz też:

ICEYE wprowadza do sprzedaży kompletne systemy satelitarne

Firma ICEYE posiada w przestrzeni kosmicznej największą na świecie konstelację satelitów...

Pięć nowych satelitów ICEYE skutecznie umieszczonych na orbicie

Firma ICEYE poinformowała o zwieńczonym powodzeniem największym do tej pory...

Polsko-fińskie satelity ICEYE wspomogą usługi Copernicusa

Europejski system monitorowania środowiska Copernicus będzie korzystać z zalet...

ICEYE oferuje unikatową zdolność pozyskiwania codziennych zobrazowań w jednakowej geometrii

Nowe zdolności polsko-fińskiej firmy ICEYE w zakresie...


wiadomości

EU-MAXNET Sp. z o.o.
WARSZAWA

Przedstawiciel firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE GNSS. Firma MAXNET Lech Wereszczyński oferuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń/systemów pozycjonowania GNSS firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Wyprawa BARI 1976
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
przed wojną najbardziej wysunięty na południe punkt granicy Polski miał wsp. geogr. 47°44? i leżał w pow. kosowskim w woj. stanisławowskim?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Kazimierz Dudzik

Kazimierz Dudzik
Kazimierz Dudzik, wieloletni dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Słupsku i założyciel firmy Geobaza, jednego z pierwszych w Polsce przedsiębiorstw o profilu geoinformatycznym. Był w Polsce pionierem w zakresie...
więcej

strzałka w dółGeodaty
2000

2000
Centralny Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Warszawie przechowuje 1,5 mln zdjęć lotniczych, 1,4 mln egz. map i 46 tys. teczek z dokumentacją topograficzno-kartograficzną.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2