Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-04-26| Teledetekcja, Sprzęt

DJI Mavic 3 Pro: trzy kamery na jednej przystępnej platformie

Chiński dronowy potentat – firma DJI, zaprezentował już drugi w ostatnich dniach nowy bezzałogowy wirnikowiec. Mavic 3 Pro, bo o nim mowa, wyróżnia przede wszystkim zintegrowanie aż trzech kamer o różnych ogniskowych – 24, 70 i 166 mm.


DJI Mavic 3 Pro: trzy kamery na jednej przystępnej platformie

Pierwsza to kamera marki Hasselblad z 4/3-calowym sensorem CMOS rejestrująca 12-bitowe zdjęcia RAW oraz filmy w rozdzielczości do 5.1 K z prędkością 50 klatek na sekundę bądź 4K do 120 fps. DJI zachwala w niej przede wszystkim wysoką jakość obrazu, a to dzięki technologii Hasselblad Natural Colour Solution (HNCS).

Druga kamera (ekwiwalent 70 mm) posiada sensor 1/1,3" CMOS i 3-krotny optyczny zoom. Pozyskuje fotografie o wielkości do 48 Mpx oraz filmy 4K z prędkością 60 fps. W ocenie DJI wyróżnia ją przede wszystkim wyjątkowa głębia ostrości pozwalająca efektywnie uchwycić np. budynki czy pojazdy.

I wreszcie trzecia kamera – ta oferuje przysłonę w zakresie f4.4–f3.4 oraz 7-krotny zoom optyczny i aż 28-krotny zoom hybrydowy. Pozyskuje zdjęcia o wielkości 12 Mpx i filmy 4K z prędkością 60 fps.

Jeśli chodzi o pozostałe parametry drona, to wyróżnia go chociażby możliwość realizowania misji o długości nawet 43 minut, wielokierunkowy system unikania przeszkód czy możliwość transmisji obrazu 1080p/60fps HD na dystansie do 15 km. Posiada też automatyczne funkcje lotu, takie jak: Waypoint Flight, Cruise Control czy Advanced RTH (powrót do domu).

Wspomnieć też należy o zaawansowanych narzędziach do wykonywania zdjęć i kręcenia filmów. To chociażby FocusTrack (do śledzenia obiektu), MasterShots (automatyczna edycja materiału), QuickShots (odtwarzanie typowych ruchów kamery) czy Panorama (generowanie obrazów panoramicznych).

Maszyna dostępna jest w cenie od około 2,2 tys. dolarów.

Czy DJI Mavic 3 Pro nada się dla geodezji?

Drony marki DJI zyskały sporą popularność wśród geodetów, ale czy może na nią liczyć również najnowsza premiera tej firmy? Producent nie kryje, że Mavica 3 Pro zaprojektowano głównie z myślą o wykonywaniu efektowych fotografii oraz materiałów filmowych. Do celów fotogrametrycznych lepiej pasuje zaś zaprezentowany we wrześniu ubiegłego roku Mavic 3 Enterprise. Maszyna ta, w przeciwieństwie do wersji Pro, posiada bowiem wbudowany odbiornik GNSS-RTK o centymetrowej dokładności, a także więcej opcji automatycznych lotów, które są przydatne przy pozyskiwaniu zdjęć do generowania ortofotomapy czy modelu 3D.


Aktualne zestawienie geodezyjnych dronów oraz aplikacji do przetwarzania zdjęć do chmury punktów i modeli 3D można znaleźć w bezpłatnym niezbędniku DRONY DLA GEODETY

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak skanowano największy atlas świata
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS