|2023-04-11|
Geodezja, GIS, Sprzęt
Nowe funkcje GML w geoportalach Geobidu
W serwisach mapowych wykorzystujących technologię firmy Geobid zaktualizowano funkcję wyświetlania informacji o wskazanym obiekcie GML oraz rozbudowano walidator plików w tym formacie.
Geoportale wykonują dekodowanie atrybutów dla danych GESUT i BDOT500 oraz użytków i konturów dla bazy EGiB. Dla działek – w przypadku wczytania pełnego (zintegrowanego) pliku GML EGiB – wyświetlane są informacje opisowe: jednostka rejestrowa, księga wieczysta (KW), właściciele z udziałami, klasoużytki. W przypadku pobierania informacji o budynku oprócz podstawowych informacji wyświetlane są: jednostka rejestrowa (z właścicielami i udziałami) oraz informacja o lokalach (powierzchnie lokali, KW lokalowe, informacja o właścicielach). Dane te mogą być następnie drukowane.
Jak wyjaśnia Geobid, nowa opcja będzie szczególnie przydatna dla jednostek organizacyjnych oraz gmin, które pozyskują dane EGiB, ale nie mają narzędzi, aby zinterpretować i wyświetlić otrzymane dane. Ich wizualizacja i przetwarzanie jest możliwe nawet w przypadku dużych plików GML. Przy przeglądarkach 64-bitowych prezentować można nawet zbiory o rozmiarze 700 MB, co odpowiada małej lub średniej gminie.
Rozbudowie uległ także walidator danych w formatach zgodnych z rozporządzeniami z 2021 r. Obecnie kontroli podlega w nim:
- ogólna struktura danych i występowanie atrybutów obligatoryjnych,
- poprawność typów atrybutów, np. kontrola, czy atrybut jest liczbą,
- poprawność referencji na skojarzone obiekty (np. rzędne, elementy towarzyszące budynkom),
- poprawność typów geometrii (punkt, polilinia, poligon),
- korelacja punktów załamania działek z listą punktów granicznych,
- poprawność rzędnych, np. nie może występować równocześnie atrybut rzędna oraz rzędna góry i rzędna dołu.
Wyżej wymienione funkcje dostępne są zarówno w ogólnopolskim geoportalu Polska.geoportal2.pl oraz w serwisach powiatowych (ich adresy znajdziemy na stronie firmy Geobid.).
JK
|