Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2023-04-11 | Geodezja, GIS, Sprzęt

Nowe funkcje GML w geoportalach Geobidu

W serwisach mapowych wykorzystujących technologię firmy Geobid zaktualizowano funkcję wyświetlania informacji o wskazanym obiekcie GML oraz rozbudowano walidator plików w tym formacie.


Ilustracja: Nowe funkcje GML w geoportalach Geobidu

Geoportale wykonują dekodowanie atrybutów dla danych GESUT i BDOT500 oraz użytków i konturów dla bazy EGiB. Dla działek – w przypadku wczytania pełnego (zintegrowanego) pliku GML EGiB – wyświetlane są informacje opisowe: jednostka rejestrowa, księga wieczysta (KW), właściciele z udziałami, klasoużytki. W przypadku pobierania informacji o budynku oprócz podstawowych informacji wyświetlane są: jednostka rejestrowa (z właścicielami i udziałami) oraz informacja o lokalach (powierzchnie lokali, KW lokalowe, informacja o właścicielach). Dane te mogą być następnie drukowane.

Jak wyjaśnia Geobid, nowa opcja będzie szczególnie przydatna dla jednostek organizacyjnych oraz gmin, które pozyskują dane EGiB, ale nie mają narzędzi, aby zinterpretować i wyświetlić otrzymane dane. Ich wizualizacja i przetwarzanie jest możliwe nawet w przypadku dużych plików GML. Przy przeglądarkach 64-bitowych prezentować można nawet zbiory o rozmiarze 700 MB, co odpowiada małej lub średniej gminie.

Rozbudowie uległ także walidator danych w formatach zgodnych z rozporządzeniami z 2021 r. Obecnie kontroli podlega w nim:

  • ogólna struktura danych i występowanie atrybutów obligatoryjnych,
  • poprawność typów atrybutów, np. kontrola, czy atrybut jest liczbą,
  • poprawność referencji na skojarzone obiekty (np. rzędne, elementy towarzyszące budynkom),
  • poprawność typów geometrii (punkt, polilinia, poligon),
  • korelacja punktów załamania działek z listą punktów granicznych,
  • poprawność rzędnych, np. nie może występować równocześnie atrybut rzędna oraz rzędna góry i rzędna dołu.

Wyżej wymienione funkcje dostępne są zarówno w ogólnopolskim geoportalu Polska.geoportal2.pl oraz w serwisach powiatowych (ich adresy znajdziemy na stronie firmy Geobid.).

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

narzędzia GEOBIDu szkoda, że GEOBID nie popracuje nad filtrami i sortowaniem przy przeszukiwaniem archiwalnych materiałów zasobu, bo na tym polu to jest jest wiele do zrobienia. Braki tych funkcjonalnosci skutkuja wielogodzinną praca, obarczona ryzykiem pominięcia przez przeoczenie odszukania kluczowych materiałów. Swoją drogą szkoda, że w przepisach wykonawczych brak jest uszczegolowien mechanizmów działania systemów teleinformatycznych. Każdy Geoportal sobie... standardy opracowywania wyników pomiarow, w tym skład operatów ministerstwo opracowalo...
  
odp: narzędzia GEOBIDu jak dla mnie, zwykłego geodety co robi głównie podziały, najlepiej by było, jakby operaty wyświetlały się po prostu, zwyczajnie, po kolei, chronologicznie, w obrębach. Tak, jak stały na półkach w papierowych teczkach wiązanych. I żeby były skany wszystkich map analogowych, ewidencyjnych. Operaty były numerowane kolejno w obrębach i jak jakiegoś numeru nie było to było jasne, że jest omyłkowo odłożony na innej półce lub skradziony. A teraz mamy komputer. I co jakiś czas trafiam na operaty z właściwym numerem działki, ale z innego obrębu. Na papierowej odbitce, na której pracownik ośrodka wpisywał długopisem numer operatu takie cuda się nie zdarzały. Pytanie, ile razy nie trafiam na operat, na który powinienem trafić? Zdarzyło mi się to już chyba ze dwa razy, o których wiem. O ilu nie wiem, a ustaliłem granice na nowo? A kiedyś byłem takim fanem cyfryzacji, Jak się okazuje, wszystko można skopać. I to przepisami prawa, bo tu nie mam pretensji do twórców oprogramowania jakiegokolwiek.
  
 2 
odp: odp: narzędzia GEOBIDu wina przepisów, a raczej ich braku w technicznym uszczegółowieniu działania wielu geoportali pzgik jest zasadniczą przyczyną bałaganu, ale trzeba mieć też na uwadze, że firmy obsługujące starostów nie są skore do zmian i udogodnien. Działają po najniższej linii oporu. To o czym Pan pisze świadczy właśnie braku podstawowych metadanych o materiale archiwalnym i słabych możliwościach filtrowania materiałów przy ich użyciu. Dla przykładu w aktualnym rozporządzeniu o pzgik jest mowa tylko i id materiału (nadawanym wg aktualnych zasad), a co z dawnymi oznaczeniami operatów, które przywoływane są w sprawozdaniach i protokołach granicznych? Takiego oznaczenia rzadko kiedy uświadczymy, a jest ono bezpośrednią relacją do dokumentu źródłowego. A co do GEOBIDU... ctrl F jako narzędzie pomocnicze? przeszukiwanie bazy danych ma polegać na jej odpytywaniu i zawężaniu wyników odpowiedzi, a nie skakaniu po niej.
  
 1 
odp: odp: narzędzia GEOBIDu W konsekwencji istnieje duże prawdopodobieństwo nie dotarcia do właściwych informacji i dokonania ustaleń przebiegu granic już ustalonych, o czym sam pisał.
  
 1 
Fantastyczna sprawa Geobid jak zwykle pomocny i robi to co rzeczywiście przydatne - brawo!
  
odp: Fantastyczna sprawa fantastyka, zgoda. Bo dlaczego, gdy zgłaszam robotę, muszę osobno pobierać i rozpakowywać z zip-ów, a potem importować osobne GML-e dla BDOT, dla GESUT i osobno dla EGB, to ostatnie nawet jest w innym menu programu? Przy czym dla EGB mogę pobrać tylko dane graficzne do zgłoszenia w GML. A opisowe dane o działkach są często z graficznymi niezgodne (w zakresie pól powierzchni działek) i są wydawane jako "wypisy" w pdf-ach. A może to tylko tak jest w tych paru ośrodkach, w których zgłaszam roboty?
  
 1 
odp: odp: Fantastyczna sprawa A sprobowales kiedyś oddać razem ?
  
odp: odp: Fantastyczna sprawa oddawałem, oczywiście tylko grafikę, zanim wprowadzono GML, przez multieksport BDOT i GESUT. EGB się nie dało. Wg standardów oddawać można tylko poszczególnymi bazami. Ale ja o wygodnym pobieraniu pisałem. Nie zmienia to faktu, że nawet osobno bazami nie da się pobrać w portalach Geobidu danych opisowych razem z grafiką, np. do automatycznego generowania wykazów zmian danych ewidencyjnych na podstawie wprowadzonych modyfikacji w grafice (podział, zmiana użytku, zmiany budynków) albo chociaż generowania stanu przed zmianami. Czy danych właścicieli do wysyłki zawiadomień przez np. Envelo. Dostawałem takie pliki z Geoinfo czy Ewida, jeszcze w SWDE. Nie jestem pewny, czy da się choćby wypluć wykazy współrzędnych punktów granicznych z atrybutami wg rozporządzenia i z rozbiciem na: bez zmian, zmienione, projektowane. O takiej egzotyce geodezyjnej typu pomierzone lub obliczone pikiety nrxyz zapomnijmy chyba na zawsze. To aplikacja rozwijana dla odgik-ów, nie geodetów, moim zdaniem.
  
bardzo dziękuję Bardzo dziękuję Twórcom tej funkconalności za miejsce, gdzie mogę szybko i kompleksowo (grafika dane opisowe) sprawdzić zawartość pliku GML. Sprawdziłem i działa jak należy.Super robota ! Pozdrawiam
  
tylko dlaczego takiego narzędzia nie zrobił GGK ?? Jestem urzędnikiem, udostępniam GML dla najróżniejszych instytucji państwowych i to jest bardzo słabe jeśli obowiązkowy format wymiany danych nie ma darmowej i publicznej aplikacji do ich wyświetlania. W efekcie tych danych nikt nie czyta, każde udostępnienie w GML kończy się zawsze telefonami "niech pan chociaż da nam plik TXT z nazwiskami i adresami, albo SWDE". Źle to świadczy o administracji "służbie" jeśli wymusza format nie dając oficjalnych narzędzi do ich odczytu. Świetnie, że komercyjny producent udostępnia narzędzia (i to za darmo), ale te narzędzia powinien stworzyć i udostępnić urząd.
  
 7 
Walidator- super, tylko... Dla mnie walidator przydatny. W odróżnieniu od Rządowego, na wynik walidacji przynajmniej nie wpływa wielkość liter w nazwie rozszerzenia, walidowanego pliku. Dxf i ewmapa, nie będę się czepiał. Przez x lat pracy w geodezji pracowałam na większości oprogramowań w Naszej branży. Kilku z nich już nawet nie ma i powiem jedno, żadne z nich nie jest idealne. Chodź mam swoich ulubieńców. Na dzisiaj w Ewmapie bardziej przyczepiłabym się do braku opcji cofnij, niż do dxf. Ale na rynku jest jeszcze kilka programów, gdzie da się cofać, a ctrl z działa jak należy.
  
 2 
a kiedy Ewmapa w przeglądarce? Tak jak zwykle walidator jest "szczególnie przydatny dla jednostek organizacyjnych oraz gmin,". Przydatny dla geodetów to byłby wreszcie program, w którym mogą kompleksowo tego gmla przygotować i po ludzku wgrać dxfa (czego normalnie nie da się zrobić w ewmapie bo np. znikają typy linii ...).
  
 3 
odp: a kiedy Ewmapa w przeglądarce? Zgoda ponieważ zdaniem Autora komentarza, obecne programy, takie jak Ewmapa, nie są w stanie sprostać wymaganiom geodetów, co może negatywnie wpływać na ich wydajność pracy. Tak właśnie żyjemy. W związku z tym, ważne jest, aby zapewnić geodetom narzędzia, które będą dopasowane do ich potrzeba i pozwolą na efektywną pracę. Nie zaś, wyłącznie na efektywne sprawdzanie owoców ich pracy.
    1 
 2 



zobacz też:

Zawiadomienia GML - nowy program dla geodetów

Firma mpSOFT z Gryfic wprowadziła do swojej oferty nowy program geodezyjny do generowania zawiadomień.

Lepsza obsługa GML-a w geoportalach Geobidu

Zarówno ogólnopolski, jak i powiatowe serwisy mapowe działające w technologii firmy Geobid zostały...

Urzędowy walidator plików GML udostępniony [aktualizacja]

Główny Urząd Geodezji i Kartografii udostępnił pierwszą wersję beta bezpłatnego...


wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-02 | WARSZAWA
Wyższy wymiar bezpieczeństwa - GIS w ochronie ludności
Celem konferencji jest stworzenie przestrzeni do merytorycznych dyskusji, wymiany doświadczeń oraz...
więcej
2025-04-03 | OSTRÓW WIELKOPOLSKI
25 KALISKA KONFERENCJA NAUKOWO-TECHNICZNA
Tegoroczna konferencja „25 Kaliska Konferencja Katastralna – od analogu przez...
więcej
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Wielodrożność a Galileo
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
według Euklidesa punkt jest tym, co nie ma części?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Kartezjusz (Rene Descartes) (1596-1650)

 Kartezjusz (Rene Descartes) (1596-1650)
Francuski matematyk, filozof, fizyk. Urodził się 31 marca 1596 roku w La Haye w rodzinie drobnej szlachty (matka zmarła w czasie porodu). Nauki pobierał w znanej szkole jezuitów w La Fléche (1604-12). Krótko przebywał w Paryżu, następnie...
więcej

strzałka w dółGeodaty
2009
Zamieszkały w Niemczech kolekcjoner poloników Tomasz Niewodniczański przekazuje swoją kolekcją Bibliotece Zamku Królewskiego w Warszawie. Wśród darowanych zbiorów są m.in. historyczne mapy dawnych ziem polskich (około 2,5 tys. sztuk), polskie atlasy...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama