Jak chwali się producent, to pierwsze tego typu rozwiązanie na rynku, które minimalizuje ryzyko błędów związanych z ręcznym wprowadzaniem danych czy interpretacją szkiców. Oprogramowanie powstało we współpracy z firmą Infotech, która zajmuje się wdrażaniem rozwiązań chmurowych dla projektów infrastrukturalnych. Jest bowiem ściśle zintegrowane z jej oprogramowaniem Appia do zarządzania budową.
Nowe rozwiązanie pozwala ograniczyć codzienne inspekcje prac budowlanych do czterech kroków:
- Zebrania danych w terenie za pomocą kompatybilnego odbiornika GNSS marki Leica.
- Wprowadzenia tych danych do aplikacji FieldGenius Construction Inspection, która automatycznie powiązuje je z odpowiednimi obiektami.
- Eksportu danych z programu FieldGenius.
- Importu danych do usługi Appia.
– Do tej pory proces kontroli budowy, niezbędny element walidacji kontroli jakości i zarządzania umowami, był nieporęczny” – twierdzi Troy Dahlin, wiceprezes Leica Geosystems ds. budownictwa ciężkiego na Stany Zjednoczone i Kanadę. – Informacje były często pisane ręcznie w notatnikach, zdjęcia robiono telefonami komórkowymi, a dane wprowadzano ręcznie do oprogramowania. Nasze nowe, potężne rozwiązanie jest bardzo potrzebne branży i dostrzegamy duży potencjał w wykorzystaniu cyfrowych danych powykonawczych w procesie inspekcji budowlanej w celu zwiększenia bezpieczeństwa, jakości oraz oszczędności czasu i kosztów – podkreśla.
– Dni, w których wiele źródeł danych z inspekcji pochodziło od wielu uczestników projektu, minęły” – skomentował Will McClave, prezes ds. systemów w firmie Infotech. – We współpracy z Leica Geosystems zautomatyzowaliśmy to, co kiedyś było ręcznym, czasochłonnym procesem, usprawniając razem rozwiązanie upraszczające inspekcje budowlane, a także wspierając tworzenie cyfrowej dokumentacji powykonawczej w celu zwiększenia wydajności bieżącej konserwacji – zaznacza.