Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2023-03-30 | Geodezja, Prawo

Więcej cyfryzacji i mniej formalności na budowie. Rząd przyjął projekt

Mniej formalności również przy budowie większych domów, dokończenie cyfryzacji procesu inwestycyjno-budowlanego, cyfryzacja narad koordynacyjnych – to kluczowe założenia projektu nowelizacji ustawy Prawo budowlane, który został przyjęty w tym tygodniu przez Radę Ministrów.


Ilustracja: Więcej cyfryzacji i mniej formalności na budowie. Rząd przyjął projekt

Ze zgłoszeniem można więcej

Jedną z ważniejszych zmian w przepisach jest możliwość budowy jednorodzinnych budynków mieszkalnych na własne potrzeby mieszkaniowe o powierzchni zabudowy powyżej 70 m kw. na podstawie tej samej procedury co mniejsze domy, a więc bez konieczności uzyskiwania pozwolenia na budowę – wystarczy zgłoszenie.

Z konieczności uzyskania pozwolenia zwolnione zostaną także przydomowe schrony do 35 m kw., niewielkie kioski i pawilony sprzedaży ulicznej oraz budynki gospodarcze i wiaty związane z produkcją rolną. Oznacza to, że również te obiekty będą mogły powstawać jedynie na podstawie zgłoszenia.

Do obiektów zwolnionych z pozwolenia, lecz wymagających zgłoszenia, zostanie także dodana budowa bezodpływowych zbiorników na wody opadowe lub roztopowe o pojemności większej niż 5 m sześc. i nie większej niż 15 m sześc. Budowa zbiorników do 5 m sześc. nie będzie wymagała zgłoszenia.

Pełna cyfryzacja na budowie

Nowelizacja Prawa budowlanego ma ponadto wprowadzić pełną cyfryzację procesu inwestycyjno-budowlanego. Przewiduje bowiem cyfrowy obieg dokumentów i zniesienie możliwości składania ich w postaci papierowej. Organy administracji publicznej również mają wydawać w tym zakresie dokumenty jedynie w postaci elektronicznej. W związku z tym dla całego kraju wprowadzony zostanie jeden system teleinformatyczny, który będzie służył do obsługi postępowań administracyjnych w budownictwie, tzw. SOPAB.

W ramach systemu utworzona zostanie Baza Projektów Budowlanych. Będzie ona gromadziła projekty budowlane, w tym projekty zagospodarowania działki lub terenu, projekty architektoniczno-budowlane i projekty techniczne sporządzone w postaci elektronicznej. O zamieszczeniu projektu budowlanego w bazie będzie decydował użytkownik konta na portalu e-Budownictwo, czyli inwestor lub projektant. Projekt budowlany, który zostanie zamieszczony w bazie, otrzyma indywidualny, unikalny identyfikator – inwestor będzie mógł go podać we wszelkiego rodzaju wnioskach, zgłoszeniach czy zawiadomieniach składanych w organach administracji architektoniczno-budowlanej oraz organach nadzoru budowlanego.

Pierwsza wersja SOPAB ma ruszyć jeszcze pod koniec czerwca br. Kolejne etapy wdrażania systemu mają potrwać do roku 2025.

Zmiany również w geodezji

Projekt przewiduje również zmiany w Prawie geodezyjnym i kartograficznym. Nowelizacja ma przede wszystkim wprowadzić obowiązek prowadzenia narad koordynacyjnych wyłącznie w postaci elektronicznej. Narzędzia, które to umożliwiają, wprowadzono już wprawdzie w większości powiatów, ale w świetle obowiązującego prawa korzystanie z nich jest wciąż fakultatywne.

Nowelizacja wprowadza ponadto przepisy określające czas ważności rezultatów narady koordynacyjnej, czyli 36 miesięcy od zakończenia narady (chyba że inwestor lub projektant przekaże do starosty informację o konieczności wydłużenia tego terminu).

Projekt wprowadza też przepis, na podstawie którego projektowane zamierzenia budowlane po upływie 36 miesięcy od zakończenia narady będą archiwizowane w bazie danych geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu (GESUT) prowadzonej przez starostę. Jak wyjaśniają autorzy projektu, w obecnej sytuacji, w przypadku gdy inwestor z jakiegoś powodu zrezygnował z realizacji inwestycji, w GESUT projektowana sieć cały czas istnieje. Takich sytuacji jest bardzo dużo i powoduje to nieczytelność danych. Coraz częściej zdarzają się też sytuacje, gdy dochodzi do kolizji nowych inwestycji z takimi niezrealizowanymi projektami.

Teraz projektem zajmie się Sejm. Nowelizacja ma wejść w życie co do zasady po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, choć w przewidziano w niej kilka przepisów przejściowych. Na przykład obowiązek prowadzenia narad koordynacyjnych drogą elektroniczną miałby zacząć obowiązywać po 6 miesiącach od publikacji ustawy.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na bezpłatny newsletter!

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

NORMALNIE EUREKA, ktoś się zorientował. że wprowadzone w latach 2014-2021 nowelizacje powodują, że śmietnik na mapie powstaje. Tak więc wracamy do korzeni, czyli tego co było. Termin ważności wyników uzgodnienia (teraz narady) był określony już od 2001r do 2014. Potem zniknął, ale objawił się ponownie w 2015 terminem tzw ?cyklu istnienia? obiektu. Potem cudowną kolejną aktualizacją termin ten znowu zniknął, aby się zreinkarnować w kolejnej, obecnej, zapewne cudownej nowelizacji. Kolizje się zdarzają ? a niby jak, skoro wynikiem narady nie może być kolizja.
  
 4 
odp: NORMALNIE EUREKA, ktoś się zorientował. Przypominam o paragrafie 10 ust. 5 Rozporządzenia Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 21 października 2015 r. w sprawie powiatowej bazy GESUT i krajowej bazy GESUT (Dz. U. poz. 1938)
  
odp: odp: NORMALNIE EUREKA, ktoś się zorientował. Tak, właśnie o tym napisałem, w tym przepisie był ów "cykl istnienia". Nie trzeba przypominać. :)) Pomimo tego zapisu wiele osób uważało, że uzgodniona trasa pozostaje w bazie GESUT na zawsze. Nie znam osób, które weryfikowałyby warunek wydania pozwolenia na budowę/przyjęcia zgłoszenia wyłacznie w celu aktualizacji bazy (usunięcia projektowanej sieci).
  
prosimy o link @Administrator - czy jest szansa na umieszczenie tu linku do najbardziej aktualnej wersji projektu nowelizacji?
  
 1 
taka sprawa... Jest jeszcze jedna ukryta kwestia, która ma wpływ na geodezję... Mianowicie zmiany w zakresie budynków dla których nie będzie już wymagane pozwolenie na budowę i wystarczy samo zgłoszenie przełoży się na przepis, który dla budynków zbudowanych tylko na zgłoszenie nie wymaga sporządzenia ich inwentaryzacji powykonawczej (poza mieszkalnymi bo to akurat jest doprecyzowane). Więc te budynki nie będą ujawniane w EGiB, Będą ujawniane w BDOT500 i to tylko wówczas, gdy jakiś geodeta przy jakiejś pracy akurat pomierzy ten budynek. Dodatkowo przełoży się to to też na podatki, które nie zostaną powiadomione o ujawnieniu w EGiB takiego budynku... Bajzel będzie coraz większy, a wiarygodność EGiB w zakresie budynków i użytków coraz mniejsza. I taką super zmianę przyniosła nam zmiana rozporządzenia EGiB uzależniając kwestię ujawniania w ewidencji budynków od zmieniających się przepisów prawa budowlanego.
    1 
 13 
odp: taka sprawa... pan realista, ale nie do końca :), bo jak wiadomo z praktyki za 2-3 lata zrobi się kolejną nowelizację, po której nastąpi konieczność aktualizacji baz, najpierw weryfikacja stanu w PODGIKach, a potem zlecenia dla firm prywatnych, w międzyczasie władza znowu coś uchwali, jakieś domy do 150m2 zabudowy bez pozwoleń lub nawet pałace... ehehehe to chyba przemyślana strategia, żeby ta geodezja zbyt szybko jednak nie umarła xD
  
 4 
A może zrobić podobnie w geodezji "W związku z tym dla całego kraju wprowadzony zostanie jeden system teleinformatyczny, który będzie służył do obsługi postępowań administracyjnych w budownictwie, tzw. SOPAB". Może zamiast 9 systemów w PODGiK i ich szachownicy, wprowadzić 1 dla całej Polski. No i co z tego, że będzie na początku gorszy od tych funkcjonujących obecnie, ale nie będzie już kłopotów starostów, ile zapłacić za tzw. dostosowanie do nowych przepisów oraz tego, że władza zmienia przepisy, ale nie liczy się z tym, że wymaga to zmiany oprogramowania i funkcjonowania PODGiK w ciągłym stanie przejściowym. Przy okazji można zrobić rządowy elektroniczny dziennik robót (coś jak książka budowy). Firmom informatycznym (autorom dotychczasowych systemów w PODGiK) nie zbraknie pracy, bo trzeba przygotować dane do załadowania do systemu centralnego. GUGiK wreszcie zrobi sam zestawienia i wykazy bez "żebrania" u starostów. Zasada usłyszana kiedyś w PODGiK: "H...wo, ale jednakowo".
    1 
 13 
odp: A może zrobić podobnie w geodezji dobra. a teraz trzeba jeszcze tylko zdecydować który najlepszy... i tu zaczynają się jaja :D
    1 
 3 
odp: odp: A może zrobić podobnie w geodezji żodyn! Trzeba napisać taki system od nowa. No ewentualnie kupić jakiś amerykański, ważne żeby nie był polski.
    6 
 1 
odp: odp: A może zrobić podobnie w geodezji Najlepszy będzie najtańszy w zakupie i najdroższy w utrzymaniu. Może być ciężko, mało jest niepolskich map zasadniczych i baz BDOT500. Za to był jeden premier, który naciskał na zakup Polonezów-FSO do obsługi rządu, słabo to wyszło. Może wróćmy do pierworysów. A nie, też nie było jednolicie, różne instrukcje techniczne, układy odwzorowania, skale. No i z tych map numerycznych trudno zrobić czytelne wydruki. Ale ile by tu jeszcze można pieniędzy pozyskać na uczytelnianie, jak już niebawem przecież mądrzy ludzie zakończą konwertowanie. Ale nie róbmy prawa geodezyjnego na wzór budowlanego. Ja do dziś nie rozumiem sensu punktu 1a w art. 29 ust.1, bo te budynki chyba mieszczą się w zbiorze budynków z punktu 1. Od dawna można budować dowolnie duży dom na zgłoszenie. Chwyt marketingowy czy co? Ostatnio dostaje masę spamu z ofertami domków typu postawisz-w-lesie-i-nad-wodą-bez-pozwoleń
    2 
 1 
odp: odp: A może zrobić podobnie w geodezji podobno już taki był , nie tylko pomysł, ale się nie przyjął
  
odp: odp: A może zrobić podobnie w geodezji Czy mowa o ZSDGiMZ? :) cytuję: Właścicielem autorskich praw majątkowych do Zintegrowanego Systemu Danych Georeferencyjnych i Mapy Zasadniczej (ZSDGiMZ) jest Skarb Państwa ? Główny Urząd Geodezji i Kartografii. Wzorem powiatu węgrowskiego i grójeckiego, możliwa jest instalacja w tych [chętnych ? red.] powiatach"
    1 
odp: A może zrobić podobnie w geodezji Porównanie systemu prowadzonych postępowań w budownictwie do systemu obsługi PZGiK to jest trochę mało poważne. To jednak nie ta skala danych i ich złożoność. Ale oczywiście nie zamyka to drogi do tego by mógł być to jeden ujednolicony system, który rozwiązałby bolączki obecnych różnic interpretacyjnych związanych choćby z obsług ą GML-a przez różnych producentów.
    3 
odp: odp: A może zrobić podobnie w geodezji no tak, projekt na mapie jest znacznie prostszy od samej mapy. A projekt budynku, szczególnie w metodologii BIM jest znacznie prostszy od prostokącika na mapie z etykietką. W ogóle zrobienie mapy do projektu i pomiar powykonawczy (bo to co pośrodku nie wymaga PZGiK) to wręcz kosmiczne zagadnienie przy warunkach zabudowy, projekcie budowlanym, budowie obiektów i oddawaniu ich do użytku z udziałem wszystkich uczestników procesu budowlanego, gestorów sieci, urzędników. W całym segregatorze kwitów od nas są ze 2-3 kartki.
    1 
 4 



zobacz też:

Dane GUS o budownictwie: lekki optymizm z mocno pesymistyczną perspektywą

Wprawdzie w lutym br. produkcja budowlano-montażowa wzrosła, ale...

Uwaga geodeci! Rusza elektroniczny dziennik budowy

Dziś (27 stycznia) Główny Urząd Nadzoru Budowlanego oficjalnie uruchomił aplikację EDB, czyli...

Totalna eksmisja a odszkodowania przy budowie CPK

Przyjmijmy roboczą tezę, że Centralny Port Komunikacyjny jest Polsce i jej mieszkańcom potrzebny i...


wiadomości

EU-MAXNET Sp. z o.o.
WARSZAWA

Przedstawiciel firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE GNSS. Firma MAXNET Lech Wereszczyński oferuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń/systemów pozycjonowania GNSS firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
2025-05-21 | WARSZAWA
Geodezja inżynieryjna w procesie realizacji inwestycji budowlanej
Zakład Geodezji Inżynieryjnej i Systemów Pomiarowych Politechniki Warszawskiej zaprasza na...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Wysokorozdzielcze wideo z satelity SkySat-1
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
Dr Vanessa Lawrence jest pierwszą kobietą, która została szefem Ordnance Survey – brytyjskiej agencji kartograficznej?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Stefan Juliusz Hausbrandt (1896-1971)

Stefan Juliusz  Hausbrandt  (1896-1971)
Urodził się w Warszawie 19 listopada 1896 roku. W 1922 roku ukończył tamtejszą Państwową Szkołę Mierniczą. Przez kilka lat prowadził prace pomiarowe związane z triangulacją, poligonizacją i scaleniami, najpierw jako praktykant, a po uzyskaniu tytułu...
więcej

strzałka w dółGeodaty
2004
Komputerowy gigant, warszawska spółka Computerland przejęła udziały szczecińskiego Geomaru - największej firmy geodezyjnej w woj. zachodniopomorskim. Rozpoczęła się ekspansja firm informatycznych na dziedzinę zarezerwowaną do tej pory dla firm...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2