Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-03-30| Geodezja, Prawo

Więcej cyfryzacji i mniej formalności na budowie. Rząd przyjął projekt

Mniej formalności również przy budowie większych domów, dokończenie cyfryzacji procesu inwestycyjno-budowlanego, cyfryzacja narad koordynacyjnych – to kluczowe założenia projektu nowelizacji ustawy Prawo budowlane, który został przyjęty w tym tygodniu przez Radę Ministrów.


Więcej cyfryzacji i mniej formalności na budowie. Rząd przyjął projekt

Ze zgłoszeniem można więcej

Jedną z ważniejszych zmian w przepisach jest możliwość budowy jednorodzinnych budynków mieszkalnych na własne potrzeby mieszkaniowe o powierzchni zabudowy powyżej 70 m kw. na podstawie tej samej procedury co mniejsze domy, a więc bez konieczności uzyskiwania pozwolenia na budowę – wystarczy zgłoszenie.

Z konieczności uzyskania pozwolenia zwolnione zostaną także przydomowe schrony do 35 m kw., niewielkie kioski i pawilony sprzedaży ulicznej oraz budynki gospodarcze i wiaty związane z produkcją rolną. Oznacza to, że również te obiekty będą mogły powstawać jedynie na podstawie zgłoszenia.

Do obiektów zwolnionych z pozwolenia, lecz wymagających zgłoszenia, zostanie także dodana budowa bezodpływowych zbiorników na wody opadowe lub roztopowe o pojemności większej niż 5 m sześc. i nie większej niż 15 m sześc. Budowa zbiorników do 5 m sześc. nie będzie wymagała zgłoszenia.

Pełna cyfryzacja na budowie

Nowelizacja Prawa budowlanego ma ponadto wprowadzić pełną cyfryzację procesu inwestycyjno-budowlanego. Przewiduje bowiem cyfrowy obieg dokumentów i zniesienie możliwości składania ich w postaci papierowej. Organy administracji publicznej również mają wydawać w tym zakresie dokumenty jedynie w postaci elektronicznej. W związku z tym dla całego kraju wprowadzony zostanie jeden system teleinformatyczny, który będzie służył do obsługi postępowań administracyjnych w budownictwie, tzw. SOPAB.

W ramach systemu utworzona zostanie Baza Projektów Budowlanych. Będzie ona gromadziła projekty budowlane, w tym projekty zagospodarowania działki lub terenu, projekty architektoniczno-budowlane i projekty techniczne sporządzone w postaci elektronicznej. O zamieszczeniu projektu budowlanego w bazie będzie decydował użytkownik konta na portalu e-Budownictwo, czyli inwestor lub projektant. Projekt budowlany, który zostanie zamieszczony w bazie, otrzyma indywidualny, unikalny identyfikator – inwestor będzie mógł go podać we wszelkiego rodzaju wnioskach, zgłoszeniach czy zawiadomieniach składanych w organach administracji architektoniczno-budowlanej oraz organach nadzoru budowlanego.

Pierwsza wersja SOPAB ma ruszyć jeszcze pod koniec czerwca br. Kolejne etapy wdrażania systemu mają potrwać do roku 2025.

Zmiany również w geodezji

Projekt przewiduje również zmiany w Prawie geodezyjnym i kartograficznym. Nowelizacja ma przede wszystkim wprowadzić obowiązek prowadzenia narad koordynacyjnych wyłącznie w postaci elektronicznej. Narzędzia, które to umożliwiają, wprowadzono już wprawdzie w większości powiatów, ale w świetle obowiązującego prawa korzystanie z nich jest wciąż fakultatywne.

Nowelizacja wprowadza ponadto przepisy określające czas ważności rezultatów narady koordynacyjnej, czyli 36 miesięcy od zakończenia narady (chyba że inwestor lub projektant przekaże do starosty informację o konieczności wydłużenia tego terminu).

Projekt wprowadza też przepis, na podstawie którego projektowane zamierzenia budowlane po upływie 36 miesięcy od zakończenia narady będą archiwizowane w bazie danych geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu (GESUT) prowadzonej przez starostę. Jak wyjaśniają autorzy projektu, w obecnej sytuacji, w przypadku gdy inwestor z jakiegoś powodu zrezygnował z realizacji inwestycji, w GESUT projektowana sieć cały czas istnieje. Takich sytuacji jest bardzo dużo i powoduje to nieczytelność danych. Coraz częściej zdarzają się też sytuacje, gdy dochodzi do kolizji nowych inwestycji z takimi niezrealizowanymi projektami.

Teraz projektem zajmie się Sejm. Nowelizacja ma wejść w życie co do zasady po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, choć w przewidziano w niej kilka przepisów przejściowych. Na przykład obowiązek prowadzenia narad koordynacyjnych drogą elektroniczną miałby zacząć obowiązywać po 6 miesiącach od publikacji ustawy.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na bezpłatny newsletter!

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pobieranie danych BDOT10k oraz wtyczka QGIS
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS