Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-03-21| Firma

Dane GUS o budownictwie: lekki optymizm z mocno pesymistyczną perspektywą

Wprawdzie w lutym br. produkcja budowlano-montażowa wzrosła, ale jednocześnie widać wyraźny spadek aktywności w budownictwie mieszkaniowym – wynika z opublikowanych właśnie danych Głównego Urzędu Statystycznego.


Dane GUS o budownictwie: lekki optymizm z mocno pesymistyczną perspektywą
Dane GUS o budownictwie: lekki optymizm z mocno pesymistyczną perspektywą <br />
źródło danych: GUS
źródło danych: GUS

Produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych) zrealizowana na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób w lutym była wyższa o 6,6% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Nie licząc grudnia 2022 r. (gdy zanotowano spadek o 0,8%) to zatem 21. miesiąc wzrostów z rzędu. W danych GUS nie ma już jednak śladu po dwucyfrowych wzrostach, jakie obserwowaliśmy jeszcze kilka miesięcy temu.

Jeśli chodzi o bardziej szczegółowe dane, to w lutym br. zwiększenie produkcji budowlanej odnotowano w skali roku dla przedsiębiorstw, których podstawowym rodzajem działalności była budowa obiektów inżynierii lądowej i wodnej (o 21,5%) oraz realizujących prace budowlane specjalistyczne (o 4,3%). Natomiast zmniejszenie (o 2,8%) wystąpiło wśród jednostek zajmujących się wznoszeniem budynków.

Tego samego dnia GUS opublikował również dane dotyczące budownictwa mieszkaniowego w okresie styczeń – luty 2023 r. Te statystyki są już zdecydowanie mniej optymistyczne. Wynika z nich bowiem, że w badanym okresie oddano do użytkowania 34,1 tys. mieszkań, tj. 2,9% mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Liczba wydanych pozwoleń lub dokonanych zgłoszeń budowy dotyczyła z kolei 31,4 tys. mieszkań. Tu spadek jest już o wiele większy, bo wynosi aż 34,3% rok do roku. Wcale nie lepiej wyglądają dane o mieszkaniach, których budowę rozpoczęto. W badanym okresie było ich 20,3 tys., co względem ubiegłego roku oznacza spadek o 31,7%.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mazurska perełka architektury w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS