Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2023-01-26 | Prawo

Uwaga geodeci! Rusza elektroniczny dziennik budowy

Dziś (27 stycznia) Główny Urząd Nadzoru Budowlanego oficjalnie uruchomił aplikację EDB, czyli dziennik budowy w wersji elektronicznej.


Ilustracja: Uwaga geodeci! Rusza elektroniczny dziennik budowy

Możliwość korzystania z tego narzędzia przewiduje zeszłoroczna nowelizacja Prawa budowlanego. Jak jednak zapewnia GUNB, chodzi tu nie tylko o spełnienie wymogów prawa. Elektroniczny Dziennik Budowy (EDB) ma być bowiem przełomem w cyfryzacji budownictwa.

Dziennik budowy jest najważniejszym dokumentem na każdej budowie. Powinien być prowadzony w określony sposób i przechowywany w bezpiecznym miejscu. Ale na placu budowy często występują trudne warunki pracy. Dlatego oprócz wersji na komputer dostępnej dla użytkowników z poziomu przeglądarki internetowej powstała też prosta w obsłudze aplikacja mobilna. EDB można uruchomić na każdym smartfonie, bez żadnego specjalistycznego sprzętu i bez stałego dostępu do internetu.

Co potrafi EDB?

Aplikacja oferuje następujące funkcje:

  • szybkie i proste składanie elektronicznego wniosku o wydanie dziennika budowy do organów administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego,
  • powierzanie obowiązków i określanie ram czasowych pracy geodety i uczestników procesu budowlanego,
  • wygodne monitorowanie wpisów i dokumentacji budowy online 24/7,
  • automatyczne wpisy dotyczące przyjęcia i powierzania obowiązków uczestnikom procesu budowlanego,
  • łatwa korekta wpisów,
  • prosta edycja statusów oraz zamknięcie dziennika jednym kliknięciem w aplikacji.

Jak to działa?

Dziennik budowy zakłada inwestor m.in. po otrzymaniu pozwolenia na budowę. Po jego uzyskaniu może dodać pozostałych uczestników procesu budowlanego w systemie, a są nimi: kierownik budowy, projektant, inspektor nadzoru inwestorskiego oraz upoważniony przedstawiciel inwestora. Co istotne, zgodnie z nowelą Prawa budowlanego z EDB może korzystać również „geodeta uprawniony wykonujący na terenie budowy czynności geodezyjne na potrzeby budownictwa”.

Gdy wszyscy wymienieni specjaliści uzyskują dostęp do elektronicznego dziennika, mogą w nim dokonywać wpisów. W szczególności dotyczy to kierownika budowy, który posiada dodatkowe uprawnienia i jest osobą prowadzącą w imieniu inwestora elektroniczny dziennik. To właśnie pod jego kątem została przygotowana prosta w obsłudze i ergonomiczna mobilna wersja EDB.

Prowadzenie dziennika w systemie odbywa się przez umieszczanie w nim odpowiednich wpisów. Wpisy ułożone są tak jak w tradycyjnym dzienniku. Zaletą aplikacji jest możliwość filtrowania i wyszukiwania wpisów po różnych parametrach, takich jak aktualność wpisu, funkcja autora czy autor wpisu. Dzięki temu rozwiązaniu w przypadku dużych inwestycji możemy szybko odnaleźć interesujący nas wpis.

Prowadzenie dziennika budowy w aplikacji EDB polega również na powierzaniu w funkcji uczestnikom procesu budowlanego oraz geodecie, którym inwestor bądź kierownik budowy ustala ramy czasowe ich pracy. Uczestnikom procesu budowlanego nie można jednak odebrać z dnia na dzień dostępu do systemu. Od daty zwolnienia z pełnionej funkcji mają jeszcze 14 dni na uzupełnienie wpisów.

Zamknięcie dziennika budowy prowadzonego w postaci elektronicznej następuje przez nadanie mu w systemie EDB statusu „zamknięty”. Dokonuje tego kierownik budowy jednym kliknięciem po zakończeniu wszystkich prac budowlanych bądź rozbiórkowych.

Papier wciąż dopuszczalny

Jednocześnie zachowana zostaje jeszcze dotychczasowa postać prowadzenia dziennika budowy i dokonywania w nim wpisów, czyli papierowa – nowela wprowadza w tym zakresie okres przejściowy do końca 2029 r. Inwestor będzie miał przez ten czas możliwość wyboru, czy chce, aby w procesie budowlanym wpisy dotyczące zdarzeń zachodzących w toku wykonywania robót budowlanych były dokonywane w postaci papierowej czy elektronicznej.

Strona aplikacji EDB


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na bezpłatny newsletter!

Jerzy Królikowski (na podstawie informacji GUNB)


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

BŁĘDY W EDB W EDB osoba 'geodety' błędnie opisywana jest w polu 'uczestnika procesu budowlanego'. Proszę redakcję o maila na adres e-budownictwo@gunb.gov.pl czy ministerstwo zamierza sprostować ten błąd dotyczący geodety uprawnionego i uczestnika procesu budowlanego.
  
 1 
No to mata czego tak chcieliśta - geodeta się został "uczestnikiem procesu budowlanego". Zadowolone? :D
  
 1 
odp: No to mata czego tak chcieliśta - no pewnie, prestiż strzelił w góre na 100% i ceny spoko mozna podniesc o 40%, o to wszystkim chodziło
  
 2 
osoba posiadająca odpowiednie uprawnienia zawodowe w dziedzinie geodezji i kartografii ad. "chciałbym napisać - Geodeta, ale ktoś taki nie istnieje", Geograf ani Kartograf też nie istnieje, a zgodnie z prawem budowlanym cyt. "informację o zgodności usytuowania obiektu budowlanego z projektem zagospodarowania działki lub terenu lub odstępstwach od tego projektu sporządzone przez osobę posiadającą odpowiednie uprawnienia zawodowe w dziedzinie geodezji i kartografii". Mając powyższe na względzie istnieją tylko osoby posiadające odpowiednie uprawnienia zawodowe w dziedzinie geodezji i kartografii oraz Służba Geodezyjna i Kartograficzna (zgodnie z ustawą Prawo geodezyjne i kartograficzne). Tak więc zgodnie z prawem geodeta uprawniony nie istnieje. A więc nie ma co fikać tylko służyć :)
  
odp: osoba posiadająca odpowiednie uprawnienia zawodowe w dziedzinie geodezji i kartografii Tak jest. Ja nawet rozumiem ,że to miało być sarkastyczne, ale dlaczego "nie mielibyśmy służyć"? Brać za to odpowiednie wynagrodzenie, ale służyć. Świadczyć usługi pomiarowe i tyczenia!, ale odpowiedzialność za nieterminowe zgłoszenie zasypanego przyłącza do inwentaryzacji, za uszkodzenie ław ciesielskich przez koparkowego, za wybudowanie niezgodnie z projektem niech ponoszą "uczestnicy procesu budowlanego"! Ja jestem geodetą i wnoszę, żeby na siłę nie obarczać mnie mianem uczestnika, ja naprawdę mam dosyć swojej odpowiedzialności, żebym jeszcze ją za budowę ponosił.
  
Geodeta - nikt Czy teraz geodeta będzie miał coś do powiedzenia?
  
ZROBIMY TAK ŻEBY BYŁO DOBRZE Chcę zachęcić wszystkich geodetów uprawnionych do dokonywania wpisów w dziennikach budowy opisujących nieprawidłowości w realizacji prac geodezyjnych, w szczególności tych związanych z realizacją art. 43. ustawy prawo budowlane dotyczącego zapewnienia geodezyjnego wyznaczenia obiektów budowlanych oraz (braku) umożliwienia pomiaru obiektów lub elementów obiektów budowlanych ulegających zakryciu. Obowiązki te spoczywają bezpośrednio na kierownikach budowy i inwestorach, a przez akceptowanie i przymykanie oczu na zaistniałe nieprawidłowości (dorabianie pomiarów i dokumentacji) utwierdzamy uczestników procesu budowlanego co do dalszych możliwości łamania prawa w tym zakresie.
    3 
 12 
odp: ZROBIMY TAK ŻEBY BYŁO DOBRZE Przykład: W dniu ... inwestor realizował prace związane z wykopem, usytuowaniem i zasypaniem podziemnej komory kablowej o wymiarach 3x2x1m, o której nie zostałem powiadomiony przez kierownika budowy. Umiejscowienie komory nie zostało wyznaczone, a przez jej zakrycie niemożliwe jest obecnie dokonanie pomiarów na potrzeby geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej.
    2 
 7 
odp: odp: ZROBIMY TAK ŻEBY BYŁO DOBRZE To tak można??
  
Nie bój, nie bój, Professore! Raz-dwa znajdzie się cep w gumofilcach, który pokaże, że jest to możliwe, bez żadnego tam "powiadomienia" - i to za jedną trzecią ceny! A potem będzie innym cepom opowiadał bajki, jak to na budowie wszyscy stoją przed nim na baczność, a on ich "nadzoruje" i "ocenia"!
  
 7 
odp: odp: ZROBIMY TAK ŻEBY BYŁO DOBRZE Skoro nie zostałeś powiadomiony o wykonaniu prac budowlanych to jakim tytułem - jako laik - się na ich temat wypowiadasz?
    1 
 5 
odp: odp: ZROBIMY TAK ŻEBY BYŁO DOBRZE A dlaczego chcesz takimi wpisami wk....ć inwentora, wykonawcę i kierownika? Jak tak będziesz wydziwiał to roboty nie znajdziesz.
  
Caro Proffesore... Na budowie nie ma żadnych "prac geodezyjnych", tylko "czynności geodezyjne na potrzeby budownictwa". A jakie są te potrzeby, to decyduje Kierownik Budowy, a nie geodeta (chciałbym napisać - Geodeta, ale ktoś taki nie istnieje).
    1 
 6 
GEODETA - PRZYSTAWKA NA BUDOWIE Jak można przeczytać w Przewodniku do EDB: Przewodnik ?Prowadzenie Elektronicznego Dziennika Budowy? powstał z myślą o uczestnikach procesu budowlanego - inwestorach, kierownikach budowy, inspektorach nadzoru inwestorskiego i geodetach". Niestety zgodnie z art. 17. ustawy prawo budowlane geodeta uprawniony nie jest uczestnikiem procesu budowlanego, pomimo iż praca geodetów ma fundamentalne znaczenie dla jego prawidłowego przebiegu. Warto zauważyć, że obecnie EDB nie umożliwia dołączania do dziennika np. mapy do celów projektowych, szkiców z wytyczenia czy mapy z geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej, które dokumentowałyby przeprowadzone prace geodezyjne. Dodatkowo wskazane byłoby uzupełnienie art. 22. pkt 1 ustawy prawo budowlane o konieczność sporządzenia szkicu z wyznaczenia terenu inwestycji/działki budowlanej przez geodetę uprawnionego oraz ochronę istniejących znaków granicznych, jako załącznik do protokołu.
    1 
 5 
może korzystać również ?geodeta uprawniony..." ? Cyt. z artykułu "Co istotne, zgodnie z nowelą Prawa budowlanego z EDB może korzystać również ?geodeta uprawniony wykonujący na terenie budowy czynności geodezyjne na potrzeby budownictwa?" czyli może a nie musi. I co się stanie jeżeli nie skorzysta z EDB?
  
odp: może korzystać również ?geodeta uprawniony..." ? To dobre rozwiązanie, zwłaszcza dla emerytowanych kierowników prac. :))
  
odp: może korzystać również ?geodeta uprawniony..." ? Czepiasz się na siłę. "Może" oznacza, że geodeta również ma możliwość dokonywania wpisów w takim dzienniku (tym razem o nas pamiętali he he), ale nadal dopuszczalna jest forma papierowa. Z opisu funkcjonalności dziennika wynika, że to kierownik budowy prowadzi ten dziennik i to on wyznacza terminy i osoby, które mają w nim zamieszczać swoje wpisy. Geodeta jest tylko zwykłym trybikiem w maszynie zwanej "realizacja inwestycji" i to on ma się dostosować, a nie stawiać swoje warunki.
    1 
 1 
odp: odp: może korzystać również ?geodeta uprawniony..." ? Cyt. "Geodeta jest tylko zwykłym trybikiem w maszynie zwanej "realizacja inwestycji" i to on ma się dostosować, a nie stawiać swoje warunki" tak? To ciekawe kto? jak nie ten Geodeta "zwykły trybik" ma ocenić ma na końcu po wykonanej inwentaryzacji w formie OŚWIADCZENIA o zgodności lub niezgodności efektu pracy wszystkich uczestników procesu budowlanego w tym kierownika budowy z projektem i planem zagospodarowania działki? Pragnę zwrócić uwagę, że to nie jest czepianie się na siłę, tylko zwrócenie uwagi na to co można a co należy zgodnie z przepisami prawa do każdego. Geodeta nie stawia swoich warunków, zwraca uwagę tak jak inne branże na fakt, że uczestniczy i powinien być uwzględniony przez stanowiących prawo jako uczestnik procesu budowlanego ponieważ bez jego uczestnictwa proces budowlany nie może być zrealizowany.
    2 
 1 
odp: odp: może korzystać również ?geodeta uprawniony..." ? W takim razie, czy uczestnicy procesu budowlanego nie są "zwykłymi trybikami" w maszynie zwanej "realizacja inwestycji"? i nie mają obowiązku dostosować się?
  
 1 
odp: odp: może korzystać również ?geodeta uprawniony..." ? Prawda. Jak będziesz fikal to znajdzie się inny o może jeszcze tańszy... I tyle pogadasz.. Szef firmy budowlanej rządzi... Geo ma stawiać pieczarki...
    2 
@geodeta uprawniony Te swoje "uprawnienia", to kupiłeś za koszyk jajek? Widziałeś kiedykolwiek ustawę - prawo budowlane?
    1 
 4 
odp: odp: może korzystać również ?geodeta uprawniony..." ? Po inwentaryzacji nie wydajemy OŚWIADCZENIA tylko Informację o zgodności z projektem! To jest diametralna różnica. Jeśli ktoś z branży wydaje oświadczenie, to gratuluję mu odwagi.
  



wiadomości

NaviGate Sp. z o.o.
Kraków

NaviGate – Oddział Warszawa ul. Gościnna 7, 05-082 Blizne Łaszczyńskiego k. Warszawy, tel. 22 270-15-54 ODBIORNIKI GNSS RTK, TACHIMETRY ELEKTRONICZNE I ZROBOTYZOWANE, BEZZAŁOGOWE STATKI POWIETRZNE (DRONY), SENSORY Sklep Serwis...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Wypis lub wyrys przez ePUAP
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
w 1953 r. utworzono Katedrę Kartografii na Uniwersytecie Wrocławskim?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Roman Hlibowicki (1911-1999)

Roman  Hlibowicki  (1911-1999)
Wieloletni kierownik Katedry Geodezji na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, naukowiec i dydaktyk. Urodził się 8 września 1911 r. w Przemyślu. Studiował we Lwowie. I tam w czasie II wojny światowej zdał egzamin dyplomowy w konspiracji, który...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1420
W Samarkandzie powstaje słynne w średniowieczu obserwatorium astronomiczne. Zbudowano w nim wielki kamienny sekstans będący wycinkiem (60°) łuku o promieniu 40 m.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama