|2023-01-26|
Prawo
Uwaga geodeci! Rusza elektroniczny dziennik budowy
Dziś (27 stycznia) Główny Urząd Nadzoru Budowlanego oficjalnie uruchomił aplikację EDB, czyli dziennik budowy w wersji elektronicznej.
Możliwość korzystania z tego narzędzia przewiduje zeszłoroczna nowelizacja Prawa budowlanego. Jak jednak zapewnia GUNB, chodzi tu nie tylko o spełnienie wymogów prawa. Elektroniczny Dziennik Budowy (EDB) ma być bowiem przełomem w cyfryzacji budownictwa.
Dziennik budowy jest najważniejszym dokumentem na każdej budowie. Powinien być prowadzony w określony sposób i przechowywany w bezpiecznym miejscu. Ale na placu budowy często występują trudne warunki pracy. Dlatego oprócz wersji na komputer dostępnej dla użytkowników z poziomu przeglądarki internetowej powstała też prosta w obsłudze aplikacja mobilna. EDB można uruchomić na każdym smartfonie, bez żadnego specjalistycznego sprzętu i bez stałego dostępu do internetu.
Co potrafi EDB?
Aplikacja oferuje następujące funkcje:
- szybkie i proste składanie elektronicznego wniosku o wydanie dziennika budowy do organów administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego,
- powierzanie obowiązków i określanie ram czasowych pracy geodety i uczestników procesu budowlanego,
- wygodne monitorowanie wpisów i dokumentacji budowy online 24/7,
- automatyczne wpisy dotyczące przyjęcia i powierzania obowiązków uczestnikom procesu budowlanego,
- łatwa korekta wpisów,
- prosta edycja statusów oraz zamknięcie dziennika jednym kliknięciem w aplikacji.
Jak to działa?
Dziennik budowy zakłada inwestor m.in. po otrzymaniu pozwolenia na budowę. Po jego uzyskaniu może dodać pozostałych uczestników procesu budowlanego w systemie, a są nimi: kierownik budowy, projektant, inspektor nadzoru inwestorskiego oraz upoważniony przedstawiciel inwestora. Co istotne, zgodnie z nowelą Prawa budowlanego z EDB może korzystać również „geodeta uprawniony wykonujący na terenie budowy czynności geodezyjne na potrzeby budownictwa”.
Gdy wszyscy wymienieni specjaliści uzyskują dostęp do elektronicznego dziennika, mogą w nim dokonywać wpisów. W szczególności dotyczy to kierownika budowy, który posiada dodatkowe uprawnienia i jest osobą prowadzącą w imieniu inwestora elektroniczny dziennik. To właśnie pod jego kątem została przygotowana prosta w obsłudze i ergonomiczna mobilna wersja EDB.
Prowadzenie dziennika w systemie odbywa się przez umieszczanie w nim odpowiednich wpisów. Wpisy ułożone są tak jak w tradycyjnym dzienniku. Zaletą aplikacji jest możliwość filtrowania i wyszukiwania wpisów po różnych parametrach, takich jak aktualność wpisu, funkcja autora czy autor wpisu. Dzięki temu rozwiązaniu w przypadku dużych inwestycji możemy szybko odnaleźć interesujący nas wpis.
Prowadzenie dziennika budowy w aplikacji EDB polega również na powierzaniu w funkcji uczestnikom procesu budowlanego oraz geodecie, którym inwestor bądź kierownik budowy ustala ramy czasowe ich pracy. Uczestnikom procesu budowlanego nie można jednak odebrać z dnia na dzień dostępu do systemu. Od daty zwolnienia z pełnionej funkcji mają jeszcze 14 dni na uzupełnienie wpisów.
Zamknięcie dziennika budowy prowadzonego w postaci elektronicznej następuje przez nadanie mu w systemie EDB statusu „zamknięty”. Dokonuje tego kierownik budowy jednym kliknięciem po zakończeniu wszystkich prac budowlanych bądź rozbiórkowych.
Papier wciąż dopuszczalny
Jednocześnie zachowana zostaje jeszcze dotychczasowa postać prowadzenia dziennika budowy i dokonywania w nim wpisów, czyli papierowa – nowela wprowadza w tym zakresie okres przejściowy do końca 2029 r. Inwestor będzie miał przez ten czas możliwość wyboru, czy chce, aby w procesie budowlanym wpisy dotyczące zdarzeń zachodzących w toku wykonywania robót budowlanych były dokonywane w postaci papierowej czy elektronicznej.
Strona aplikacji EDB
Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Jerzy Królikowski (na podstawie informacji GUNB)
|