Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-01-26| Prawo

Uwaga geodeci! Rusza elektroniczny dziennik budowy

Dziś (27 stycznia) Główny Urząd Nadzoru Budowlanego oficjalnie uruchomił aplikację EDB, czyli dziennik budowy w wersji elektronicznej.


Uwaga geodeci! Rusza elektroniczny dziennik budowy

Możliwość korzystania z tego narzędzia przewiduje zeszłoroczna nowelizacja Prawa budowlanego. Jak jednak zapewnia GUNB, chodzi tu nie tylko o spełnienie wymogów prawa. Elektroniczny Dziennik Budowy (EDB) ma być bowiem przełomem w cyfryzacji budownictwa.

Dziennik budowy jest najważniejszym dokumentem na każdej budowie. Powinien być prowadzony w określony sposób i przechowywany w bezpiecznym miejscu. Ale na placu budowy często występują trudne warunki pracy. Dlatego oprócz wersji na komputer dostępnej dla użytkowników z poziomu przeglądarki internetowej powstała też prosta w obsłudze aplikacja mobilna. EDB można uruchomić na każdym smartfonie, bez żadnego specjalistycznego sprzętu i bez stałego dostępu do internetu.

Co potrafi EDB?

Aplikacja oferuje następujące funkcje:

  • szybkie i proste składanie elektronicznego wniosku o wydanie dziennika budowy do organów administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego,
  • powierzanie obowiązków i określanie ram czasowych pracy geodety i uczestników procesu budowlanego,
  • wygodne monitorowanie wpisów i dokumentacji budowy online 24/7,
  • automatyczne wpisy dotyczące przyjęcia i powierzania obowiązków uczestnikom procesu budowlanego,
  • łatwa korekta wpisów,
  • prosta edycja statusów oraz zamknięcie dziennika jednym kliknięciem w aplikacji.

Jak to działa?

Dziennik budowy zakłada inwestor m.in. po otrzymaniu pozwolenia na budowę. Po jego uzyskaniu może dodać pozostałych uczestników procesu budowlanego w systemie, a są nimi: kierownik budowy, projektant, inspektor nadzoru inwestorskiego oraz upoważniony przedstawiciel inwestora. Co istotne, zgodnie z nowelą Prawa budowlanego z EDB może korzystać również „geodeta uprawniony wykonujący na terenie budowy czynności geodezyjne na potrzeby budownictwa”.

Gdy wszyscy wymienieni specjaliści uzyskują dostęp do elektronicznego dziennika, mogą w nim dokonywać wpisów. W szczególności dotyczy to kierownika budowy, który posiada dodatkowe uprawnienia i jest osobą prowadzącą w imieniu inwestora elektroniczny dziennik. To właśnie pod jego kątem została przygotowana prosta w obsłudze i ergonomiczna mobilna wersja EDB.

Prowadzenie dziennika w systemie odbywa się przez umieszczanie w nim odpowiednich wpisów. Wpisy ułożone są tak jak w tradycyjnym dzienniku. Zaletą aplikacji jest możliwość filtrowania i wyszukiwania wpisów po różnych parametrach, takich jak aktualność wpisu, funkcja autora czy autor wpisu. Dzięki temu rozwiązaniu w przypadku dużych inwestycji możemy szybko odnaleźć interesujący nas wpis.

Prowadzenie dziennika budowy w aplikacji EDB polega również na powierzaniu w funkcji uczestnikom procesu budowlanego oraz geodecie, którym inwestor bądź kierownik budowy ustala ramy czasowe ich pracy. Uczestnikom procesu budowlanego nie można jednak odebrać z dnia na dzień dostępu do systemu. Od daty zwolnienia z pełnionej funkcji mają jeszcze 14 dni na uzupełnienie wpisów.

Zamknięcie dziennika budowy prowadzonego w postaci elektronicznej następuje przez nadanie mu w systemie EDB statusu „zamknięty”. Dokonuje tego kierownik budowy jednym kliknięciem po zakończeniu wszystkich prac budowlanych bądź rozbiórkowych.

Papier wciąż dopuszczalny

Jednocześnie zachowana zostaje jeszcze dotychczasowa postać prowadzenia dziennika budowy i dokonywania w nim wpisów, czyli papierowa – nowela wprowadza w tym zakresie okres przejściowy do końca 2029 r. Inwestor będzie miał przez ten czas możliwość wyboru, czy chce, aby w procesie budowlanym wpisy dotyczące zdarzeń zachodzących w toku wykonywania robót budowlanych były dokonywane w postaci papierowej czy elektronicznej.

Strona aplikacji EDB


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na bezpłatny newsletter!

Jerzy Królikowski (na podstawie informacji GUNB)


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 2
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS