wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-07-27| Prawo

Nowelizacja Prawa budowlanego opublikowana. Ważny krok dla cyfryzacji budownictwa

Wprowadzenie kolejnego etapu cyfryzacji procesów administracyjnych w obszarze budownictwa – to główny cel nowelizacji Prawa budowlanego, która ukazała się właśnie w Dzienniku Ustaw (poz. 1557).


Nowelizacja Prawa budowlanego opublikowana. Ważny krok dla cyfryzacji budownictwa

Nowela ma przyspieszyć cyfryzację budownictwa m.in. poprzez: ustanowienie elektronicznego dziennika budowy prowadzonego w systemie EDB. Jak przekonują autorzy ustawy, umożliwi to inwestorowi monitorowanie wpisów dokonywanych w dzienniku z dowolnego miejsca (np. z własnego mieszkania) na urządzeniu mobilnym (np. na telefonie komórkowym, laptopie czy tablecie) bez konieczności udawania się na teren budowy.

Za prowadzenie EDB odpowiedzialny będzie kierownik budowy. Z punktu widzenia geodezji istotne jest, że nowelizacja określa wprost, iż uprawnionymi do dokonywania wpisów w EDB są nie tylko formalni uczestnicy procesu budowlanego, ale także „geodeta uprawniony wykonujący na terenie budowy czynności geodezyjne na potrzeby budownictwa”.

Jednocześnie zachowana zostaje dotychczasowa postać prowadzenia dziennika budowy i dokonywania w nim wpisów, czyli papierowa – nowela wprowadza w tym zakresie okres przejściowy do końca 2029 r. Inwestor będzie miał przez ten czas możliwość wyboru, czy chce, aby w procesie budowlanym wpisy dotyczące zdarzeń zachodzących w toku wykonywania robót budowlanych były dokonywane w postaci papierowej czy elektronicznej.

Inne zmiany wprowadzone przez nowelizację to:

 • ustanowienie książki obiektu budowlanego prowadzonej w postaci elektronicznej przez system EKOB,
 • wprowadzenie przepisów regulujących funkcjonowanie portalu e-Budownictwo (serwis ten faktycznie działa już od I kwartału 2021 r.);
 • zapewnienie prowadzenia centralnych rejestrów osób posiadających uprawnienia budowlane i ukaranych z tytułu odpowiedzialności zawodowej przez odpowiedni system teleinformatyczny e-CRUB.

Co do zasady nowelizacja wchodzi w życie 10 sierpnia. Przepisy dotyczące dziennika budowy i systemu EDB wchodzą w życie za 6 miesięcy, a zapisy dotyczące książki obiektu budowlanego i systemu EKOB – 1 stycznia 2023 r.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wysokorozdzielcze wideo z satelity SkySat-1
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS