Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-07-27| Prawo

Nowelizacja Prawa budowlanego opublikowana. Ważny krok dla cyfryzacji budownictwa

Wprowadzenie kolejnego etapu cyfryzacji procesów administracyjnych w obszarze budownictwa – to główny cel nowelizacji Prawa budowlanego, która ukazała się właśnie w Dzienniku Ustaw (poz. 1557).


Nowelizacja Prawa budowlanego opublikowana. Ważny krok dla cyfryzacji budownictwa

Nowela ma przyspieszyć cyfryzację budownictwa m.in. poprzez: ustanowienie elektronicznego dziennika budowy prowadzonego w systemie EDB. Jak przekonują autorzy ustawy, umożliwi to inwestorowi monitorowanie wpisów dokonywanych w dzienniku z dowolnego miejsca (np. z własnego mieszkania) na urządzeniu mobilnym (np. na telefonie komórkowym, laptopie czy tablecie) bez konieczności udawania się na teren budowy.

Za prowadzenie EDB odpowiedzialny będzie kierownik budowy. Z punktu widzenia geodezji istotne jest, że nowelizacja określa wprost, iż uprawnionymi do dokonywania wpisów w EDB są nie tylko formalni uczestnicy procesu budowlanego, ale także „geodeta uprawniony wykonujący na terenie budowy czynności geodezyjne na potrzeby budownictwa”.

Jednocześnie zachowana zostaje dotychczasowa postać prowadzenia dziennika budowy i dokonywania w nim wpisów, czyli papierowa – nowela wprowadza w tym zakresie okres przejściowy do końca 2029 r. Inwestor będzie miał przez ten czas możliwość wyboru, czy chce, aby w procesie budowlanym wpisy dotyczące zdarzeń zachodzących w toku wykonywania robót budowlanych były dokonywane w postaci papierowej czy elektronicznej.

Inne zmiany wprowadzone przez nowelizację to:

  • ustanowienie książki obiektu budowlanego prowadzonej w postaci elektronicznej przez system EKOB,
  • wprowadzenie przepisów regulujących funkcjonowanie portalu e-Budownictwo (serwis ten faktycznie działa już od I kwartału 2021 r.);
  • zapewnienie prowadzenia centralnych rejestrów osób posiadających uprawnienia budowlane i ukaranych z tytułu odpowiedzialności zawodowej przez odpowiedni system teleinformatyczny e-CRUB.

Co do zasady nowelizacja wchodzi w życie 10 sierpnia. Przepisy dotyczące dziennika budowy i systemu EDB wchodzą w życie za 6 miesięcy, a zapisy dotyczące książki obiektu budowlanego i systemu EKOB – 1 stycznia 2023 r.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Zwycięski projekt studentów AGH
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS