|2022-04-21|
Prawo
Kolejny etap cyfryzacji w budownictwie: rząd przyjął projekt zmiany Prawa budowlanego
Dziennik budowy w formie elektronicznej, elektroniczna książka obiektu budowlanego czy też elektroniczna dokumentacja przebiegu robót budowlanych to usprawnienia, które przewidują przepisy przyjęte właśnie przez rząd.
– Dzięki projektowi ustawy o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw, przedłożonemu przez ministra rozwoju i technologii, kolejny krok na drodze do cyfryzacji procesów administracyjnych w budownictwie staje się faktem. Dla wszystkich stron związanych z procesem inwestycyjno-budowlanym to bardzo ważny moment. W Głównym Urzędzie Nadzoru Budowlanego przygotowujemy się na te zmiany już od dłuższego czasu – wyjaśnia Dorota Cabańska p.o. głównego inspektora nadzoru budowlanego.
– Już teraz serwis e-Budownictwo umożliwia obywatelom i inwestorom wypełnienie i złożenie wniosków związanych z procesem budowlanym w sposób elektroniczny do właściwych urzędów. Serwis jest intuicyjny i dostosowany do potrzeb branży budowlanej. To idealne rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy chcą załatwić sprawy urzędowe on-line, bez wychodzenia z biura czy domu – dodaje Dorota Cabańska.
Nowe przepisy wprowadzają m.in. dziennik budowy w postaci elektronicznej (system eDB). Jego kluczowe założenia są następujące:
- Inwestor otrzyma możliwość monitorowania wpisów dokonywanych w dzienniku budowy z dowolnego miejsca, nawet bez obecności na budowie.
- Każdy dziennik budowy otrzyma indywidualny numer, który umożliwi odnalezienie dziennika w systemie elektronicznym i odczytywanie wpisów.
- W przypadku prowadzenia dziennika budowy w postaci elektronicznej będzie możliwe, przy składaniu dokumentów o użytkowanie obiektu budowlanego, podanie jedynie numeru elektronicznego dziennika budowy, bez konieczności dołączania go w postaci papierowej. Wniosek o pozwolenie na użytkowanie i zawiadomienie o zakończeniu budowy będą składane w postaci elektronicznej.
- Papierowa forma prowadzenia dziennika budowy będzie dostępna czasowo. Inwestor będzie miał możliwość wyboru.
Drugą szykowaną w przepisach nowością jest książka obiektu budowlanego w postaci elektronicznej. Będzie można ją założyć i prowadzić on-line z wykorzystaniem specjalnego systemu EKOB. Każdy rekord otrzyma tu indywidualny numer, który pozwoli zarówno właścicielowi czy zarządcy, jak i organowi nadzoru budowanego na odnalezienie danej książki w systemie.
Ponadto nowe rozwiązania sprawią, że prowadzony przez GUNB portal e-Budownictwo pozwoli na generowanie wniosków, zgłoszeń i zawiadomień, które następnie będzie można złożyć w postaci papierowej bądź elektronicznej (np. przez ePUAP lub skrzynkę podawczą).
Dodatkowo centralne rejestry osób posiadających uprawnienia budowlane i ukaranych z tytułu odpowiedzialności zawodowej będą prowadzone poprzez system e-CRUB, który prowadzi GUNB.
Przyjęte przez rząd przepisy wprowadzają także inne nowe rozwiązania, w tym:
- prowadzenie egzaminów na uprawnienia budowlane w sposób bardziej elastyczny – tj. w terminach ustalanych przez właściwą izbę samorządu zawodowego,
- w sprawach dotyczących uzgadniania ochrony przeciwpożarowej, projektu zagospodarowania działki lub terenu, projektu architektoniczno-budowlanego oraz projektu technicznego w łatwy i szybki sposób będzie można uzyskiwać uzgodnienia w stosunku do projektów sporządzanych w postaci elektronicznej.
Źródło: GUNB, JK
|