wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-04-21| Prawo

Kolejny etap cyfryzacji w budownictwie: rząd przyjął projekt zmiany Prawa budowlanego

Dziennik budowy w formie elektronicznej, elektroniczna książka obiektu budowlanego czy też elektroniczna dokumentacja przebiegu robót budowlanych to usprawnienia, które przewidują przepisy przyjęte właśnie przez rząd.


Kolejny etap cyfryzacji w budownictwie: rząd przyjął projekt zmiany Prawa budowlanego

– Dzięki projektowi ustawy o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw, przedłożonemu przez ministra rozwoju i technologii, kolejny krok na drodze do cyfryzacji procesów administracyjnych w budownictwie staje się faktem. Dla wszystkich stron związanych z procesem inwestycyjno-budowlanym to bardzo ważny moment. W Głównym Urzędzie Nadzoru Budowlanego przygotowujemy się na te zmiany już od dłuższego czasu – wyjaśnia Dorota Cabańska p.o. głównego inspektora nadzoru budowlanego.

– Już teraz serwis e-Budownictwo umożliwia obywatelom i inwestorom wypełnienie i złożenie wniosków związanych z procesem budowlanym w sposób elektroniczny do właściwych urzędów. Serwis jest intuicyjny i dostosowany do potrzeb branży budowlanej. To idealne rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy chcą załatwić sprawy urzędowe on-line, bez wychodzenia z biura czy domu – dodaje Dorota Cabańska.

Nowe przepisy wprowadzają m.in. dziennik budowy w postaci elektronicznej (system eDB). Jego kluczowe założenia są następujące:

 • Inwestor otrzyma możliwość monitorowania wpisów dokonywanych w dzienniku budowy z dowolnego miejsca, nawet bez obecności na budowie.
 • Każdy dziennik budowy otrzyma indywidualny numer, który umożliwi odnalezienie dziennika w systemie elektronicznym i odczytywanie wpisów.
 • W przypadku prowadzenia dziennika budowy w postaci elektronicznej będzie możliwe, przy składaniu dokumentów o użytkowanie obiektu budowlanego, podanie jedynie numeru elektronicznego dziennika budowy, bez konieczności dołączania go w postaci papierowej. Wniosek o pozwolenie na użytkowanie i zawiadomienie o zakończeniu budowy będą składane w postaci elektronicznej.
 • Papierowa forma prowadzenia dziennika budowy będzie dostępna czasowo. Inwestor będzie miał możliwość wyboru.

Drugą szykowaną w przepisach nowością jest książka obiektu budowlanego w postaci elektronicznej. Będzie można ją założyć i prowadzić on-line z wykorzystaniem specjalnego systemu EKOB. Każdy rekord otrzyma tu indywidualny numer, który pozwoli zarówno właścicielowi czy zarządcy, jak i organowi nadzoru budowanego na odnalezienie danej książki w systemie.

Ponadto nowe rozwiązania sprawią, że prowadzony przez GUNB portal e-Budownictwo pozwoli na generowanie wniosków, zgłoszeń i zawiadomień, które następnie będzie można złożyć w postaci papierowej bądź elektronicznej (np. przez ePUAP lub skrzynkę podawczą).

Dodatkowo centralne rejestry osób posiadających uprawnienia budowlane i ukaranych z tytułu odpowiedzialności zawodowej będą prowadzone poprzez system e-CRUB, który prowadzi GUNB.

Przyjęte przez rząd przepisy wprowadzają także inne nowe rozwiązania, w tym:

 • prowadzenie egzaminów na uprawnienia budowlane w sposób bardziej elastyczny – tj. w terminach ustalanych przez właściwą izbę samorządu zawodowego,
 • w sprawach dotyczących uzgadniania ochrony przeciwpożarowej, projektu zagospodarowania działki lub terenu, projektu architektoniczno-budowlanego oraz projektu technicznego w łatwy i szybki sposób będzie można uzyskiwać uzgodnienia w stosunku do projektów sporządzanych w postaci elektronicznej.

Źródło: GUNB, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pomiary geodezyjne uskoku San Andreas
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS