Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-04-21| Prawo

Kolejny etap cyfryzacji w budownictwie: rząd przyjął projekt zmiany Prawa budowlanego

Dziennik budowy w formie elektronicznej, elektroniczna książka obiektu budowlanego czy też elektroniczna dokumentacja przebiegu robót budowlanych to usprawnienia, które przewidują przepisy przyjęte właśnie przez rząd.


Kolejny etap cyfryzacji w budownictwie: rząd przyjął projekt zmiany Prawa budowlanego

– Dzięki projektowi ustawy o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw, przedłożonemu przez ministra rozwoju i technologii, kolejny krok na drodze do cyfryzacji procesów administracyjnych w budownictwie staje się faktem. Dla wszystkich stron związanych z procesem inwestycyjno-budowlanym to bardzo ważny moment. W Głównym Urzędzie Nadzoru Budowlanego przygotowujemy się na te zmiany już od dłuższego czasu – wyjaśnia Dorota Cabańska p.o. głównego inspektora nadzoru budowlanego.

– Już teraz serwis e-Budownictwo umożliwia obywatelom i inwestorom wypełnienie i złożenie wniosków związanych z procesem budowlanym w sposób elektroniczny do właściwych urzędów. Serwis jest intuicyjny i dostosowany do potrzeb branży budowlanej. To idealne rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy chcą załatwić sprawy urzędowe on-line, bez wychodzenia z biura czy domu – dodaje Dorota Cabańska.

Nowe przepisy wprowadzają m.in. dziennik budowy w postaci elektronicznej (system eDB). Jego kluczowe założenia są następujące:

  • Inwestor otrzyma możliwość monitorowania wpisów dokonywanych w dzienniku budowy z dowolnego miejsca, nawet bez obecności na budowie.
  • Każdy dziennik budowy otrzyma indywidualny numer, który umożliwi odnalezienie dziennika w systemie elektronicznym i odczytywanie wpisów.
  • W przypadku prowadzenia dziennika budowy w postaci elektronicznej będzie możliwe, przy składaniu dokumentów o użytkowanie obiektu budowlanego, podanie jedynie numeru elektronicznego dziennika budowy, bez konieczności dołączania go w postaci papierowej. Wniosek o pozwolenie na użytkowanie i zawiadomienie o zakończeniu budowy będą składane w postaci elektronicznej.
  • Papierowa forma prowadzenia dziennika budowy będzie dostępna czasowo. Inwestor będzie miał możliwość wyboru.

Drugą szykowaną w przepisach nowością jest książka obiektu budowlanego w postaci elektronicznej. Będzie można ją założyć i prowadzić on-line z wykorzystaniem specjalnego systemu EKOB. Każdy rekord otrzyma tu indywidualny numer, który pozwoli zarówno właścicielowi czy zarządcy, jak i organowi nadzoru budowanego na odnalezienie danej książki w systemie.

Ponadto nowe rozwiązania sprawią, że prowadzony przez GUNB portal e-Budownictwo pozwoli na generowanie wniosków, zgłoszeń i zawiadomień, które następnie będzie można złożyć w postaci papierowej bądź elektronicznej (np. przez ePUAP lub skrzynkę podawczą).

Dodatkowo centralne rejestry osób posiadających uprawnienia budowlane i ukaranych z tytułu odpowiedzialności zawodowej będą prowadzone poprzez system e-CRUB, który prowadzi GUNB.

Przyjęte przez rząd przepisy wprowadzają także inne nowe rozwiązania, w tym:

  • prowadzenie egzaminów na uprawnienia budowlane w sposób bardziej elastyczny – tj. w terminach ustalanych przez właściwą izbę samorządu zawodowego,
  • w sprawach dotyczących uzgadniania ochrony przeciwpożarowej, projektu zagospodarowania działki lub terenu, projektu architektoniczno-budowlanego oraz projektu technicznego w łatwy i szybki sposób będzie można uzyskiwać uzgodnienia w stosunku do projektów sporządzanych w postaci elektronicznej.

Źródło: GUNB, JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wypis lub wyrys przez ePUAP
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS