Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-03-01| Geodezja, Firma

Proces budowlany wkracza do sieci

13 formularzy, m.in. wniosek o pozwolenie na rozbiórkę i zgłoszenie robót budowlanych, można już złożyć elektronicznie w serwisie e-budownictwo. To pierwszy etap cyfryzacji procesu budowlanego przygotowanego przez MRPiT. Nowy portal to rozwiązanie dla tych obywateli, którzy chcą załatwić sprawy urzędowe bez wychodzenia z biura czy domu.


Proces budowlany wkracza do sieci

– Jednym z moich najważniejszych celów jako wicepremiera oraz ministra rozwoju, pracy i technologii jest maksymalne przyspieszenie, ułatwienie i uproszczenie wszelkich biurokratycznych procedur dotyczących codziennego życia obywateli i działalności przedsiębiorców – mówił na dzisiejszej konferencji prasowej wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.

Podkreślił, że jedną z dróg prowadzących do tego celu jest właśnie cyfryzacja. – Oczywiście pandemia i lockdown wymuszają jej przyspieszenie i pogłębienie. Siłą rzeczy pękają mentalne bariery oparte przede wszystkim na rutynie czy naturalnym dla człowieka lęku przed zmianą. Dzisiaj cyfryzacja zarówno w sektorze prywatnym, jak też administracji, nie może być już postrzegana jako innowacja. Staje się po prostu standardem. I mnie jako ministra odpowiedzialnego za gospodarkę i technologię bardzo to cieszy – podkreślił Jarosław Gowin.

– Nie muszę nikogo przekonywać, jak ogromne znaczenie zarówno dla obywateli, jak i gospodarki ma sektor budowlany. Dlatego też cyfryzacja na tym polu należy do naszych ministerialnych priorytetów. Udostępniamy przedsiębiorcom cyfrowe usługi związane z procesem budowlanym. Oddajemy w państwa ręce serwis e-budownictwo. Oczywiście liczymy na komentarze i opinie, które pomogą rozwijać serwis. Bo cyfryzacja to proces ciągły oparty na nieustannym korygowaniu i doskonaleniu narzędzi – podkreślił wicepremier Gowin.

– W Polsce od lat wszystkie sprawy urzędowe związane budownictwem wymagały dokumentacji papierowej. Postanowiliśmy to zmienić poprzez cyfryzację procesu inwestycyjno-budowlanego. To kolejny krok w, priorytetowym dla MRPIT i KPRM, programie cyfryzacji polskiej gospodarki; ma on umożliwić obywatelom załatwianie przez internet spraw związanych z prawem budowlanym – mówiła wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka.

– Z uwagi na konieczność przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się choroby COVID-19 cyfryzacja procesu budowlanego wychodzi naprzeciw oczekiwaniom obywateli. Umożliwi to bowiem w wielu sprawach kontakt obywatela z organem administracji architektoniczno-budowlanej i organem nadzoru budowlanego bez konieczności wychodzenia z domu – dodała A. Kornecka.

Serwis e-budownictwo
Formularze wniosków, zgłoszeń i oświadczeń są dostępne w serwisie e-budownictwo pod adresem e-budownictwo.gunb.gov.pl. Umożliwia on obywatelom i inwestorom wypełnienie i złożenie wniosków związanych z procesem budowlanym w sposób elektroniczny do właściwych urzędów. W praktyce oznacza to uproszczenie i skrócenie procesu inwestycyjno-budowlanego. To do obywatela będzie należał wybór czy chce złożyć dany wniosek w sposób elektroniczny czy woli zostać przy tradycyjnym składaniu formularzy.
Możliwość składania wniosków elektronicznie wprowadzana jest etapami. W pierwszej fazie, czyli od lutego 2021, można złożyć 13 formularzy. Dodatkowe formularze objęte nowelizacją prawa budowlanego będzie można złożyć w sposób elektroniczny od lipca 2021 r.
Ponadto wspólnie z 17 starostwami został przeprowadzony program pilotażowy. – W przeprowadzonych badaniach ankietowych prawie 90% badanych wskazało, że praca ze scyfryzowanymi wnioskami ułatwi im pracę, a ponad 90% twierdzi, że serwis e-budownictwo będzie przydatny w codziennych obowiązkach zawodowych – podkreśliła p.o. głównego inspektora nadzoru budowlanego Dorota Cabańska.

Jakie wnioski można złożyć od lutego, a jakie od lipca?
Od lutego 2021 r. można:
1) złożyć wniosek o pozwolenie na rozbiórkę,
2) zgłosić roboty budowlane (niewymagające dołączenia projektu zagospodarowania działki lub terenu oraz projektu architektoniczno-budowlanego),
3) zgłosić rozbiórkę,
4) złożyć wniosek o przeniesienie decyzji o pozwoleniu na budowę,
5) złożyć wniosek o przeniesienie decyzji o pozwoleniu na wznowienie robót budowlanych, o której mowa w art. 51 ust. 4 Prawa budowlanego,
6) złożyć wniosek o przeniesienie praw i obowiązków wynikających ze zgłoszenia, wobec którego organ nie wniósł sprzeciwu,
7) zawiadomić o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych,
8) złożyć wniosek o wydanie decyzji o niezbędności wejścia do sąsiedniego budynku, lokalu lub na teren sąsiedniej nieruchomości,
9) zgłosić zmianę sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części,
10) złożyć wniosek o wydanie decyzji o wyłączeniu stosowania niektórych obowiązków kierownika budowy, o których mowa w art. 45a ust. 1 Prawa budowlanego,
11) złożyć wniosek o legalizację,
12) złożyć wniosek o sporządzenie planu miejscowego lub o zmianę planu miejscowego,
13) złożyć oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

Od 1 lipca 2021 r. będzie można:
1) złożyć wniosek o odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych,
2) złożyć wniosek o pozwolenie na budowę wraz z załączonym projektem zagospodarowania działki lub terenu oraz projektem architektoniczno-budowlanym,
3) złożyć wniosek o wydanie odrębnej decyzji o zatwierdzeniu projektu zagospodarowania działki lub terenu lub projektu architektoniczno-budowlanego,
4) złożyć wniosek o zmianę pozwolenia na budowę,
5) złożyć wniosek o wydanie pozwolenia na budowę tymczasowego obiektu budowlanego,
6) złożyć wniosek o wszczęcie uproszczonego postępowania legalizacyjnego,
7) zawiadomić o zakończeniu budowy,
8) złożyć wniosek o pozwolenie na użytkowanie.
Od 5 lipca 2021 r. będzie można dokonać zgłoszenia z projektem zagospodarowania działki lub terenu oraz projektem architektoniczno-budowlanym.

Źródło: MRPiT


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Formy rachunkowe i biografia prof. Hausbrandta
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS