Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-03-07| GIS, Teledetekcja

Nocne loty fotogrametryczne nad Sopotem

Misje fotogrametryczne nad polskimi miastami realizowane nie tylko za dnia, ale coraz częściej także nocą. Najświeższym przykładem jest Sopot, nad którym samolot firmy MGGP Aero latał w nocy z soboty na niedzielę (4–5 marca).


Nocne loty fotogrametryczne nad Sopotem <br />
fot. MGGP Aero
fot. MGGP Aero
Nocne loty fotogrametryczne nad Sopotem <br />
fot. MGGP Aero
fot. MGGP Aero
Nocne loty fotogrametryczne nad Sopotem <br />
fot. MGGP Aero
fot. MGGP Aero

Celem tej dwugodzinnej misji było pozyskanie danych do opracowania map strat ciepła i zanieczyszczenia światłem – w jej ramach wykonano łącznie kilka tysięcy zdjęć RGB i termalnych.

Mapa strat ciepła. Na tropie awarii sieci

Mapa strat ciepła jest w dużym uproszczeniu obrazem całego miasta wykonanym kamerą termowizyjną. – Taka mapa pozwala na odszukanie miejsc z dużymi stratami ciepła spowodowanymi awariami, usterkami w sieciach ciepłowniczych, ale również wadliwą izolacją sieci – mówi Marcin Skwierawski, wiceprezydent Sopotu. – Na jej podstawie można podjąć działania zapobiegające stratom ciepła, a co za tym idzie, zyskać ogromne oszczędności. Przy obecnych cenach energii takie działania są na wagę złota. Analiza strat ciepła budynków spowoduje nie tylko zmniejszenie kosztów ogrzewania, ale też będzie się wiązać z niższą emisją dwutlenku węgla i szkodliwych substancji do atmosfery – podkreśla wiceprezydent.

Mapa będzie też wykorzystywana przy podejmowaniu decyzji dotyczących termomodernizacji kolejnych budynków użyteczności publicznej w Sopocie. Również mieszkańcy dowiedzą się z tych danych, czy ich budynek wymaga takiej modernizacji.

Mapa zanieczyszczenia światłem

Mapa zanieczyszczenia światłem pozwoli na skuteczne zarządzanie oświetleniem w Sopocie. Dzięki zebranym danym będzie można zidentyfikować tereny oświetlone nadmiernie i niedostatecznie. Nadmiar światła jest zanieczyszczeniem takim samym jak np. hałas. Utrudnia on funkcjonowanie między innymi nocnych zwierząt. Warto oświetlać tylko te tereny, gdzie jest to niezbędne. – Te dane są dla nas równie cenne co informacje o stratach ciepła – mówi Marcin Skwierawski. – Dzięki analizie oświetlenia ulicznego dowiemy się, gdzie w Sopocie znajdują się największe skupiska oświetlenia użytkowego i architektonicznego, poznamy miejsca nadmiernie zanieczyszczone światłem oraz te, gdzie jest zbyt ciemno i konieczne jest ich doświetlenie, aby zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców. Optymalizacja oświetlenia da kolejne oszczędności w opłatach za energię – zaznacza wiceprezydent.

Naloty oraz mapy wykonuje firma MGGP Aero z Tarnowa. Przygotowane przez nią opracowania zostaną dodane jako kolejne warstwy w systemie ObliView już w pierwszej połowie kwietnia br. A już teraz znajdziemy w nim „prawdziwą” ortofotomapę miasta, a także jego model 3D, zdjęcia ukośne, chmurę punktów lidar oraz mapę potencjału słonecznego.

Z kolei w marcu zasoby tego serwisu wzbogacą się o mapę drzew. – Wykorzystując dane z wiosennych i letnich nalotów, pozyskaliśmy informacje, które pozwoliły nam określić nie tylko liczbę czy wysokość drzew w Sopocie, lokalizację pni czy rozpiętość koron, ale także ich skład gatunkowy i kondycję – mówi wiceprezydent Sopotu. – Zebrane informacje budują naszą wiedzę w wielu dziedzinach, co pozwala na efektywniejsze i lepsze zarządzanie miastem, w tym jego zielenią. A Sopot stawia na zieleń! – podkreśla Marcin Skwierawski.

Źródło: UM Sopot


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Bolesławiec w 3D
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS