Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-02-22| Geodezja, Instytucje

Klamka zapadła, GUGiK wyprowadza się ze Wspólnej

Po wyprowadzce z dotychczasowej siedziby przy ul. Wspólnej w Warszawie Główny Urząd Geodezji i Kartografii będzie działać nawet w trzech lokalizacjach jednocześnie – dowiedziała się nieoficjalnie redakcja Geoforum.pl.


Klamka zapadła, GUGiK wyprowadza się ze Wspólnej

Przypomnijmy, że informacja o tym, iż GUGiK będzie musi opuścić zajmowane od ponad 3 dekad pomieszczenia przy Wspólnej 2 w centrum Warszawy, pojawiła się w połowie maja ubiegłego roku, zaraz po dymisji głównego geodety kraju Waldemara Izdebskiego. Jak wówczas podawaliśmy, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej wypowiedziało GUGiK-owi porozumienie w sprawie użyczenia powierzchni biurowej. Początkowo Urząd miał opuścić te pomieszczenia do końca 2022 roku. Problemy ze znalezieniem nowej siedziby sprawiły jednak, że MFiPS przedłużyło termin wypowiedzenia do końca marca br.

Równocześnie dowiedzieliśmy się, że nadzorujące GUGiK Ministerstwo Rozwoju i Technologii rozważa przeniesienie siedziby Urzędu aż do Łodzi. Ma to być spowodowane zbyt wysokimi kosztami najmu nieruchomości w stolicy. Przeciwko takiej decyzji zaprotestowali jednak pracownicy GUGiK, którzy w wewnętrznej ankiecie niemal jednogłośnie zadeklarowali, że nie przeniosą się do Łodzi. Na decyzję ministra rozwoju próbowała też wpłynąć pełniąca obowiązki głównego geodety kraju Alicja Kulka. W oficjalnym piśmie zwracała uwagę m.in. na wysokie koszty przeprowadzki, utratę wykwalifikowanych pracowników oraz czasochłonny proces rozruchu w nowej lokalizacji.

Listy w tej sprawie wystosowało również Stowarzyszenie Geodetów Polskich. W najnowszym piśmie do ministra funduszy i polityki regionalnej Grzegorza Pudy (z lutego br.) organizacja oceniła, że przeprowadzka Urzędu jest działaniem niepotrzebnym i ryzykownym. Zaburzy bowiem działanie nie tylko samego GUGiK-u, ale i firm oraz jednostek administracji publicznej, które korzystają z jego danych i usług.

Wszystko wskazuje jednak na to, że te i inne apele na nic się zdały. Według nieoficjalnych informacji redakcji Geoforum.pl wyprowadzka GUGiK z końcem marca jest już pewna. Co jednak najciekawsze, po szykowanych zmianach pracownicy Urzędu będą działać aż w trzech lokalizacjach. Pierwszą będą zajmowane już obecnie przez GUGiK pomieszczenia przy ul. Jana Olbrachta na warszawskiej Woli. Część pracowników przeniesie się całkiem niedaleko od Wspólnej, bo do pomieszczeń zastępczych na ul. Żurawiej. Natomiast świeżo zatrudnianie osoby mają już pracować w nowej siedzibie w Łodzi. Gdzie konkretnie będzie się znajdowała? Tego nie udało nam się jeszcze ustalić.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się ponadto, że wraz z wyprowadzką uszczupli się zasób kadrowy Urzędu. W związku ze zmianą siedziby wypowiedzenia złożyło przynajmniej 5 osób, a 5 kolejnych zostanie przeniesionych do Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Oczywiście wszystkie wyżej zaprezentowane informacje próbujemy potwierdzić bezpośrednio w GUGiK. Pytania w tej sprawie wysłaliśmy w ostatni piątek (17 lutego), ale dotychczas nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

„Najpierw była próba przeniesienia całego urzędu do Łodzi, a teraz GUGiK jest demolowany kawałek po kawałku” – ocenia rozwój wydarzeń były główny geodeta kraju Waldemar Izdebski w liście z 21 lutego do Prawa i Sprawiedliwości. „Oczywiście macie Państwo władzę i możecie zrobić, co chcecie, ale proszę pamiętać, że geodezję trzeba będzie po tych działaniach długo odbudowywać. Tym bardziej że w związku tymi działaniami znaczna część ludzi zadeklarowała odejście z GUGiK” – czytamy w jego wystąpieniu.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na bezpłatny newsletter!

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
XXVII Kongres Międzynarodowej Federacji Geodetów (FIG Congress 2022)
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS