Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-01-26| GIS, Teledetekcja, Prawo

Do PZGiK można już przyjmować modele mesh i ortofotomapy ukośne

Dziś (26 stycznia) w życie weszło nowe rozporządzenie fotogrametryczne, które zakłada m.in. wzbogacenie państwowego zasobu geodezyjnego o nowe typy danych.


Do PZGiK można już przyjmować modele mesh i ortofotomapy ukośne <br />
fot. Urząd m.st. Warszawy
fot. Urząd m.st. Warszawy

Rozporządzenie w sprawie baz danych dotyczących zobrazowań lotniczych i satelitarnych oraz ortofotomapy i numerycznego modelu terenu (DzU poz. 89) doprecyzowuje m.in. regulacje odnośnie do charakterystyki dokładnościowej zbiorów danych objętych tym aktem. Upraszcza ponadto dotychczasowe przepisy, a co za tym idzie, upraszcza również sposób realizacji prac fotogrametrycznych i teledetekcyjnych – zapewnia Główny Urząd Geodezji i Kartografii.

Nowe rozporządzenie wprowadza również do państwowego zasobu geodezyjnego nowe dane fotogrametryczne takie jak zdjęcia i ortofotomapy ukośne oraz modele siatkowe 3D (tzw. mesh). Jak w związku z tym przypomina GUGiK, prace polegające na pozyskaniu tego typu materiałów podlegają obowiązkowemu zgłoszeniu i przekazaniu wynikowych danych głównemu geodecie kraju celem włączenia do PZGiK. Obowiązek ten dotyczy wyłącznie prac wykonywanych na zamówienie podmiotów publicznych (o których mowa w art. 2 ust. 1 ustawy z 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne, lub wykonanych na zamówienie podmiotu, któremu podmiot publiczny powierzył lub zlecił realizację zadania publicznego, i sfinansowanych to ze środków publicznych).

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje w Trójmieście
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS