wiadomościprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-01-26| GIS, Teledetekcja, Prawo

Do PZGiK można już przyjmować modele mesh i ortofotomapy ukośne

Dziś (26 stycznia) w życie weszło nowe rozporządzenie fotogrametryczne, które zakłada m.in. wzbogacenie państwowego zasobu geodezyjnego o nowe typy danych.


Do PZGiK można już przyjmować modele mesh i ortofotomapy ukośne <br />
fot. Urząd m.st. Warszawy
fot. Urząd m.st. Warszawy

Rozporządzenie w sprawie baz danych dotyczących zobrazowań lotniczych i satelitarnych oraz ortofotomapy i numerycznego modelu terenu (DzU poz. 89) doprecyzowuje m.in. regulacje odnośnie do charakterystyki dokładnościowej zbiorów danych objętych tym aktem. Upraszcza ponadto dotychczasowe przepisy, a co za tym idzie, upraszcza również sposób realizacji prac fotogrametrycznych i teledetekcyjnych – zapewnia Główny Urząd Geodezji i Kartografii.

Nowe rozporządzenie wprowadza również do państwowego zasobu geodezyjnego nowe dane fotogrametryczne takie jak zdjęcia i ortofotomapy ukośne oraz modele siatkowe 3D (tzw. mesh). Jak w związku z tym przypomina GUGiK, prace polegające na pozyskaniu tego typu materiałów podlegają obowiązkowemu zgłoszeniu i przekazaniu wynikowych danych głównemu geodecie kraju celem włączenia do PZGiK. Obowiązek ten dotyczy wyłącznie prac wykonywanych na zamówienie podmiotów publicznych (o których mowa w art. 2 ust. 1 ustawy z 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne, lub wykonanych na zamówienie podmiotu, któremu podmiot publiczny powierzył lub zlecił realizację zadania publicznego, i sfinansowanych to ze środków publicznych).

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 4
czy wiesz, że...
© 2005-2023 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Anna Wardziak
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa


Reklama
reklama@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS