wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-01-25| Teledetekcja, Sprzęt

Polska firma Prometheus prezentuje drona H2

Na konferencji w Warszawie 24 stycznia przedstawiciele firmy Prometheus, polskiego producenta dronów nowej generacji, zaprezentowali platformę dronową Prometheus UAV H2 GSM. Ma ona stanowić nową jakość w dziedzinie bezpieczeństwa i cyfryzacji przestrzeni powietrznej.


Polska firma Prometheus prezentuje drona H2

Drony H2 – w całości zaprojektowane przez polskich inżynierów i produkowane w Polsce – powstały z myślą o służbach ratowniczych, przedsiębiorstwach odpowiedzialnych za infrastrukturę krytyczną, rolnictwie precyzyjnym, działalności geodezyjnej i wielu innych gałęziach gospodarki.

– Dzięki innowacyjnej technologii i szerokim możliwościom konfiguracji dron H2 oferuje niespotykane dotąd możliwości. Jest on intuicyjny w użyciu, niezawodny i niezwykle precyzyjny, umożliwia szybką identyfikację i skuteczną neutralizację zagrożeń, kierowanie akcją ratunkową, komunikację z osobami na miejscu zdarzenia za pomocą głośnika oraz jest gotowy do połączenia z dowolnym centrum zarządzania kryzysowego w czasie rzeczywistym. Platforma H2 to kompleksowe rozwiązanie, które nie ma dotąd odpowiednika na rynku bezzałogowych systemów powietrznych – deklaruje Robert Drzewiecki, prezes Prometheus S.A.

Zasadniczą częścią systemu Prometheus UAV H2 GSM jest dron z napędem hybrydowym o masie 17 kg i udźwigu do 6 kg. Jest to unikatowe urządzenie spełniające rygorystyczne normy unijne, które zaczęły obowiązywać z początkiem stycznia 2023 roku.
W wyniku zastosowania hybrydowego spalinowo-elektrycznego napędu dron H2 może wykonywać nieprzerwany lot nawet do pięciu godzin, a dzięki zaawansowanemu systemowi komunikacji można nim sterować z dowolnego miejsca za pomocą sieci GSM, LTE, 5G, 3G, SatCom i Starlink. Technologia ta umożliwia także zarządzanie flotą dronów z jednego centrum operacyjnego.
Firma Prometheus podaje, że w zależności od potrzeb dron może być wyposażony w szereg zaawansowanych urządzeń, takich jak kamera RGB, kamera termowizyjna, kamera multispektralna, kamera NightVision, lidar, detektor metanu i wiele innych.

– Opracowane przez nas drony są gotowe do wdrożenia. Z naszej wiedzy wynika, że jesteśmy jedynym podmiotem posiadającym gotowe i przetestowane rozwiązanie, które zweryfikowaliśmy pozytywnie we współpracy z podmiotami z wielu branż. Zakończyliśmy szereg rygorystycznych testów, w tym z udziałem potencjalnych klientów – wyniki są bardzo pozytywne, a w wielu przypadkach wręcz przełomowe – dodał Drzewiecki.

Platforma Prometheus UAV H2 GSM to kompleksowe rozwiązanie dostarczane wraz z kompletnie wyposażonym centrum dowodzenia, serwisem i usługą szkolenia pilotów. Oprócz wsparcia bezpieczeństwa dron jest unikalnym rozwiązaniem dostarczającym dane dla wielu sektorów gospodarki. Dzięki niemu możliwa jest np. paszportyzacja sieci przesyłowych, co prowadzi do kolosalnych oszczędności w gospodarce remontowej. Umożliwia on też realizację inspekcji linii energetycznych, gazowych, kolejowych, portów i węzłów strategicznych, dzięki czemu zwiększa się bezpieczeństwo energetyczne kraju, ponieważ wszelkie anomalie są zgłaszane w czasie rzeczywistym.

We wczorajszej konferencji uczestniczyli przedstawiciele środowisk związanych z branżą dronową, służbami mundurowymi, biznesem oraz potencjalni użytkownicy dronów lub danych pozyskanych za ich pomocą. Wydarzenie poprowadził dr Maciej Kawecki, popularyzator polskich technologii i przedsiębiorstw.

Źródło: Prometheus


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Galileo pomaga stworzyć ekologiczne fajerwerki
czy wiesz, że...
© 2005-2023 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Anna Wardziak
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS