Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2023-01-25 | Teledetekcja, Sprzęt

Polska firma Prometheus prezentuje drona H2

Na konferencji w Warszawie 24 stycznia przedstawiciele firmy Prometheus, polskiego producenta dronów nowej generacji, zaprezentowali platformę dronową Prometheus UAV H2 GSM. Ma ona stanowić nową jakość w dziedzinie bezpieczeństwa i cyfryzacji przestrzeni powietrznej.


Ilustracja: Polska firma Prometheus prezentuje drona H2

Drony H2 – w całości zaprojektowane przez polskich inżynierów i produkowane w Polsce – powstały z myślą o służbach ratowniczych, przedsiębiorstwach odpowiedzialnych za infrastrukturę krytyczną, rolnictwie precyzyjnym, działalności geodezyjnej i wielu innych gałęziach gospodarki.

– Dzięki innowacyjnej technologii i szerokim możliwościom konfiguracji dron H2 oferuje niespotykane dotąd możliwości. Jest on intuicyjny w użyciu, niezawodny i niezwykle precyzyjny, umożliwia szybką identyfikację i skuteczną neutralizację zagrożeń, kierowanie akcją ratunkową, komunikację z osobami na miejscu zdarzenia za pomocą głośnika oraz jest gotowy do połączenia z dowolnym centrum zarządzania kryzysowego w czasie rzeczywistym. Platforma H2 to kompleksowe rozwiązanie, które nie ma dotąd odpowiednika na rynku bezzałogowych systemów powietrznych – deklaruje Robert Drzewiecki, prezes Prometheus S.A.

Zasadniczą częścią systemu Prometheus UAV H2 GSM jest dron z napędem hybrydowym o masie 17 kg i udźwigu do 6 kg. Jest to unikatowe urządzenie spełniające rygorystyczne normy unijne, które zaczęły obowiązywać z początkiem stycznia 2023 roku.
W wyniku zastosowania hybrydowego spalinowo-elektrycznego napędu dron H2 może wykonywać nieprzerwany lot nawet do pięciu godzin, a dzięki zaawansowanemu systemowi komunikacji można nim sterować z dowolnego miejsca za pomocą sieci GSM, LTE, 5G, 3G, SatCom i Starlink. Technologia ta umożliwia także zarządzanie flotą dronów z jednego centrum operacyjnego.
Firma Prometheus podaje, że w zależności od potrzeb dron może być wyposażony w szereg zaawansowanych urządzeń, takich jak kamera RGB, kamera termowizyjna, kamera multispektralna, kamera NightVision, lidar, detektor metanu i wiele innych.

– Opracowane przez nas drony są gotowe do wdrożenia. Z naszej wiedzy wynika, że jesteśmy jedynym podmiotem posiadającym gotowe i przetestowane rozwiązanie, które zweryfikowaliśmy pozytywnie we współpracy z podmiotami z wielu branż. Zakończyliśmy szereg rygorystycznych testów, w tym z udziałem potencjalnych klientów – wyniki są bardzo pozytywne, a w wielu przypadkach wręcz przełomowe – dodał Drzewiecki.

Platforma Prometheus UAV H2 GSM to kompleksowe rozwiązanie dostarczane wraz z kompletnie wyposażonym centrum dowodzenia, serwisem i usługą szkolenia pilotów. Oprócz wsparcia bezpieczeństwa dron jest unikalnym rozwiązaniem dostarczającym dane dla wielu sektorów gospodarki. Dzięki niemu możliwa jest np. paszportyzacja sieci przesyłowych, co prowadzi do kolosalnych oszczędności w gospodarce remontowej. Umożliwia on też realizację inspekcji linii energetycznych, gazowych, kolejowych, portów i węzłów strategicznych, dzięki czemu zwiększa się bezpieczeństwo energetyczne kraju, ponieważ wszelkie anomalie są zgłaszane w czasie rzeczywistym.

We wczorajszej konferencji uczestniczyli przedstawiciele środowisk związanych z branżą dronową, służbami mundurowymi, biznesem oraz potencjalni użytkownicy dronów lub danych pozyskanych za ich pomocą. Wydarzenie poprowadził dr Maciej Kawecki, popularyzator polskich technologii i przedsiębiorstw.

Źródło: Prometheus


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

Lotniczy skaner DJI Zenmuse L1. Demokratyczny, ale czy dokładny?

Zaprezentowany dwa lata temu przez firmę DJI lidar dla dronów L1 pozwolił uwierzyć...

Łamanie przepisów dronowych coraz częściej nie uchodzi płazem

Choć wśród części operatorów i pilotów panuje przekonanie, że można bezkarnie łamać...

Prometheus: polski hybrydowy dron szuka inwestorów

Warszawska firma Prometheus prowadzi emisję akcji, która ma pozwolić zbudować innowacyjnego...


wiadomości

GEOPRYZMAT
RASZYN

Instrumenty optyczne, GPS i skanery. Wyłączny dystrybutor marek Pentax i Kolida

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
2025-05-21 | WARSZAWA
Geodezja inżynieryjna w procesie realizacji inwestycji budowlanej
Zakład Geodezji Inżynieryjnej i Systemów Pomiarowych Politechniki Warszawskiej zaprasza na...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
GEODETA testuje: ContextCapture
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Wyobraź sobie, że...
Żółwiniec w woj. warmińsko-mazurskim leży 1,3 m poniżej poziomu morza!
następny
strzałka w dółGeoludzie
Jan Piotrowski (1885-1962)

Jan  Piotrowski  (1885-1962)
Urodził się 26 listopada 1885 roku w Jędrzejowie na Kielecczyźnie. Absolwent seminarium nauczycielskie go w tym mieście (1903 r.). Po jego ukończeniu do 1906 roku pracował jako nauczyciel w szkole elementarnej w Sędowicach. Wyjeżdża do Pskowa, gdzie...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1835
Gaspard-Gustave de Coriolis (1792-1843), fizyk i matematyk francuski publikuje pracę "Sur les équations du mouvement relatif des systemes de corps" na temat zaburzeń toru ciał poruszających się w wirujących układach odniesienia. Opisana przez...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2