wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-11-29| Teledetekcja, Sprzęt, Firma

Prometheus: polski hybrydowy dron szuka inwestorów

Warszawska firma Prometheus prowadzi emisję akcji, która ma pozwolić zbudować innowacyjnego bezzałogowego wirnikowca. Wśród jego zastosowań pomysłodawcy wymieniają m.in. skanowanie laserowe.


Prometheus: polski hybrydowy dron szuka inwestorów <br />
Model drona Prometheus
Model drona Prometheus

Spółka chce uzyskać 1,6 mln zł, z czego większość (75%) zostanie przeznaczone na zbudowanie demonstracyjnego drona, a reszta np. na certyfikację i promocję tego rozwiązania. Zbiórka trwa do 11 grudnia.

Co ma wyróżniać Prometheusa?

Przede wszystkim innowacyjny hybrydowy napęd. Sześć wirników będzie napędzanych przez dwa niezależne źródła: silniki elektryczne i generator energii elektrycznej o mocy 2 kW zasilany tradycyjnym paliwem, który na bieżąco ładuje wydajne akumulatory litowo-jonowe. Takie rozwiązanie pozwoli wykonywać misje nawet do 5 godzin i przemieszczać się na odległość do 200 km.

Wśród zalet platformy producent wymienia także możliwość operowania w trudnych warunkach pogodowych (ma być zdolny do lotów w deszczu lub śniegu w temperaturze od -20 do +50 st. C) czy relatywnie spory udźwig (5 kg).

Również do celów geodezyjnych

Maszyna ma być oferowana w różnych konfiguracjach. Jedna z nich będzie przeznaczona do celów fotogrametrycznych. Prometheus GSM-077 LIDAR będzie wyposażony w skaner laserowy Quanergy M8 Ultra o zasięgu 100 metrów, a także dwie kamery marki GeoCue. Z takim ładunkiem maszyna będzie w stanie unosić się w powietrzu przez 3 godziny, pokonując do 100 km. Zdaniem producenta taki dron sprawdzi się chociażby w inwentaryzacji linii energetycznych.

Zgodnie z zamierzeniami firmy Prometheus seryjna produkcja tych maszyn ma ruszyć już w przyszłym roku. Jej koszt – w zależności od wyposażenia – ma wynieść od 0,2 do 0,5 mln zł. W rozmowie z „Pulsem Biznesu” przedstawiciele spółki zapewniają, że podpisali już listy intencyjne ws. sprzedaży tych maszyn o łącznej wartości 8 mln zł.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Śmierdzi trochę I miotacz płomieni w dronie geodezyjnym xD
 2 
odpowiedz zgłośzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Modelowanie Dębu Bartek
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS