wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-07-23| Geodezja, GIS, Teledetekcja, Sprzęt

True View, czyli 3 sensory w 1 dla UAV

Amerykańska firma GeoCue zapowiedziała wypuszczenie przeznaczonej dla bezzałogowców serii sensorów True View, które pozwolą w jednym nalocie pozyskać dokładną pokolorowaną chmurę punktów ze skanowania laserowego, a także zdjęcia ukośne i ortofotomapy.


True View, czyli 3 sensory w 1 dla UAV

– Można odnieść wrażenie, że dziś bezzałogowe platformy mapowe wyposażone są albo w kamerę, albo w LiDAR. Wprawdzie sama kamera pozwala pozyskać kolorową chmurę punktów, ale tylko dla pokrycia terenu. Z kolei skaner laserowy penetruje warstwę roślinności, ale nie uzyskamy z niego nic więcej niż intensywność odbicia w skali szarości – zauważa dyrektor ds. technicznych w firmie GeoCue Lewis Graham w rozmowie z serwisem Commercial UAV News.

Nową jakość w tym zakresie ma wprowadzić seria sensorów True View. Pierwszym modelem z tej rodziny jest True View 410. Składa się on z trzech elementów: cyfrowych kamer GeoCue, skanera laserowego Quanergy M8 Ultra o zasięgu 100 metrów oraz systemu pozycjonowania Applanix POS. Cały zestaw waży raptem 2 kg, a jego całkowite pole widzenia to 120 stopni. Wraz z nim producent oferuje również oprogramowanie True View Evo umożliwiające kompleksowy prostprocessing danych. Jak zapewnia GeoCue, dla powierzchni 20 ha pozwala ono wygenerować kolorową chmurę punktów raptem w kwadrans.

Kompletny zestaw True View można nie tylko nabyć, ale również wypożyczyć. Koszt miesięcznego wynajmu to 3 tys. dolarów (dotyczy okresu przynajmniej 3 miesięcy).

Zdaniem Grahama True View będzie atrakcyjnym rozwiązaniem dla firm, które wprawdzie wykorzystują dopasowanie zdjęć lotniczych z UAV, ale coraz częściej dostrzegają ograniczenia tej technologii. – W mojej ocenie pokolorowane chmury punktów 3D szybko staną się podstawowym produktem z dronów wykorzystywanych w pomiarach o wysokiej dokładności. Dlatego uważam, że każdy, kto korzysta z UAV, a uważa, że dopasowanie zdjęć nie odzwierciedla odpowiednio modelowanej powierzchni, będzie zainteresowany użyciem True View – mówi Lewis Graham.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Bielsko-Biała w OSM
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS