wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
Skanery laserowe pomagają kręcić "Grę o tron"
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2019-07-23| Geodezja, GIS, Teledetekcja, Sprzęt

True View, czyli 3 sensory w 1 dla UAV

Amerykańska firma GeoCue zapowiedziała wypuszczenie przeznaczonej dla bezzałogowców serii sensorów True View, które pozwolą w jednym nalocie pozyskać dokładną pokolorowaną chmurę punktów ze skanowania laserowego, a także zdjęcia ukośne i ortofotomapy.


True View, czyli 3 sensory w 1 dla UAV

– Można odnieść wrażenie, że dziś bezzałogowe platformy mapowe wyposażone są albo w kamerę, albo w LiDAR. Wprawdzie sama kamera pozwala pozyskać kolorową chmurę punktów, ale tylko dla pokrycia terenu. Z kolei skaner laserowy penetruje warstwę roślinności, ale nie uzyskamy z niego nic więcej niż intensywność odbicia w skali szarości – zauważa dyrektor ds. technicznych w firmie GeoCue Lewis Graham w rozmowie z serwisem Commercial UAV News.

Nową jakość w tym zakresie ma wprowadzić seria sensorów True View. Pierwszym modelem z tej rodziny jest True View 410. Składa się on z trzech elementów: cyfrowych kamer GeoCue, skanera laserowego Quanergy M8 Ultra o zasięgu 100 metrów oraz systemu pozycjonowania Applanix POS. Cały zestaw waży raptem 2 kg, a jego całkowite pole widzenia to 120 stopni. Wraz z nim producent oferuje również oprogramowanie True View Evo umożliwiające kompleksowy prostprocessing danych. Jak zapewnia GeoCue, dla powierzchni 20 ha pozwala ono wygenerować kolorową chmurę punktów raptem w kwadrans.

Kompletny zestaw True View można nie tylko nabyć, ale również wypożyczyć. Koszt miesięcznego wynajmu to 3 tys. dolarów (dotyczy okresu przynajmniej 3 miesięcy).

Zdaniem Grahama True View będzie atrakcyjnym rozwiązaniem dla firm, które wprawdzie wykorzystują dopasowanie zdjęć lotniczych z UAV, ale coraz częściej dostrzegają ograniczenia tej technologii. – W mojej ocenie pokolorowane chmury punktów 3D szybko staną się podstawowym produktem z dronów wykorzystywanych w pomiarach o wysokiej dokładności. Dlatego uważam, że każdy, kto korzysta z UAV, a uważa, że dopasowanie zdjęć nie odzwierciedla odpowiednio modelowanej powierzchni, będzie zainteresowany użyciem True View – mówi Lewis Graham.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt