Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2019-07-23| Geodezja, GIS, Teledetekcja, Sprzęt

True View, czyli 3 sensory w 1 dla UAV

Amerykańska firma GeoCue zapowiedziała wypuszczenie przeznaczonej dla bezzałogowców serii sensorów True View, które pozwolą w jednym nalocie pozyskać dokładną pokolorowaną chmurę punktów ze skanowania laserowego, a także zdjęcia ukośne i ortofotomapy.


True View, czyli 3 sensory w 1 dla UAV

– Można odnieść wrażenie, że dziś bezzałogowe platformy mapowe wyposażone są albo w kamerę, albo w LiDAR. Wprawdzie sama kamera pozwala pozyskać kolorową chmurę punktów, ale tylko dla pokrycia terenu. Z kolei skaner laserowy penetruje warstwę roślinności, ale nie uzyskamy z niego nic więcej niż intensywność odbicia w skali szarości – zauważa dyrektor ds. technicznych w firmie GeoCue Lewis Graham w rozmowie z serwisem Commercial UAV News.

Nową jakość w tym zakresie ma wprowadzić seria sensorów True View. Pierwszym modelem z tej rodziny jest True View 410. Składa się on z trzech elementów: cyfrowych kamer GeoCue, skanera laserowego Quanergy M8 Ultra o zasięgu 100 metrów oraz systemu pozycjonowania Applanix POS. Cały zestaw waży raptem 2 kg, a jego całkowite pole widzenia to 120 stopni. Wraz z nim producent oferuje również oprogramowanie True View Evo umożliwiające kompleksowy prostprocessing danych. Jak zapewnia GeoCue, dla powierzchni 20 ha pozwala ono wygenerować kolorową chmurę punktów raptem w kwadrans.

Kompletny zestaw True View można nie tylko nabyć, ale również wypożyczyć. Koszt miesięcznego wynajmu to 3 tys. dolarów (dotyczy okresu przynajmniej 3 miesięcy).

Zdaniem Grahama True View będzie atrakcyjnym rozwiązaniem dla firm, które wprawdzie wykorzystują dopasowanie zdjęć lotniczych z UAV, ale coraz częściej dostrzegają ograniczenia tej technologii. – W mojej ocenie pokolorowane chmury punktów 3D szybko staną się podstawowym produktem z dronów wykorzystywanych w pomiarach o wysokiej dokładności. Dlatego uważam, że każdy, kto korzysta z UAV, a uważa, że dopasowanie zdjęć nie odzwierciedla odpowiednio modelowanej powierzchni, będzie zainteresowany użyciem True View – mówi Lewis Graham.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Dron prześwietla budynek za pomocą wi-fi
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama