Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2023-01-18 | Geodezja, Software

Nowa EWMAPA oferuje różnicową wymianę GML EGiB

Wypuszczoną właśnie wersję 14.09 oprogramowania EWMAPA wzbogacono m.in. o możliwość wymiany różnicowej danych EGiB za pośrednictwem plików GML.


Ilustracja: Nowa EWMAPA oferuje różnicową wymianę GML EGiB

Jak wyjaśnia firma Geobid, twórca tego popularnego oprogramowania geodezyjnego, funkcjonalność ta umożliwia wykorzystywanie formatu GML do różnicowej wymiany danych między jednostką prowadzącą bazę ewidencji gruntów i budynków a wykonawcą prac geodezyjnych. Analogicznie do wymiany dla baz GESUT oraz BDOT500 wymiana różnicowa realizowana jest po wyborze odpowiedniego rodzaju eksportu/importu.

Jak jednak zastrzegają autorzy oprogramowania, by taka wymiana została wykonana poprawnie, wymagana jest co najmniej wersja 14.09 programu EWMAPA – zarówno po stronie jednostki prowadzącej bazę danych, jak i wykonawcy prac geodezyjnych.

Co jeszcze zmieniono w aplikacji? W jej najnowszej wersji m.in.:

  • dodano możliwość wykorzystania funkcji kalkulatora zmiennych podczas wyświetlania danych opisowych punktów granicznych,
  • zoptymalizowano wyświetlanie okna „Szczegółowej informacji o operacie” poprzez generowanie statystyk dopiero po kliknięciu przycisku „Generuj”,
  • w oknie importu danych z serwisu WFS zaktualizowano listę możliwych do importu jednostek ewidencyjnych,
  • rozszerzono podświetlanie linków dla danych dodatkowych w informacji o obiekcie o teksty zaczynające się prefiksem „file”.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Gml jest obowiązkowym załącznikiem do operatu Ciekawy jestem jak zareaguje WINGIK, kiedy ktoś zakwestionuje np. operat podziałowy do ZRID bez obowiązkowego pliku GML, tylko z plikiem KCD. Formalnie taki operat jest w mojej ocenie błędny? A jakaka jest wasza opinia?
  
 4 
odp: Gml jest obowiązkowym załącznikiem do operatu tak formalnie to kto konkretnie miałby zakwestionować taki operat? bez GMLa? możesz opisać konkretną sytuację?
  
odp: odp: Gml jest obowiązkowym załącznikiem do operatu wojewoda wydaje decyzję, jeśli ma trafić a musi to EGiB to teoretycznie musi tam być GML.
  
odp: odp: -- "wojewoda wydaje decyzję, jeśli ma trafić a musi to EGiB to teoretycznie musi tam być GML. " - to nie jest odpowiedź na moje pytanie. wojewodzie dajesz GMLa do wydania decyzji?
  
Ewmapa Z praktyki wiem że ten program czasami nie rozpoznaje swoich plików natywnych. Więc brawo dla programistów - będzie co poprawiać w kolejnych upgradach. 14.09 aż do nieskonczoności. Brawo i jeszcze raz brawo.
  
 2 
ziała między ewmapą 14.09 a ewmapą 14.09 tyle w temacie. Żaden to GML.
  
 1 
odp: ziała między ewmapą 14.09 a ewmapą 14.09 Czy TurboMapa dalej nie importuje/eksportuje GML?
  
odp: odp: ziała między ewmapą 14.09 a ewmapą 14.09 dalej i nie wiadomo kiedy sie poprawi, podobno geomatyka nadal pracują nad tym :D
  
 1 
odp: odp: ziała między ewmapą 14.09 a ewmapą 14.09 Pracują nad tym... Nawet jak popracują to nie będzie działać. Jak to między Geomatyka a Geobidem. Ślask, Krakusy to nie może działać}?:???)
  
odp: ziała między ewmapą 14.09 a ewmapą 14.09 Geobid tak jak Geomatyka. GML działa między TurboEWID 10 i TurboMAP 10. Wiec faktycznie Dar Boży ma racje, żaden to GML.
  
 1 
Dodajmy do tego, że dosłownie na dniach forum EWMAPY umarło. przypadek? Nie sądze:)
    1 
 4 
odp: Dodajmy do tego, że dosłownie na dniach forum EWMAPY umarło. Nie wspominaj nawet. Takie dobre forum było i mało piło...
  
 1 
odp: Dodajmy do tego, że dosłownie na dniach forum EWMAPY umarło. A jaki to ma związek z GML-em i jakimiś upgradeami? Przecież forum nie było związane z GEOBIDem
  
 2 
odp: odp: Dodajmy do tego, że dosłownie na dniach forum EWMAPY umarło. Dokładnie forum to był oddzielny byt nie powiązany z GEOBIDem, zostało zamknięte ponieważ koszty utrzymana serwera i domeny były za wysokie dla administratora.
  
Gdzie mogę znaleźć dokumentację GUGiK jak taki Gml różnicowy powinien wyglądać ? Gdzie znajdę dokumentację z GUGiK jak ma wyglądać wersjonowanie obiektów? Bo to co powyżej to rozumiem implementacja takiej dokumentacji przez producenta oprogramowania.
  
 1 
Warto sprawdzić GML w praktyce Gdyby to działało, to wreszcie sprawy niewolnictwa programowego (konieczność stosowania takiego programu jaki jest w danym PODGiK) przeszły by do historii. namawiam na eksperymenty typu: otrzymuję GML z PODGiK w którym jest np. GeoInfo lub TurboMapa, aktualizuję GML w Ewmapie 14.09, generuję plik różnicowy i oddaje do PODGiK. Gdyby to wykonać na masową skalę, oczywiście też w innych kombinacjach, to może uda się odetkać wreszcie odetkać tą zatkaną rurę do wymiany danych. Zapewne nie obejdzie się bez utarczek, ale po 3-6 miesiącach, skargach do GGK itp. będzie już OK. Zróbmy to.
    1 
 14 
odp: Warto sprawdzić GML w praktyce problem z wymianą danych pomiędzy ośrodkiem a wykonawcą nie wynika z formatu GML, ale ze złego (po raz kolejny) schematu danych, który uniemożliwia przekazywanie danych innych niż ten schemat zakłada. Rozwiązują ten problem formaty natywne kcd, giv itp. tylko każdy inaczej. Różnicowy GML może być super rozwiązaniem, ale pod warunkiem że będzie dobrze zdefiniowany, bo jak pokazuje przykłada zasilania różnicowego PRG danymi EMUIA, można to zrobić źle (zmiana nazwy ulicy wymusza tworzenie nowej wersji wszystkich adresów przy tej ulicy, bo inaczej dane nie wchodzą do PRG).
    1 
 3 
odp: odp: Warto sprawdzić GML w praktyce Rozumiem, ale tym bardziej warto naciskać. Skoro da się różnicowo w GML (wersja Geobid), GIV, czy KCD, dlaczego nie może być "ogólnopolski" GML. Robiac zlecenia na niewielkim obszarze muszę mieć (kupić i aktualizować), znać i śledzić 3 programy (kolejne wersje): Ewmapa, GeoInfo Dela i TurboMap. To jest nie do zaakceptowania!!! Może GML drogi typu (w skrócie) TurboEwid-Ewmapa-TurboEwid, czy Ewmapa-TurboMapa-Ewmapa zaczną wreszcie działać. Apeluję o to do GGK, stowarzyszeń geodezyjnych i kogo tam jeszcze trzeba.
  
 11 
odp: odp: Warto sprawdzić GML w praktyce Zmiana nazwy ulicy jest dosyć istotną zmianą lecz rzadko stosowaną. Skoro zmieniasz nazwę ulicy to i modyfikujesz punkty które tą nazwę dziedziczą. Jeśli będziesz chciał cofnąć się w czasie w danych na samej warstwie punktów będziesz widział kiedy w bazie nastąpiła zmiana.
  
odp: odp: Warto sprawdzić GML w praktyce do wersjonowanie - ale tego, że jak chcesz zmienić jakikolwiek parametr miejscowości dajmy na to XY położenia etykiety z nazwą, to musisz podnieść wersje wszystkich ulic i co za tym idzie wersje wszystkich punktów "bo tak" to pewnie nie doczytałeś? Przełożę ci to na geodezję - dodanie jednego punktu granicznego - np w wyniku podziału działki granicznej - w granicy obrębu spowoduje minimum podniesienie wersji wszystkich działek i wszystkich graniczników.
  
odp: odp: Warto sprawdzić GML w praktyce Informatycznie jeżeli obiekt np. featuremember w GML zmienia stan poprzez modyfikację to zmienia wersję. Skoro punkt adresowy zmienia wiązanie do ulicy to zmienia stan. A wiązanie jest zapisywane w obiekcie w GML. Jeśli miałeś punkt na ulicy Armi Czerwonej 1 a masz na ulicy Obrońców Tupolewa 1 to tak, ten punkt powinien mieć nową wersję. Bo ma nową nazwę ulicy którą będziesz miał w systemie GIS scaloną w warstwie punktów i którą masz wykryć po wersji bo adres się zmienił. Jeszcze czegoś chcesz mnie "uczyć" o GML i wersjonowaniu ?
  
 1 
odp: odp: Warto sprawdzić GML w praktyce Nowa ulica to nowy identyfikator i nowe wiązanie dla każdego punktu. Czyli xlink w punkcie adresowym wskazywał na relację do ulicy o id powiedzmy 1 a po zmianie xlink wskazuje na relację do ulicy o id 2 więc relacja w obiekcie punkt została zmodyfikowana zatem i wersja punktu zostanie zmodyfikowana. Jeśli zaś ulica zostaje ta sama ale geometria się w niej zmienia to nie następuje modyfikacja obiektu punkt bo jego relacja jest ta sama. Mam nadzieję że teraz zrozumialeś.
  
 1 
odp: Warto sprawdzić GML w praktyce Proponuję aby taki test wykonał Gugik i ewentualnie potwierdził prawidłowość działania powyższych programów.
  
 4 



zobacz też:

QMapa GML 2021: jeszcze lepsze wyświetlanie plików GML w QGIS

Wypełnianie obiektów kolorami oraz wyświetlanie ich kolejnych wersji – to...

Jeszcze szersza obsługa GML w C-GEO i C-GML

W grudniowych aktualizacjach programów geodezyjnych C-GEO oraz C-GML ich autor, firma Softline Plus...

GML. Więcej niż format

Zgodnie z nowymi standardami już od 1 stycznia 2023 r. jedynym formatem wymiany danych między wykonawcami prac geodezyjnych a...


wiadomości

EU-MAXNET Sp. z o.o.
WARSZAWA

Przedstawiciel firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE GNSS. Firma MAXNET Lech Wereszczyński oferuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń/systemów pozycjonowania GNSS firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Jak skanowano największy atlas świata
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
żeby opisać czasoprzestrzeń potrzebny jest rachunek tensorowy?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Martin Isenburg

Martin Isenburg
Martin Isenburg był absolwentem nauk komputerowych na Uniwersytecie w Darmstadt oraz Uniwersytecie Kolumbii Brytyjskiej. Doktorat – również w zakresie nauk komputerowych – obronił na Uniwersytecie Północnej Karoliny. Jego najbardziej...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1785
Patent cesarza Józefa II o wykonaniu map pojedynczych gmin, a później całego państwa austriackiego; reforma dotychczasowego spisu gruntów na terenie monarchii.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama