wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-01-16| Geodezja, GIS, Mapy

Fotogrametryczny Poznań

Jednostki samorządu terytorialnego w Polsce zasilają bazę danych obiektów topograficznych (BDOT500) głównie w toku zamówień publicznych lub bieżących opracowań geodetów. W przypadku stolicy Wielkopolski samorząd robi to skutecznie własnymi siłami, stosując unikatowe w skali kraju rozwiązanie. O wykorzystaniu stereodigitalizacji zdjęć lotniczych do zasilania miejskiego SIP i aktualizacji BDOT500 w styczniowym GEODECIE pisze Artur Radziemski, kierownik Działu Fotogrametrii ZGiKM GEOPOZ w Poznaniu.


Fotogrametryczny Poznań <br />
Porównanie treści BDOT500 z danymi ze stereodigitalizacji zdjęć lotniczych
Porównanie treści BDOT500 z danymi ze stereodigitalizacji zdjęć lotniczych

Dane przestrzenne są dzisiaj ważnym źródłem informacji na temat otaczającej nas rzeczywistości. Posiadanie aktualnych i jednorodnych danych pozwala na podejmowanie właściwych decyzji i w konsekwencji prowadzi do wymiernych skutków ekonomicznych. Szczególnie istotne jest to w przypadku przestrzeni miejskiej, która podlega ciąg­łym zmianom. Rozważając wszystkie za i przeciw Zarząd Geodezji i Katastru Miejskiego GEOPOZ w Poznaniu zdecydował się na samodzielne pozyskiwanie w procesie stereodigitalizacji zdjęć lotniczych danych wektorowych, które zasilają System Informacji Przestrzennej oraz stanowią podstawę do aktualizacji BDOT500.

GEOPOZ jest samorządową jednostką budżetową, która odpowiada za prowadzenie zasobu geodezyjnego i kartograficznego, System Informacji Przestrzennej oraz orzecznictwo w zakresie gospodarki nieruchomościami, wykonując w sposób kompleksowy zadania dotyczące wykorzystania danych przestrzennych na potrzeby miasta. Integracja tych zagadnień w jednej instytucji pozwala na realizację innowacyjnych w skali kraju projektów, jak obiektowy model 3D uruchomiony w 2018 roku, prowadzenie Bazy Zieleni Miejskiej czy wspomniane prace dotyczące aktualizacji BDOT500. Co ważne, projekty są w całości realizowane przez pracowników tej jednostki.

• Dlaczego zdjęcia lotnicze

Istotnym aspektem działania każdego systemu informacyjnego jest posiadanie aktualnych danych. Pozyskanie informacji na temat intensywnie zmieniającej się przestrzeni w wyniku bezpośrednich pomiarów geodezyjnych dla miasta wielkości Poznania jest czasochłonne i ekonomicznie nieopłacalne. Odpowiedzią na te potrzeby jest fotogrametria. Dane pozyskane za pomocą technik fotogrametrycznych są jednolite i obiektywne dla całego obszaru. Umożliwiają przeprowadzanie szczegółowych analiz przestrzennych, a czas ich pozyskania jest stosunkowo krótki. W Poznaniu zalety wykorzystania fotogrametrii dostrzeżono już w latach 90. XX wieku.

Najstarsze zdjęcia lotnicze Poznania, którymi dysponuje ZGiKM GEOPOZ, pochodzą z 1989 roku. Kolejne naloty fotogrametryczne wykonywano dla poszczególnych fragmentów miasta w latach 1992–1994. W 1995 roku zapoczątkowano pozyskiwanie danych fotogrametrycznych dla obszaru całego miasta w cyklach dwuletnich. W ten sposób powstało archiwum zdjęć lotniczych, które stanowi nieocenione źródło wiedzy na temat historii i rozwoju przestrzeni miejskiej...

Pełna treść artykułu w styczniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

Redakcja


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Intergeo 2022 - 10 technologicznych trendów w geodezji
czy wiesz, że...
© 2005-2023 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Anna Wardziak
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS