|2023-01-11|
Geodezja, Prawo
Meandry pewnego scalenia
Wieś Lipnica Wielka w powiecie nowotarskim kojarzy się geodetom przede wszystkim ze scaleniem sięgającym lat 80. ubiegłego wieku i bałaganem prawnym, który po sobie pozostawiło. Teraz, po blisko czterech dekadach, dzięki specjalnej ustawie sprawę udało się w końcu zamknąć. W styczniowym GEODECIE pisze o niej Aneta Ślemp, geodeta powiatowy z Nowego Targu.
Fragment obrębu ewidencyjnego Lipnica Wielka (wykonał mgr inż. Stanisław Szlaga)
|
|
|
|
|
|
Postępowanie scaleniowe wszczął naczelnik gminy Jabłonka, w skład której wchodziła wówczas Lipnica Wielka, zawiadomieniem z 27 sierpnia 1987 r. Była to odpowiedź na wniosek właścicieli gruntów z 24 września 1984 r. Po przeprowadzeniu postępowania wójt gminy Nowy Targ (wyznaczony jako organ właściwy przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Nowym Sączu, bo zmienił się podział administracyjny) decyzją z 14 września 2006 r. zatwierdził projekt scalenia gruntów wsi Lipnica Wielka w gminie Lipnica Wielka na obszarze 4536 ha. Od tej decyzji uczestnicy scalenia wnieśli odwołania do SKO w Nowym Sączu. Gdy 21 maja 2008 r. organ utrzymał w mocy decyzję wójta, sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie. (...)
• Lista zarzutów
Scaleniem w Lipnicy Wielkiej realizowanym przez Krakowskie Biuro Geodezji i Terenów Rolnych objętych było 49 280 działek należących do 2282 gospodarstw (uczestników było około 4 tys.). Odwołania wniosło 311 osób, z których tylko 40 odrzucało generalnie potrzebę scalenia. Ich zarzuty były natury zarówno formalnej, jak i technicznej. Skarżący twierdzili, że postępowanie było prowadzone opieszale, co stwarzało okazje do nadużyć, a Komisja Scaleniowa pracowała źle, skutkiem czego scalenie wykonano w sposób krzywdzący, niesprawiedliwy i nierzetelny. (...)
• Aktualizacja operatu EGiB
Ewidencja gruntów i budynków dla wsi Lipnica Wielka, która zastąpiła wcześniejszy kataster gruntowy, została założona na podstawie dekretu z 2 lutego 1955 roku o ewidencji gruntów i budynków. Stosowne prace, w tym ustalenie stanu władania, obliczenie powierzchni działek oraz założenie rejestru szczegółowego pomiarowo-klasyfikacyjnego wykonywane były w latach 1967–1970. Operat EGiB obrębu Lipnica Wielka zaktualizowany na podstawie projektu scalenia został przyjęty do zasobu PODGiK w Nowym Targu 15 marca 2010 r. Szczegółowy zakres prac dotyczących aktualizacji operatu ewidencyjnego określono w warunkach technicznych. (...)
• Sąd uchylił decyzję scaleniową
Jednak wyrokiem z 24 sierpnia 2011 r. [sygn. akt II SA/Kr 842/09] Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie uchylił zaskarżoną decyzję SKO w Nowym Sączu z 21 maja 2008 r. oraz poprzedzającą ją decyzję wójta gminy Nowy Targ z 14 września 2006 r., zaznaczając przy tym, że zaskarżona decyzja nie może być wykonywana. Następnie sprawa trafiła do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który – po rozpoznaniu 18 października 2013 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej – oddalił skargę kasacyjną od wyroku WSA. Uchylenie decyzji scaleniowej winno skutkować przywróceniem stanu prawnego oraz oznaczeń nieruchomości (w tym przebiegu granic i numerów działek ewidencyjnych, konturów klasyfikacyjnych i użytków gruntowych) obowiązujących przed scaleniem gruntów, jednakże nie poprzez aktualizację operatu EGiB obrębu Lipnica Wielka przyjętego do zasobu 15 marca 2010 r., a poprzez wdrożenie operatu ewidencji gruntów i budynków opracowanego na podstawie dekretu z 2 lutego 1955 r. o ewidencji gruntów i budynków. Zarówno z uwagi na obrót prawny nieruchomościami, który miał miejsce po 2010 r., jak i objęcie w posiadanie nowo wydzielonych nieruchomości przez uczestników scalenia nie było to możliwe...
Pełna treść artykułu w styczniowym wydaniu miesięcznika GEODETA
Redakcja
|