wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-01-11| Geodezja, Prawo

Meandry pewnego scalenia

Wieś Lipnica Wielka w powiecie nowotarskim kojarzy się geodetom przede wszystkim ze scaleniem sięgającym lat 80. ubiegłego wieku i bałaganem prawnym, który po sobie pozostawiło. Teraz, po blisko czterech dekadach, dzięki specjalnej ustawie sprawę udało się w końcu zamknąć. W styczniowym GEODECIE pisze o niej Aneta Ślemp, geodeta powiatowy z Nowego Targu.


Meandry pewnego scalenia <br />
Fragment obrębu ewidencyjnego Lipnica Wielka (wykonał mgr inż. Stanisław Szlaga)
Fragment obrębu ewidencyjnego Lipnica Wielka (wykonał mgr inż. Stanisław Szlaga)

Postępowanie scaleniowe wszczął naczelnik gminy Jabłonka, w skład której wchodziła wówczas Lipnica Wielka, zawiadomieniem z 27 sierpnia 1987 r. Była to odpowiedź na wniosek właścicieli gruntów z 24 września 1984 r. Po przeprowadzeniu postępowania wójt gminy Nowy Targ (wyznaczony jako organ właściwy przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Nowym Sączu, bo zmienił się podział administracyjny) decyzją z 14 września 2006 r. zatwierdził projekt scalenia gruntów wsi Lipnica Wielka w gminie Lipnica Wielka na obszarze 4536 ha. Od tej decyzji uczestnicy scalenia wnieśli odwołania do SKO w Nowym Sączu. Gdy 21 maja 2008 r. organ utrzymał w mocy decyzję wójta, sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie. (...)

• Lista zarzutów

Scaleniem w Lipnicy Wielkiej realizowanym przez Krakowskie Biuro Geodezji i Terenów Rolnych objętych było 49 280 działek należących do 2282 gospodarstw (uczestników było około 4 tys.). Odwołania wniosło 311 osób, z których tylko 40 odrzucało generalnie potrzebę scalenia. Ich zarzuty były natury zarówno formalnej, jak i technicznej. Skarżący twierdzili, że postępowanie było prowadzone opieszale, co stwarzało okazje do nadużyć, a Komisja Scaleniowa pracowała źle, skutkiem czego scalenie wykonano w sposób krzywdzący, niesprawiedliwy i nierzetelny. (...)

• Aktualizacja operatu EGiB

Ewidencja gruntów i budynków dla wsi Lipnica Wielka, która zastąpiła wcześniejszy kataster gruntowy, została założona na podstawie dekretu z 2 lutego 1955 roku o ewidencji gruntów i budynków. Stosowne prace, w tym ustalenie stanu władania, obliczenie powierzchni działek oraz założenie rejestru szczegółowego pomiarowo-klasyfikacyjnego wykonywane były w latach 1967–1970.
Operat EGiB obrębu Lipnica Wielka zaktualizowany na podstawie projektu scalenia został przyjęty do zasobu PODGiK w Nowym Targu 15 marca 2010 r. Szczegółowy zakres prac dotyczących aktualizacji operatu ewidencyjnego określono w warunkach technicznych. (...)

• Sąd uchylił decyzję scaleniową

Jednak wyrokiem z 24 sierpnia 2011 r. [sygn. akt II SA/Kr 842/09] Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie uchylił zaskarżoną decyzję SKO w Nowym Sączu z 21 maja 2008 r. oraz poprzedzającą ją decyzję wójta gminy Nowy Targ z 14 września 2006 r., zaznaczając przy tym, że zaskarżona decyzja nie może być wykonywana. Następnie sprawa trafiła do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który – po rozpoznaniu 18 października 2013 r. na rozprawie w Izbie Ogólno­administracyjnej – oddalił skargę kasacyjną od wyroku WSA.
Uchylenie decyzji scaleniowej winno skutkować przywróceniem stanu prawnego oraz oznaczeń nieruchomoś­ci (w tym przebiegu granic i numerów działek ewidencyjnych, konturów klasyfikacyjnych i użytków gruntowych) obowiązujących przed scaleniem gruntów, jednakże nie poprzez aktualizację operatu EGiB obrębu Lipnica Wielka przyjętego do zasobu 15 marca 2010 r., a poprzez wdrożenie operatu ewidencji gruntów i budynków opracowanego na podstawie dekretu z 2 lutego 1955 r. o ewidencji gruntów i budynków. Zarówno z uwagi na obrót prawny nieruchomościami, który miał miejsce po 2010 r., jak i objęcie w posiadanie nowo wydzielonych nieruchomości przez uczestników scalenia nie było to możliwe...

Pełna treść artykułu w styczniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

Redakcja


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Galileo pomaga stworzyć ekologiczne fajerwerki
czy wiesz, że...
© 2005-2023 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Anna Wardziak
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS