Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-01-04| GNSS, Teledetekcja

Polski satelita STAR VIBE na orbicie

We wtorek 3 stycznia o godz. 15.56 z kosmodromu na Florydzie rakieta Falcon 9 wyniosła na orbitę satelitę STAR VIBE. Jest to produkt współpracy wrocławskiej spółki Scanway oraz niemieckiej firmy German Orbital Systems.


Polski satelita STAR VIBE na orbicie

Celem misji jest przetestowanie małego teleskopu do obserwacji Ziemi STAR oraz systemu do autoinspekcji stanu satelity VIBE w warunkach kosmicznych.

Teleskop STAR umożliwia wykonywanie zdjęć Ziemi w spektrum światła widzialnego z rozdzielczością 25 metrów. Zobrazowania mogą posłużyć do badania zmian klimatu, analiz skutków katastrof czy wspierania efektywnego rolnictwa.

Z kolei VIBE to system wizyjny znajdujący się na rozkładanej belce. Kamera połączona jest z komputerem pokładowym pojazdu kosmicznego, który zbierając obrazy w swojej bazie, umożliwia analizę za pomocą sztucznej inteligencji. A to pozwala z kolei sprawniej wykryć uszkodzenia infrastruktury orbitalnej, np. paneli słonecznych.

Dzięki misji sprawdzony zostanie wpływ warunków panujących w kosmosie (próżni, wahań temperatury, wysokiego promieniowania, mikrograwitacji) na elementy teleskopu i elektronikę znajdującą się na pokładzie oraz na jakość zbieranych danych.

Misja STAR VIBE jest wyjątkowa dla polskiego sektora kosmicznego przede wszystkim dlatego, że VIBE to pierwszy polski instrument optyczny służący do autoinspekcji infrastruktury orbitalnej wyposażony w algorytm oparty na sztucznej inteligencji.

Źródło: Scanway


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Korzystanie z Portalu BDOT10k
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS