Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-08-17| Teledetekcja, Firma

Podpisano umowę na wystrzelenie polskiego satelity obserwacyjnego EagleEye

Na IV kwartał 2023 r. przewidziano wyniesienie polskiego mikrosatelity teledetekcyjnego EagleEye na orbitę okołoziemską.


Podpisano umowę na wystrzelenie polskiego satelity obserwacyjnego EagleEye

Za jego wystrzelenie odpowiedzialna będzie niemiecka firma Exolaunch, którą wybrano w zakończonym właśnie postępowaniu przetargowym. Spółka ta jest integratorem usług dla firmy Elona Muska – SpaceX, i to właśnie za pomocą rakiety tej firmy – Falcon 9 – najprawdopodobniej nastąpi wyniesienie tego mikrosatelity.

Wartość oferty Exolaunch wyniosła 641 tys. euro netto. Jest to największy jednostkowy wydatek w ramach programu budowy satelity EagleEye. Kwota ta zostanie pokryta m.in. z zakończonej w czerwcu br. oferty publicznej polskiej spółki Creotech Instruments, która jest liderem konsorcjum budującego ten aparat.

O misji EagleEye

Satelita obserwacyjny EagleEye powstaje od 2020 roku w oparciu o rozwijaną przez Creotech uniwersalną platformę HyperSat. Aparat budowany jest w ramach programu finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Platforma uzbrojona zostanie w teleskop optyczny, który pozwoli na pozyskiwanie zobrazowań wielospektralnych Ziemi w rozdzielczości 1 metra. Podsystemy komputera przygotowywane są przez Centrum Badań Kosmicznych PAN, zaś teleskop opracowywany jest przez spółkę Scanway. Projekt prowadzony jest zgodnie z wymaganiami jakościowymi opracowanymi przez NASA wdrożonymi przez Europejską Agencję Kosmiczną i według norm European Cooperation for Space Standarization.

– Na naszej autorskiej platformie HyperSat przygotowywane są aktualnie dwie misje. Pierwszą z nich będzie EagleEye. Jestem dumny, że jesteśmy liderem tego pionierskiego przedsięwzięcia. Nasi specjaliści robią wszystko, aby wyniesienie mikrosatelity EagleEye na orbitę okołoziemską było możliwe już w IV kwartale 2023 r. To będzie niezwykle ważny moment zarówno dla nas i naszych partnerów, jak i dla całej społeczności śledzącej wydarzenia z sektora NewSpace – mówi dr hab. Grzegorz Brona, prezes zarządu Croetech Instruments. – Za nami kolejny ważny krok. Właśnie wyłoniliśmy w ramach postępowania przetargowego naszego partnera, który będzie odpowiedzialny za obsługę procesu wyniesienia satelity. Najlepszą firmą okazała się niemiecka Exolaunch GmbH. Drugim partnerem projektu będzie najprawdopodobniej, zgodnie z informacjami przekazanymi przez Exolaunch, firma Space Exploration Technologies Corporation, znana również szerzej pod nazwą SpaceX. Firma dysponuje rakietami klasy Falcon 9 i taka zostanie użyta do umieszczenia satelity EagleEye na orbicie okołoziemskiej – dodaje Grzegorz Brona.

Źródło: Creotech, JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geoida od GOCE
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS