Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2022-12-27 | Teledetekcja

Polska kupuje wysokorozdzielcze satelity obserwacyjne

Nawet 30 cm – zobrazowania w takiej rozdzielczości będą pozyskiwać dwa satelity, które zamówiła właśnie polska armia. Umowę na ich budowę i wystrzelenie o wartości 575 mln euro zatwierdzili we wtorek 27 grudnia ministrowie obrony Polski i Francji.


Ilustracja: Polska kupuje wysokorozdzielcze satelity obserwacyjne <br />
fot. MON
fot. MON
Ilustracja: Polska kupuje wysokorozdzielcze satelity obserwacyjne <br />
fot. MON
fot. MON

Podczas konferencji prasowej poświęconej tej umowie poznaliśmy jedynie jej kluczowe założenia. Jak wynika z zapowiedzi obu ministrów, porozumienie dotyczy trzech zagadnień. Najważniejszym jest dostawa dla polskiej armii dwóch optycznych satelitów obserwacyjnych. Aparaty na zlecenie polskiej Agencji Uzbrojenia wybuduje europejskie konsorcjum Airbus. Z informacji naszego resortu obrony wynika, że ich możliwości teledetekcyjne będą bardzo zbliżone lub nawet identyczne jak w przypadku dwóch komercyjnych satelitów Pleiades Neo – również zbudowanych przez Airbusa. Będą one zatem w stanie obrazować Ziemię w rozdzielczości nawet 30 cm. Oba satelity powinny znaleźć się na orbicie do 2027 r. – zapowiedział minister Mariusz Błaszczak.

Drugim elementem porozumienia jest wybudowanie na terenie naszego kraju stacji odbiorczej, która pozwoli zadaniować nasze satelity, a także pobierać pozyskane przez nie dane do dalszych analiz.

Trzecim przedmiotem kontraktu jest zapewnienie Polsce możliwości natychmiastowego korzystania z zobrazowań gromadzonych przez dwa komercyjne satelity Pleaides Neo, które orbitują wokół Ziemi od 2021 roku. Każdy z nich jest w stanie pozyskiwać dane w rozdzielczości 30 cm (a po odpowiednim przetworzeniu nawet 15 cm) dla 0,5 mln km kw. dziennie. Ich zaletą jest ponadto możliwość nawiązywania łączności przez Europejską Kosmiczną Autostradę Danych (EDRS), która pozwala otrzymać zdjęcie nawet w 40 minut od wygenerowania zlecenia.

Na marginesie dodajmy, że gdyby nie niedawna awaria podczas startu rakiety nośnej Vega, konstelacja Pleiades Neo składałaby się już z czterech aparatów.

Dla wojskowych i cywili

Jak podkreślił minister obrony Mariusz Błaszczak, dane gromadzone przez tę polsko-francuską konstelację będą wykorzystywane nie tylko w celach wojskowych, ale i cywilnych, np. w zarządzaniu kryzysowym. – Niezwykle ważne jest to, że korzystać będziemy z obrazowania już teraz, od czasu podpisania umowy. Nasza umowa dotyczy dwóch satelitów, ale także stacji naziemnej, w której będą przetwarzane te zobrazowania. Docelowo nasze polskie satelity będą operowały w ramach konstelacji francuskiej, co dodatkowo zwiększy zdolności rozpoznania – podkreślił Mariusz Błaszczak.

– Podpisanie przez nas tej umowy w znaczący sposób przyczyni się do zwiększenia zdolności Wojska Polskiego w zakresie rozpoznawania sytuacji na polu bitwy. Obecna sytuacja pokazuje, jak ważne jest, aby każdy kraj był niezależny i autonomiczny we własnej ocenie sytuacji. Dlatego też jest to niezwykle istotne z punku widzenia autonomii, ale także z punktu widzenia bezpieczeństwa. Przestrzeń kosmiczna staje się coraz bardziej zmilitaryzowana i ma coraz większy wpływ na działania zbrojne oraz na to, w jaki sposób rozpoznawana jest sytuacja. Dlatego zapewniam, że dostarczymy usługę i sprzęt w doskonałej jakości – powiedział z kolei minister obrony Francji Sébastien Lecornu.

Nie tylko polskie plejady

Na tym jednak nie koniec satelitarnych planów MON. W ramach wartego 70 mln zł projektu PIAST (Polish ImAging SaTellites) powstają bowiem 3 nanosatelity obserwacyjne z sensorami optycznymi, których użytkownikiem końcowym mają być Siły Zbrojne RP. Aparaty powinny znaleźć się w kosmosie w 2024 roku. Projektem PIAST kieruje Wojskowa Akademia Techniczna, zaś jego uczestnikami są: Creotech Instruments, Centrum Badań Kosmicznych PAN, Scanway, Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa oraz PCO (spółka Polskiej Grupy Zbrojeniowej).

Dodajmy też, że na mocy porozumienia z 2014 roku polska armia ma również dostęp do zobrazowań radarowych z włoskiej konstelacji satelitów COSMO-SkyMed.

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



wiadomości

EU-MAXNET Sp. z o.o.
WARSZAWA

Przedstawiciel firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE GNSS. Firma MAXNET Lech Wereszczyński oferuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń/systemów pozycjonowania GNSS firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-02 | WARSZAWA
Wyższy wymiar bezpieczeństwa - GIS w ochronie ludności
Celem konferencji jest stworzenie przestrzeni do merytorycznych dyskusji, wymiany doświadczeń oraz...
więcej
2025-04-03 | OSTRÓW WIELKOPOLSKI
25 KALISKA KONFERENCJA NAUKOWO-TECHNICZNA
Tegoroczna konferencja „25 Kaliska Konferencja Katastralna – od analogu przez...
więcej
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Jak GIS może zapewnić lepszą przyszłość?
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
w Australii licencje na prace geodezyjne zaczęto wydawać w latach 40. XIX wieku?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Daniel Bernoulli (1700-1782)

Daniel  Bernoulli  (1700-1782)
Szwajcarski matematyk i fizyk. Urodził się 8 lutego 1700 roku w Gröningen. W latach 1725-33 był pracownikiem Akademii Nauk w Petersburgu, gdzie kierował katedrą fizjologii, a następnie matematyki. Po powrocie do Szwajcarii (1733 r.) został...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1940-1941
Niemcy wykonują pomiary Sieci Astronomiczno-Geodezyjnej w północno-zachodniej i północnej Polsce.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama