Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2022-07-14| GIS, Teledetekcja

Airbus oferuje zobrazowania satelitarne z pikselem 15 cm

Oferta europejskiej firmy Airbus poszerzyła się o zobrazowania z satelitów Pleiades Neo w rozdzielczości podniesionej z 30 do aż 15 cm.


Airbus oferuje zobrazowania satelitarne z pikselem 15 cm <br />
Zobrazowanie w rozdzielczości 15 cm
Zobrazowanie w rozdzielczości 15 cm
Airbus oferuje zobrazowania satelitarne z pikselem 15 cm <br />
Porównanie zobrazowania w rozdzielczości 15 i 30 cm
Porównanie zobrazowania w rozdzielczości 15 i 30 cm

Przypomnijmy, że satelity Pleiades Neo zostały wystrzelone w kwietniu i sierpniu ubiegłego roku, a docelowo konstelacja ta ma składać się z czterech aparatów. Według pierwotnych zapowiedzi miały one dostarczać zobrazowania powierzchni naszej planety z pikselem 30 cm. W tym tygodniu Airbus poinformował jednak o dostępności danych w rozdzielczości nawet 15 cm.

Na stronie tej korporacji udostępniono zestawy zdjęć Paryża, Singapuru i Waszyngtonu, które pozwalają porównać zobrazowania Pleiades Neo w obu tych rozdzielczościach. Jak przekonuje Airbus, dane z 15-centymetrowym pikselem są ostrzejsze i jaśniejsze, ułatwiają też interpretację, a także rozpoznawanie mniejszych obiektów – w szczególności liniowych.

Na swojej stronie firma nie informuje, jak udało jej się zwiększyć rozdzielczość tych danych. Można się natomiast domyślać, że wykorzystano do tego celu nowe algorytmy przetwarzania zobrazowań. W 2021 r. podobną innowację zastosowała amerykańska firma Maxar – właściciel konstelacji WorldView.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Symulacja przerwania wału powodziowego
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama