wiadomościprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-11-13| Teledetekcja

Maxar prezentuje zdjęcia satelitarne w rozdzielczości 15 cm!

Amerykańska firma Maxar Technologies (dawniej DigitalGlobe) wprowadziła do sprzedaży zdjęcia satelitarne w rekordowej rozdzielczości aż 15 centymetrów. Jak udało jej się to osiągnąć?


Maxar prezentuje zdjęcia satelitarne w rozdzielczości 15 cm!
Maxar prezentuje zdjęcia satelitarne w rozdzielczości 15 cm!
Maxar prezentuje zdjęcia satelitarne w rozdzielczości 15 cm!

Co ciekawe, wcale nie jest to efektem wystrzelenia nowego satelity. We flocie firmy Maxar najlepszym aparatem teledetekcyjnym wciąż pozostaje bowiem wyniesiony w 2014 roku WorldView-3, który pozyskuje zobrazowania z pikselem 30 cm.

Jak wyjaśnia spółka, tak wysoką rozdzielczość udało się osiągnąć dzięki opracowaniu specjalnych algorytmów przetwarzających obrazy WorldView-3. Oczywiście Maxar nie ujawnia szczegółów tej technologii – informuje jedynie, że bazuje ona na „zaawansowanych modelach matematycznych”, które podnoszą widoczność szczegółów terenowych zarówno dla ludzkiego oka, jak i algorytmów automatycznie analizujących dane.

Jakość zobrazowań sprzedawanych pod nazwą 15 cm HD każdy może ocenić sam na próbkach opublikowanych przez firmę Maxar. Wyraźnie widać na nich np. oznakowanie poziome na ulicach, napisy na lotniskowych drogach kołowania czy loga linii lotniczych na samolotach.

Na razie zdjęcia 15 cm HD są dostępne w sprzedaży poprzez produkty View-Ready oraz Map-Ready. Wkrótce będą publikowane także na warstwach podkładowych Vivid oraz Dynamic.

Jak przypomina Maxar, WorldView-3 pozyskuje 30-centymetrowe zobrazowania nawet dla 680 tys. km kw. dziennie i cały ten ogromny zbiór danych można przetworzyć do standardu 15 cm HD. A na tym nie koniec, bo już w przyszłym roku na orbitę trafi 6 satelitów WorldView Legion, które trzykrotnie zwiększą tę produktywność. Otworzy to zupełnie nowe możliwości w zakresie satelitarnego monitoringu czy analizy zobrazowań przy użyciu algorytmów sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego.

JK

Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter Geoforum.pl!


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Studenci inwentaryzują budynek AGH
czy wiesz, że...
© 2005-2023 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Anna Wardziak
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa


Reklama
reklama@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS