Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-12-22| Teledetekcja

Nieudany start wysokorozdzielczych satelitów Pleiades Neo 5 i 6

W wyniku usterki rakiety nośnej Vega-C zniszczeniu uległy dwa wysokorozdzielcze europejskie satelity obserwacyjne Pleiades Neo 5 i 6.


Nieudany start wysokorozdzielczych satelitów Pleiades Neo 5 i 6 <br />
Wizualizacja satelitów Pleiades Neo (fot. Airbus)
Wizualizacja satelitów Pleiades Neo (fot. Airbus)

Urządzenia te miały uzupełnić konstelację składającą się z aparatów oznaczonych numerami 3 i 4, które wystrzelono w ubiegłym roku. We czwórkę miały one pozyskiwać zobrazowania optyczne dowolnego zakątka naszej planety w rozdzielczości 30 cm nawet 2-4 razy dziennie.

Jak wynika z komunikatu Europejskiej Agencji Kosmicznej, start rakiety Vega-C rozpoczął się zgodnie z planem 21 grudnia o godzinie 3:47 czasu środkowoeuropejskiego. Samo oderwanie od Ziemi oraz oddzielenie pierwszego członu rakiety przebiegły bez problemów. Te pojawiły się jednak 144 sekund po starcie. Na etapie odłączania II członu odnotowano bowiem skok ciśnienia, co wymusiło przedwczesne zakończenie misji. Zgodnie ze standardową procedurą rakieta została zniszczona, co jednak nie spowodowało żadnych szkód na Ziemi.

Na razie ESA nie podaje prawdopodobnych przyczyn awarii. Te ma zbadać specjalnie powołana komisja.

O powodach usterki nie mówi też operator satelitów Pleiades Neo 5 i 6 – europejskie konsorcjum Airbus. W komunikacie prasowym zapewnia jedynie, że dwa pozostałe aparaty tej konstelacji pracują bez zarzutu. Nie informuje jednocześnie o ewentualnych planach wystrzelenia kolejnych tego typu satelitów.

Warto dodać, że konsekwencje tego wydarzenia mogą być istotne również dla Polski. Jak bowiem informowaliśmy niedawno, wg nieoficjalnych doniesień polska armia ma podpisać umowę z Airbusem, która da jej lepszy dostęp do zobrazowań z konstelacji Pleiades Neo.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
XXVII Kongres Międzynarodowej Federacji Geodetów (FIG Congress 2022)
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS