wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-11-22| Teledetekcja

DGP: Polska kupi satelity teledetekcyjne Airbusa

Już w najbliższych tygodniach polski resort obrony powinien podpisać z Airbusem umowę na zakup i wystrzelenie dwóch satelitów obserwacyjnych – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.


DGP: Polska kupi satelity teledetekcyjne Airbusa <br />
Wizualizacja satelitów Pleiades Neo (fot. Airbus)
Wizualizacja satelitów Pleiades Neo (fot. Airbus)

Informacja o tym, że Polska ma zakupić we Francji satelity teledetekcyjne, pojawiła się wiosną tego roku. Minister obrony Mariusz Błaszczak stwierdził wówczas, że do finalizacji kontraktu powinno dojść jeszcze w I półroczu.

Jak jednak podaje dzisiejsze wydanie „Dziennika Gazety Prawnej”, choć negocjacje z Francuzami się przeciągają, to zakończą się prawdopodobnie już „w najbliższych tygodniach”. Przyczyną opóźnień jest między innymi konieczność uzgodnienia wielu kwestii technicznych, jakie mają się znaleźć w umowie z Airbusem. Informatorzy gazety nie wykluczają też, że jej zawarcie będzie wymagało przygotowania odpowiednich ustaw lub rozporządzeń.

Według „DGP” Polska ma zdecydować się na zakup dwóch satelitów zdolnych obrazować Ziemię w rozdzielczości 30 cm, a więc takiej samej jak budowana przez Airbusa konstelacja Pleiades Neo. Obecnie składa się ona z dwóch aparatów, ale dwa kolejne mają znaleźć się w kosmosie jeszcze w tym roku. To o tyle istotne, że wg „DGP” umowa z Airbusem ma regulować również korzystanie z Pleiades Neo oraz starszych satelitów Pleiades (oferujących rozdzielczość zdjęć do 50 cm). Znacznie zwiększy to możliwości rozpoznawcze polskiej armii. Kiedy jednak satelity Airbusa dla naszego kraju zostaną zbudowane i wystrzelone, tego jeszcze nie wiadomo.

Dziennik informuje ponadto, że do gry o ten kontrakt próbowali włączyć się Amerykanie, ale ich oferta nie jest obecnie rozpatrywana.

Przypomnijmy, że to niejedyne satelitarne plany MON. W ramach wartego 70 mln zł projektu PIAST (Polish ImAging SaTellites) powstają bowiem 3 nanosatelity obserwacyjne z sensorami optycznymi, których użytkownikiem końcowym mają być Siły Zbrojne RP. Aparaty powinny znaleźć się w kosmosie w 2024 roku. Projektem PIAST kieruje Wojskowa Akademia Techniczna, zaś jego uczestnikami są: Creotech Instruments, Centrum Badań Kosmicznych PAN, Scanway, Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa oraz PCO (spółka Polskiej Grupy Zbrojeniowej).

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 1
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS