|2022-11-22|
Teledetekcja
DGP: Polska kupi satelity teledetekcyjne Airbusa
Już w najbliższych tygodniach polski resort obrony powinien podpisać z Airbusem umowę na zakup i wystrzelenie dwóch satelitów obserwacyjnych – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.
Wizualizacja satelitów Pleiades Neo (fot. Airbus)
|
|
|
|
|
|
Informacja o tym, że Polska ma zakupić we Francji satelity teledetekcyjne, pojawiła się wiosną tego roku. Minister obrony Mariusz Błaszczak stwierdził wówczas, że do finalizacji kontraktu powinno dojść jeszcze w I półroczu.
Jak jednak podaje dzisiejsze wydanie „Dziennika Gazety Prawnej”, choć negocjacje z Francuzami się przeciągają, to zakończą się prawdopodobnie już „w najbliższych tygodniach”. Przyczyną opóźnień jest między innymi konieczność uzgodnienia wielu kwestii technicznych, jakie mają się znaleźć w umowie z Airbusem. Informatorzy gazety nie wykluczają też, że jej zawarcie będzie wymagało przygotowania odpowiednich ustaw lub rozporządzeń.
Według „DGP” Polska ma zdecydować się na zakup dwóch satelitów zdolnych obrazować Ziemię w rozdzielczości 30 cm, a więc takiej samej jak budowana przez Airbusa konstelacja Pleiades Neo. Obecnie składa się ona z dwóch aparatów, ale dwa kolejne mają znaleźć się w kosmosie jeszcze w tym roku. To o tyle istotne, że wg „DGP” umowa z Airbusem ma regulować również korzystanie z Pleiades Neo oraz starszych satelitów Pleiades (oferujących rozdzielczość zdjęć do 50 cm). Znacznie zwiększy to możliwości rozpoznawcze polskiej armii. Kiedy jednak satelity Airbusa dla naszego kraju zostaną zbudowane i wystrzelone, tego jeszcze nie wiadomo.
Dziennik informuje ponadto, że do gry o ten kontrakt próbowali włączyć się Amerykanie, ale ich oferta nie jest obecnie rozpatrywana.
Przypomnijmy, że to niejedyne satelitarne plany MON. W ramach wartego 70 mln zł projektu PIAST (Polish ImAging SaTellites) powstają bowiem 3 nanosatelity obserwacyjne z sensorami optycznymi, których użytkownikiem końcowym mają być Siły Zbrojne RP. Aparaty powinny znaleźć się w kosmosie w 2024 roku. Projektem PIAST kieruje Wojskowa Akademia Techniczna, zaś jego uczestnikami są: Creotech Instruments, Centrum Badań Kosmicznych PAN, Scanway, Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa oraz PCO (spółka Polskiej Grupy Zbrojeniowej).
JK
|