Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-11-22| Teledetekcja

DGP: Polska kupi satelity teledetekcyjne Airbusa

Już w najbliższych tygodniach polski resort obrony powinien podpisać z Airbusem umowę na zakup i wystrzelenie dwóch satelitów obserwacyjnych – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.


DGP: Polska kupi satelity teledetekcyjne Airbusa <br />
Wizualizacja satelitów Pleiades Neo (fot. Airbus)
Wizualizacja satelitów Pleiades Neo (fot. Airbus)

Informacja o tym, że Polska ma zakupić we Francji satelity teledetekcyjne, pojawiła się wiosną tego roku. Minister obrony Mariusz Błaszczak stwierdził wówczas, że do finalizacji kontraktu powinno dojść jeszcze w I półroczu.

Jak jednak podaje dzisiejsze wydanie „Dziennika Gazety Prawnej”, choć negocjacje z Francuzami się przeciągają, to zakończą się prawdopodobnie już „w najbliższych tygodniach”. Przyczyną opóźnień jest między innymi konieczność uzgodnienia wielu kwestii technicznych, jakie mają się znaleźć w umowie z Airbusem. Informatorzy gazety nie wykluczają też, że jej zawarcie będzie wymagało przygotowania odpowiednich ustaw lub rozporządzeń.

Według „DGP” Polska ma zdecydować się na zakup dwóch satelitów zdolnych obrazować Ziemię w rozdzielczości 30 cm, a więc takiej samej jak budowana przez Airbusa konstelacja Pleiades Neo. Obecnie składa się ona z dwóch aparatów, ale dwa kolejne mają znaleźć się w kosmosie jeszcze w tym roku. To o tyle istotne, że wg „DGP” umowa z Airbusem ma regulować również korzystanie z Pleiades Neo oraz starszych satelitów Pleiades (oferujących rozdzielczość zdjęć do 50 cm). Znacznie zwiększy to możliwości rozpoznawcze polskiej armii. Kiedy jednak satelity Airbusa dla naszego kraju zostaną zbudowane i wystrzelone, tego jeszcze nie wiadomo.

Dziennik informuje ponadto, że do gry o ten kontrakt próbowali włączyć się Amerykanie, ale ich oferta nie jest obecnie rozpatrywana.

Przypomnijmy, że to niejedyne satelitarne plany MON. W ramach wartego 70 mln zł projektu PIAST (Polish ImAging SaTellites) powstają bowiem 3 nanosatelity obserwacyjne z sensorami optycznymi, których użytkownikiem końcowym mają być Siły Zbrojne RP. Aparaty powinny znaleźć się w kosmosie w 2024 roku. Projektem PIAST kieruje Wojskowa Akademia Techniczna, zaś jego uczestnikami są: Creotech Instruments, Centrum Badań Kosmicznych PAN, Scanway, Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa oraz PCO (spółka Polskiej Grupy Zbrojeniowej).

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skaning ułatwi modernizację statku
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS