Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2022-12-30 | Geodezja, GIS, Software

Jeszcze szersza obsługa GML w C-GEO i C-GML

W grudniowych aktualizacjach programów geodezyjnych C-GEO oraz C-GML ich autor, firma Softline Plus, wprowadził obsługę plików GML wydawanych z systemu TurboEWID Geomatyki Kraków, które zawierają obiekty baz BDOT500 i GESUT z rozporządzeń obowiązujących od 2015 r., a także zgodne z przepisami z 2021 r.


Ilustracja: Jeszcze szersza obsługa GML w C-GEO i C-GML

Jak wyjaśniają twórcy tych programów, obiekty nowe i zaktualizowane przez geodetę powinny być przekazywane do PZGiK zgodnie z aktualnymi rozporządzeniami (obiekty i atrybuty według schematów XSD do rozporządzeń z 2021). Jeśli jednak ODGiK nie wykonał konwersji obiektów baz PZGiK do aktualnych schematów, to wydaje geodetom pliki GML zawierające obiekty z atrybutami ze schematów XSD do rozporządzeń z 2015 r. Oznacza to, że geodeta musi samodzielnie przeprowadzić dostosowanie aktualizowanych obiektów do wymagań nowych rozporządzeń i przekazać do ODGiK plik GML zgodny z XSD 2021.

Aktualizacja C-GEO z 23 grudnia br. realizuje to zadanie, konwertując importowane obiekty z przepisów z 2015 r. do wymagań przepisów z roku 2021. Jeśli w pliku GML są także obiekty z 2021 r., to są one oczywiście importowane bez konwersji. W efekcie użytkownik C-GEO po imporcie tego GML-a zawierającego mieszane dane, uzyskuje je w jednolitej, nowej strukturze, z atrybutami dla rozporządzeń z 2021 r.

W drugim etapie użytkownik C-GEO wykonuje aktualizację mapy zasadniczej (modyfikując geometrię czy atrybuty istniejących obiektów) – dodaje nowe obiekty, ewentualnie usuwa z „roboczej bazy danych” te obiekty, które już w terenie nie istnieją.

Po wykonaniu tych czynności, należy wykonać eksport mapy zasadniczej do formatu GML, wybierając opcję „Eksport GML Mapa Zasadnicza 2021 TurboEwid”. Ta odrębna opcja eksportu zawiera predefiniowane parametry niezbędne do wygenerowania pliku GML oczekiwanego w ODGiK: plik zawierający wyłącznie obiekty nowe, zmodyfikowane i usunięte, bez obiektów niemodyfikowanych przez geodetę, a także bez pierwotnych wersji obiektów zmodyfikowanych.

Należy mieć na uwadze – zastrzegają twórcy C-GEO – że często dane wydawane z ODGiK zgodne z przepisami
z 2015 r. są i tak niekompletne. Zawierają chociażby braki atrybutów, relacji (np. do punktów wysokościowych GESUT), nieprawidłowe geometrie (np. linie zamiast poligonów w jezdniach) i wiele innych błędów, które istniały od lat w bazach PZGiK. Niestety, jeśli obiekty te są aktualizowane przez geodetę, muszą być doprowadzone do zgodności z aktualnymi przepisami. Na przykład: wprowadzone właściwe relacje, uzupełnione atrybuty i prawidłowe geometrie obiektów. Powodować to będzie po stronie geodety konieczność wykonywania dodatkowych prac i kontroli.

Co jeszcze przynosi najnowsza aktualizacja C-GEO oraz modułów dodatkowych?

Nowości w module e-Operat/GeoOrganizer to:

  • dodany raport „Rozkład prac w podziale na rodzaj/cel pracy”,
  • do zestawienia prac dodano pola: [kosztorys_uwagi], [czas_pracy] do samodzielnego wstawiania w edycji formularza,
  • w górnym pasku modułu dodano wyświetlanie ID zgłoszenia z aktywnej pracy,
  • poprawiono zakładanie pracy z dokumentów PDF z WebEwid.

W module EGiB dodano funkcję eksportu wczytanych danych EGiB do formatu XLS (menu Narzędzia). ID zgłoszenia i inne atrybuty są pobierane z danych projektu C-GEO do danych wykorzystywanych w raportach i korespondencji w module. Wprowadzono też poprawki w zakresie danych lokali dla GML z bazy EGiB 2021.

Moduł Dziennik pomiarów RTK/RTN wzbogacono o obsługę nowej wersji formatu danych z odbiornika R30 IMU z oprogramowania NavCom SurveyMaster DB.

Moduł Wyrównanie 3D/GNSS posiada nową funkcjonalność dla mierniczych górniczych – analizę dokładności boków i kątów.

Sporo zmian zaszło także w samej aplikacji C-GEO. Nowości to m.in.:

  • W oknie mapy dodano zestawy paletek (grup ikon) ułatwiających kartowanie obiektów mapy zasadniczej zgodnie z aktualnymi przepisami (2021) i także dla przepisów z 2015 r. Paletki te są widoczne w mapach założonych w oparciu o szablony MapaZasadnicza_2015 i MapaZasadnicza_2021, gdy zostanie po raz pierwszy otwarte okno edytora mapy obiektowej. Jeśli użytkownik nie będzie jednak chciał z nich korzystać, może je wyłączyć (ikonka „zębatka” na mapie). Paletki są podzielone na bazy danych i poszczególne kategorie obiektów tych baz, zawierają rozwijalne menu z wyborem obiektu do kartowania.
  • Dla obiektów liniowych i powierzchniowych, dla których założone są bazy danych, można po dodaniu atrybutów długości i powierzchni i ich obliczeniu, określić sumy długości/powierzchni dla grupowanych obiektów jednolitym kryterium (średnica, rodzaj, itp.).
  • W menu Narzędzia dodano funkcję konwersji wskazanego pliku DXF bezpośrednio do formatu GeoTIFF.
  • W oknie bazy danych dla zaznaczonych obiektów dodano przenoszenie obiektów z bieżącej do wskazanej warstwy – ikonka Menu–Zaznaczone obiekty. W funkcji „Wypełnij pole” pod prawym klawiszem myszki dodano możliwość dodania na początku/końcu wypełnianego pola podanych wartości oraz możliwość zamiany ciągu znaków na zadany.
  • W oknie edytora działki dodano na poglądowym rysunku wyłączenie drukowania numerów punktów działek, a w opcjach drukowania działek – opcję „Drukuj każdą działkę na nowej stronie”.
  • Rozbudowano funkcje edycji obiektów multipunktowych: kopiowanie i przenoszenie historii, edycja w oknie edytora obiektów, przesuwanie punktów załamania, obrót, translacja itp.

Źródło: Softline Plus


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

C-geo tym samym zakpiło z Geomatyki C-geo tym samym zakpiło z Geomatyki... No i bardzo dobrze. Skoro jako jedyni w całej Polsce nie potrafią zrobić gmla tylko kcd z rozszerzeniem gmla to cóż...trzeba z takich kpić.
    1 
 4 
odp: C-geo tym samym zakpiło z Geomatyki Tak, tak jeden kpi z drugiego tylko wszyscy im płacą. Za to wszyscy kpią z tego kraju i przepisów w nim ustanowionych.
    1 
 1 
odp: odp: C-geo tym samym zakpiło z Geomatyki a ile konkretnie zapłaciłeś c-geo?
  
starosta rozporządzenie swoje a władza powiatowa swoje: https://powiatbl.pl/aktualnosci/index/GML2021-nadciaga-/idn:500 " i co pan nam zrobisz? "
  
 1 
odp: starosta nie mogę odtworzyć tego linka
  
odp: starosta To jest grube, "Wszystkie nowe obiekty (BDOT, GESUT, EGiB) muszą być wprowadzone wg rozporządzeń z 2021 r. oraz wszystkie zmodyfikowane obiekty także będą musiały zostać dostosowane do GML2021 r.". Z jakiej okazji wykonawca ma konwertować bazy danych Starosty? To jest przecież zadanie starosty wynikające wprost z rozporządzenia ws. mapy zasadaniczej (§ 11 ust. 1) i gesut (§ 16 ust. 2).
    1 
 5 
GML-e i inne #$%!!erele Kto prowadzi i aktualizuje mapę zasadniczą ?. Dlaczego mają ją aktualizować geodeci robiący określone prace geodezyjne ?. Czy za to że będą ją aktualizowali prawodawca przewidział zadośćuczynienie w gotówce ?. Czy mają to czynić za opłatę wniesioną za zgłoszenie prac, czyli jak zapaci to ma zauktalizować ?.
    1 
 4 
Litości! Pragnę zauważyć, że jeżeli udostępniony przez ODGIK plik GML nie spełnia >obowiązujących< standardów, wykonawca prac nie ma obowiązku dokonywania jego modyfikacji. Wymaganie od wykonawców przetwarzania takich plików jest działaniem ponad prawem. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, w przypadku gdy PODGIK nie dostosował zawczasu prowadzonych przezeń baz do rozporządzeń z 2021 r., wykonawcy mogą przekazywać pliki GML zawierające jedynie nowe obiekty. W związku z powyższym, wbrew twierdzeniom z powyższego artykułu - w przypadku gdy ODGIK udostępnia wykonawcom prac geodezyjnych pliki GML zawierające obiekty z atrybutami ze schematów XSD z rozporządzeń z 2015 r. GEODETA NIE MUSI SAMODZIELNIE PRZEPROWADZAĆ DOSTOSOWANIA AKTUALIZOWANYCH OBIEKTÓW DO WYMAGAŃ NOWYCH ROZPORZĄDZEŃ! Ludzie, LITOŚCI! Kto wierzy w takie banialuki (z powyższego artykułu)?!
    1 
 14 
i właśnie dlatego powinno się zlikwidować te komunistyczne twory zwane podgikami. przez nie geodeci większą część czasu marnują na budowanie niepotrzebnych baz danych. naprawianie baz... a kto jest odpowiedzialny za błędy w nich? a czy te bazy nie powstawały i są prowadzone za państwowe pieniądze? a zatem również wykonawców? jedyną bazą danych ważną dla państwa jest EGiB, pozostałe generują koszty, na które inne europejskie państwa sobie nie pozwalają. dogońmy w końcu Europę i zlikwidujmy podgiki w ich obecnej postaci. likwidacja podgików w Polsce byłaby prawdziwym krokiem w XXI w., bo tkwimy wciąż w XX.
    12 
 10 
odp: i xD w tym roku na pasach przejechani przez auta to prawie 300 ofiar, to prawie jeden czlowiek dziennie. proponuje zakazać chodzić pieszym po pasach i w ogóle chodzic i jezdzić autom po ulicach tez bym zakazał, nie ma tego w przepisach ale bym zzakazal
    1 
 6 
gdbyby dużo mniej ludzi pracowało w tzw. podgikach - tworach potrzebnych samym sobie, to na pewno prawdopodobieństwo wspomnianych wypadków by spadło. ja bym przy okazji nakazał, aby byli pracownicy podgików przeprowadzali bezpiecznie pieszych przez pasy. po godzinach mogliby legalnie dorabiać w zawodzie. jeżeli ktoś w ogóle chciałby wykorzystać ich niebywałą wiedzę i doświadczenie.
    6 
 3 
Format GML Geomatyki Oni nigdy chyba nie odpuszczą. Był/jest/(i będzie) KCD, a teraz jeszcze pliki: "GML wydawanych z systemu TurboEWID Geomatyki Kraków". To już 1301 rodzaj "standardu" obowiązującego w Polsce. Tym się powinna zająć Komisja Europejska, a nie .... Też uważam, że najpierw to Ośrodek musi poprawić bazy, a nie geodeci wykonawcy na raty. Inaczej powstaną "łaciaste bazy", a dokładniej jeszcze bardziej łaciate, bo już są obecnie te wg: lokalnych ustaleń (np. drzewo_li, BRA-1, BRA-2 itp.), K-1, 2013, 2015.
  
 3 
odp: Format GML Geomatyki Komisja Europejska powinna się zająć bezprawnym ograniczeniem swobody działalności gospodarczej i swobody umów. Na jakiej podstawie zamknięto geodetom trwające prace i to bez ich zgody?! Może warto tym zainteresować organy UE?
    2 
 2 
Czy aby na pewno? Czy aby na pewno to geodeta ma zmodyfikować cały stary obiekt z konfiguracji 2015 i przerobić go w całości na 2021? Nie powinno to być zadanie PODGiK? A geodeta wrzuca tylko nowy pomiar w 2021?
  
 11 



zobacz też:

GML. Więcej niż format

Zgodnie z nowymi standardami już od 1 stycznia 2023 r. jedynym formatem wymiany danych między wykonawcami prac geodezyjnych a...

MAPA.m6: nowość do pracy na danych GML

Na rynek oprogramowania geodezyjnego trafiło właśnie oprogramowanie MAPA.m6 będące następcą rozwijanej od 13...

Czy od 1 stycznia jesteśmy gotowi na GML? [wyniki ankiety]

Zdecydowana większość uczestników naszej internetowej ankiety wątpi, że od 1 stycznia 2023...


wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Bolesławiec w 3D
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
w 1898 r. utworzono Królewski Pruski Zarząd Katastralny, do którego weszły istniejące urzędy katastralne?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Jean Charles de Borda (1733-1799)

Jean Charles de Borda  (1733-1799)
Francuski wojskowy; matematyk, fizyk, geodeta, kartograf. Urodził się 4 maja 1733 roku w Dax niedaleko granicy z Hiszpanią, w arystokratycznej rodzinie z wojskowymi tradycjami. Od najmłodszych lat zdradzał zdolności matematyczne. Jego pierwszym...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1903
Powstaje mapa Tatr Wysokich - pierwsza mapa turystyczna w Polsce.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama