|2022-12-27|
Geodezja, Prawo
O interpretacjach przepisów katastralnych w Informatorze GGK
W trzecim wydaniu „Informatora GGK” znajdziemy m.in. interpretacje przepisów dotyczących łączenia działek, obliczania powierzchni „przez potrącenie” czy wymaganej liczby map do celów prawnych.
Łączenie działek ewidencyjnych
Pierwsza interpretacja dotyczy dopuszczalności połączenia działek ewidencyjnych w drodze czynności materialno-technicznej na podstawie dokumentacji geodezyjnej przyjętej do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
Powołując się na stanowisko Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Agata Cieślińska z GUGiK zwraca m.in. uwagę, że nie istnieje możliwość, aby po zatwierdzonym w drodze decyzji administracyjnej (a także orzeczenia sądu) podziale nieruchomości »odwrócić« go w drodze czynności technicznej polegającej na połączeniu działek gruntu w jedną działkę.
Resort rozwoju twierdzi ponadto uwagę, że „działania polegające na zmianie oznaczenia nieruchomości, w tym zmianie konfiguracji działek wchodzących w skład nieruchomości, mogą następować na podstawie przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami w ramach prowadzenia kolejnych postępowań administracyjnych o podział nieruchomości, których przedmiotem będą te same nieruchomości lub ich części uprzednio wydzielone w ramach innego postępowania”. Ocena spełnienia przesłanek dopuszczalności podziału objętego tymi przepisami należy do wójta, burmistrza albo prezydenta miasta.
Obliczanie powierzchni „przez potrącenie”
Kolejna interpretacja dotyczy podziału działki ewidencyjnej polegającego na wydzieleniu z niej działek o łącznej powierzchni do 33% powierzchni dzielonej działki, co uregulowano w § 27 ust. 3 rozporządzenia ws. standardów geodezyjnych. Jak zwraca uwagę Wiesław Szymański z GUGiK, przepis ten jest często niewłaściwie interpretowany przez wykonawców prac geodezyjnych.
Przede wszystkim ocenia on, że sposób obliczania powierzchni działki uregulowany w tym przepisie jest tylko możliwością, ale nie obowiązkiem. „Należy jednak również mieć na uwadze, że przepis § 27 ust. 3 ma zastosowanie nie do wszystkich podziałów, a tylko do podziałów polegających na wydzieleniu z działki ewidencyjnej działek ewidencyjnych o łącznej powierzchni do 33% powierzchni dzielonej działki” – czytamy w interpretacji GUGiK. W przepisie tym celowo zatem wyróżniono pojęcie „działki wydzielanej”, wskazując, że tylko w jej przypadku można stosować ten uproszczony tryb. Celem takiego podziału powinno być zatem pozyskanie dla określonych zamierzeń (np. inwestycyjnych) działek wydzielanych – tym samym pole ich powierzchni musi być obliczone z dokładnością 0,0001 ha.
Ile map do celów prawnych?
Tematem trzeciej interpretacji jest liczba map niezbędnych przy podziale nieruchomości lub sporządzaniu innej mapy do celów prawnych. W ocenie Agaty Cieślińskiej z GUGiK „wynikiem zgłoszonego celu prac geodezyjnych powinna być mapa (jedna) z projektem podziału nieruchomości, niezależnie od liczby dzielonych nieruchomości”. Natomiast w przypadku większych opracowań korzystnym rozwiązaniem może być sporządzenie jednej mapy, ale podzielonej na kilka arkuszy.
O czym jeszcze w Informatorze GGK?
W grudniowym wydaniu Informatora znajdziemy wiele innych ciekawych tematów. Warto polecić chociażby artykuł, który w detalach wyjaśnia zmiany wprowadzone w II edycji automatycznych map topograficznych 1:25 000. W numerze opisano także analizę zakłóceń w pracy stacji referencyjnych systemu ASG-EUPOS. „W ciągu 15 lat działania systemu ASG-EUPOS zostało zdiagnozowanych zaledwie kilka przypadków degradacji jakości sygnałów GNSS, które obrazują, jak trudne jest wykrycie takiego przypadku w sieci zawierającej 130 stacji” – pisze Szymon Wajda z GUGiK.
W Informatorze zaprezentowano ponadto kluczowe zmiany w nowym rozporządzeniu ws. ZSIN oraz noweli rozporządzenia fotogrametrycznego. Krótko poruszono także tematy: wdrażania nowego układu wysokościowego, walidatorów powiatowych usług sieciowych, egzaminów na uprawnienia zawodowe, rozwoju ASG-EUPOS czy nowej mapy pokrycia terenu Polski.
Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Jerzy Królikowski
|