wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-12-02| Geodezja, Prawo, Kataster

Lepszy ZSIN podniesie jakość EGiB. Nowe rozporządzenie opublikowane

W Dzienniku Ustaw opublikowano właśnie rozporządzenie ws. zintegrowanego systemu informacji o nieruchomościach (ZSIN). Nowe przepisy mają m.in. ułatwić aktualizację powiatowych baz EGiB oraz usprawnić korzystanie z tego rejestru.


Lepszy ZSIN podniesie jakość EGiB. Nowe rozporządzenie opublikowane
Lepszy ZSIN podniesie jakość EGiB. Nowe rozporządzenie opublikowane

Przypomnijmy, że poprzednie rozporządzenie ws. ZSIN wydano jeszcze w 2013 roku. Zakładało ono, że system ten miał osiągnąć pełną funkcjonalność we wrześniu 2016 r. Do dziś nie oferuje jednak wszystkich przewidzianych w tym akcie funkcjonalności. Co więcej, wciąż nie został zasilony aktualnymi danymi EGiB ze wszystkich powiatów.

Odpowiedzią na te problemy ma być nowe rozporządzenie o tej samej nazwie, które właśnie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw (poz. 2469).

Zasilanie ZSIN na nowo

Jak wyjaśniają autorzy przepisów, są one związane z nowelizacją Prawa geodezyjnego i kartograficznego z 2020 roku oraz z obowiązującym od 31 lipca 2021 r. rozporządzeniem ws. ewidencji gruntów i budynków, które wprowadziło udostępnianie danych EGiB przez usługi sieciowe.

„Dotychczasowe podejście dotyczące funkcjonowania ZSIN, które zakładało jednoczesną modyfikację danych zarówno w systemie powiatowym do prowadzenia EGiB, jak i w systemie centralnym, okazało się nieskuteczne i nie dawało możliwości pełnego wykorzystania ZSIN” – czytamy w uzasadnieniu przepisów. „Dodatkowo bardzo rozbudowany model danych EGiB wielokrotnie prowadził do sytuacji, gdzie braki pojedynczych danych uniemożliwiały zasilenie ZSIN dla całej jednostki ewidencyjnej” – napisano.

Dlatego w nowym modelu funkcjonowania tego systemu zakłada się okresowe zasilanie go danymi w postaci istniejącej w ewidencjach powiatowych, co umożliwi skuteczne przekazanie do niego danych ze wszystkich powiatów, a jednocześnie pozwoli na efektywne monitorowanie jakości danych EGiB w skali całego kraju – przekonują autorzy przepisów. Ponadto w ich ocenie rozporządzenie pozwoli zapewnić kompletności danych zgromadzonych w ZSIN oraz ich efektywniejsze wykorzystanie w gospodarce i administracji.

Jak wynika z nowych regulacji, powiaty będą miały obowiązek zasilania centralnego repozytorium ZSIN kopiami danych EGiB przekazywanymi minimum raz w roku. Oprócz tego CR będzie zasilane także z wykorzystaniem powiatowych sieciowych usług pobierania WFS, co umożliwi dostęp do aktualnych danych EGiB na poziomie centralnym dla wszystkich użytkowników ZSIN.

Lepsze zawiadomienia o zmianach, także w drugą stronę

Rozporządzenie wprowadza ponadto istotne zmiany w zakresie wymiany elektronicznych zawiadomień pomiędzy księgami wieczystymi a powiatowymi bazami EGiB, co ma znacząco ułatwić utrzymanie EGiB w stanie aktualności.

Przypomnijmy, że przekazywanie zawiadomień z KW do EGiB przez szynę usług ZSIN funkcjonuje już od grudnia 2020 r. – obecnie z funkcji tej korzysta blisko 200 powiatów. Rozporządzenie wprowadza jednak zmiany, które mają to narzędzie poprawić. Chodzi tu przede wszystkim o uzupełnienie elektronicznego zawiadomienia o podstawę zmiany dokonanej w księdze wieczystej – jest to informacja niezbędna do sprawnego wprowadzania zmian przez starostów w EGiB. Dokument ten będzie ponadto zawierał informację o stanie wpisów przed zmianą i po zmianie, co umożliwi automatyzację aktualizacji EGiB.

Rozporządzenie formalnie wprowadzi też możliwość wdrożenia w powiatach wymiany zawiadomień w przeciwną stroną, a więc z EGiB do ksiąg wieczystych. Jak wynika z wcześniejszych zapowiedzi GUGiK, stosowny mechanizm został już przygotowany w ZSIN.

Dodatkowo uproszczono schemat architektury tego systemu, dostosowując go do intencji upoważnienia ustawowego związanej z utworzeniem rozwiązań umożliwiających zapewnienie spójności i aktualności danych dotyczących nieruchomości. Efektem tego jest m.in. uwzględnienie w schemacie ZSIN (fot. powyżej) innych systemów, które mogą wykorzystywać gromadzone tu dane. Pozwoli to na tworzenie rozwiązań umożliwiających zapewnienie spójności i aktualności informacji dotyczących nieruchomości zawartych w różnych rejestrach publicznych bez konieczności zmiany rozporządzenia.

Kiedy zaczną obowiązywać nowe przepisy?

Rozporządzenie z zasady wchodzi w życie 14 dni po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw, czyli 16 grudnia br. W akcie tym przewidziano jednak kilka przepisów przejściowych. Zgodnie z nimi Główny Geodeta Kraju będzie miał czas do końca roku 2023 na dostosowanie ZSIN do nowych regulacji. W tym samym terminie powiaty powinny przystosować do tych wymagań swoje systemy do prowadzenia EGiB. Pierwsze przekazanie przez starostów kopii zbiorów danych EGiB do centralnego repozytorium powinno zaś nastąpić w terminie 3 miesięcy od wejścia w życie rozporządzenia, czyli do 16 marca 2023 r.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na bezpłatny newsletter!

Jerzy Królikowski


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanowanie szlaku kolejowego
czy wiesz, że...
© 2005-2023 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Anna Wardziak
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS