wiadomościreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-12-19| Prawo

Nowe rozporządzenie fotogrametryczne podpisane

Zdjęcia i ortofotomapy ukośne oraz modele siatkowe 3D będą nowymi typami danych trafiającymi do PZGiK – zakłada rozporządzenie fotogrametryczne podpisane 16 grudnia przez ministra rozwoju i technologii Waldemara Budę.


Nowe rozporządzenie fotogrametryczne podpisane <br />
Model mesh dla fragmentu Gdańska
Model mesh dla fragmentu Gdańska

Jak tłumaczą autorzy tych przepisów, potrzeba ich wydania wynika z bardzo dynamicznego rozwoju technologicznego i automatyzacji procesu produkcji. „Część obowiązujących przepisów rozporządzenia ogranicza możliwość zastosowania nowych rozwiązań technologicznych, pozwalających na szybsze i mniej kosztowne opracowanie danych gromadzonych w państwowym zasobie geodezyjnym i kartograficznym, o wysokiej jakości. Biorąc powyższe pod uwagę, w projekcie rozporządzenia zaproponowano regulacje mające na celu doprecyzowanie regulacji dotyczących charakterystyki dokładnościowej zbiorów danych ujętych w obowiązujących przepisach. Regulacje te upraszczają dotychczasowe przepisy, a – co za tym idzie – upraszczają sposób realizacji prac geodezyjnych przez wykonawców tych prac” – zapewniają autorzy projektu.

Rozporządzenie ma m.in. dopuszczać, by w PZGiK gromadzić ukośne zdjęcia lotnicze. „Zdjęcia ukośne, dzięki ich wysokiej wartości fotointerpretacyjnej, są cennym źródłem informacji. Przyspieszają ocenę wizualną terenu i wzbogacają analizę z perspektywy czterech kierunków” – napisano w uzasadnieniu. Równolegle w rozporządzeniu wprowadzono produkt zortorektyfikowany powstały z tych zdjęć, czyli ortofotomapę ukośną.

Doprecyzowano także dotychczasowe zapisy dotyczące tzw. ortofotomapy prawdziwej (true-ortho). W dotychczasowym rozporządzeniu funkcjonuje ona bowiem jako ortofotomapa opracowana na podstawie numerycznego modelu pokrycia terenu.

Wprowadzono ponadto szczegółowy podział danych wchodzących w skład bazy numerycznego modelu terenu. Pozwoli to przyjmować do PZGiK dane wysokościowe wykonywane nowymi technologiami, w szczególności modele siatkowe 3D, zwane także modelami mesh. „Modele siatkowe 3D, dzięki ich wysokiej wartości fotointerpretacyjnej, w połączeniu z innymi danymi przestrzennymi (np. ortofotomapami) są cennym źródłem informacji i umożliwiają fotorealistyczne przedstawienie obiektów przestrzennych. Modele siatkowe 3D są jednym z głównych elementów tzw. cyfrowych bliźniaków miast, które wspierają procesy planistyczne i decyzyjne w zakresie planowania przestrzennego czy zarządzania kryzysowego na poziomie Państwa, jak również administracji samorządowej” – czytamy w uzasadnieniu rozporządzenia.

Rozporządzenie ma wejść w życie 14 dni po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Formy rachunkowe i biografia prof. Hausbrandta
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS