Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-12-19| Mapy

Praca na temat konserwacji map wyróżniona w konkursie o historii kartografii

9 grudnia rozstrzygnięto trzecią edycję konkursu o Nagrodę im. Stanisława Alexandrowicza za prace dyplomowe z zakresu historii kartografii.


Praca na temat konserwacji map wyróżniona w konkursie o historii kartografii <br />
fot. ze zbiorów Polona.pl (domena publiczna)
fot. ze zbiorów Polona.pl (domena publiczna)

Organizatorem wydarzenia i fundatorem nagrody jest Zespół Historii Kartografii przy Instytucie Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk im. L. i A. Birkenmajerów. Konkurs adresowany jest do absolwentów studiów I i II stopnia, a jego celem jest promowanie badań nad dawną kartografią oraz zachęcenie studentów do podejmowania zagadnień z zakresu szeroko rozumianej historii kartografii. Zgłoszone prace nie muszą dotyczyć dawnych map bezpośrednio. Warunkiem jest ich wykorzystanie jako zasadniczych materiałów źródłowych.

W tym roku komisja konkursowa zdecydowała się nie przyznawać nagrody głównej. Jednocześnie wyróżniono pracę mgr Magdaleny Chudek wykonaną w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie pod kierunkiem prof. dr hab. Marzenny Ciechańskiej pt. „Wybrane zagadnienia dotyczące drukowanych map przedstawiających Rzeczpospolitą Obojga Narodów w II połowie XVIII w.” (część teoretyczna) i „Zagadnienia konserwacji i restauracji drukowanej mapy ogólnogeograficznej Carte générale et nouvelle de toutte la Pologne du Grand Duché de Lithuanie et des pais limitrofes (fot.) autorstwa Bartolomeo Folina, wydanej po 1772 r., ze zbiorów Katedry Konserwacji i Restauracji Starych Druków i Grafiki na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie” (część konserwatorska).

Autorka wyróżnionej pracy wykazała się wnikliwością w zgłębianiu tematyki map dawnych, przejawiając tym zainteresowanie dawną kartografią, czyli problematyką niebędącą podstawowym tematem jej studiów z zakresu konserwacji dzieł sztuki. Komisja podkreśla dużą szczegółowość i obszerność przekazanej wiedzy (zwłaszcza w części teoretycznej pracy), choć jednocześnie zwraca uwagę na brak syntezy informacji. W części praktycznej laureatka opisała zastosowane rozwiązania konserwatorskie, wykazując duże zaangażowanie i skrupulatność w dokumentowaniu wykonanych czynności. Zaletą pracy jest także zwrócenie uwagi historykom kartografii na specyfikę prac dyplomowych z zakresu konserwacji, ich obszerność i złożoność oraz konieczność zgłębienia przez autorkę zagadnień związanych z mapami dawnymi.

Zespół Historii Kartografii planuje seminarium, którego elementem będzie prezentacja konkursu oraz laureatki. Już dziś zaprasza ponadto wszystkich studentów do udziału w edycji przyszłorocznej. Szczegóły będą dostępne na stronie oraz Facebooku zespołu.

Źródło: Kamil Nieścioruk


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wpływ aplikacji lokalizacyjnych na korki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS