wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-11-18| GIS, Mapy, Edukacja

Nagroda PAN za pracę o zimnowojennych planach miast

W poniedziałek 17 listopada została rozstrzygnięta pierwsza edycja konkursu o Nagrodę im. Stanisława Alexandrowicza za prace dyplomowe z zakresu historii kartografii. Organizatorem wydarzenia i fundatorem nagrody jest Zespół Historii Kartografii przy Instytucie Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk im. L. i A. Birkenmajerów.


Nagroda PAN za pracę o zimnowojennych planach miast <br />
Zdjęcie ilustracyjne (źródło: Polona)
Zdjęcie ilustracyjne (źródło: Polona)

Konkurs adresowany jest do absolwentów studiów I i II stopnia, a jego celem jest promowanie badań nad dawną kartografią oraz zachęcenie studentów do podejmowania zagadnień z zakresu szeroko rozumianej historii kartografii. Zgłoszone prace nie musiały dotyczyć dawnych map bezpośrednio. Warunkiem jest natomiast ich wykorzystanie jako zasadniczych materiałów źródłowych.

Historycznym, pierwszym laureatem konkursu został mgr Mateusz Palczewski za pracę magisterską pt. „Ocena kartometryczności planów miast Polski i krajów sąsiednich wydanych w okresie zimnej wojny” wykonaną na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie pod kierunkiem dr hab. Beaty Konopskiej, prof. UMCS. Laureat wykazał się dobrym warsztatem badawczym, a praca wpisuje się w nurt klasycznych prac z historii kartografii, których tematem jest analiza kartometryczności dawnych map z jednoczesnym sprawnym wykorzystaniem narzędzi GIS. Tematem badań była wielkoskalowa kartografia drugiej połowy XX wieku, a więc okres, w którym zniekształcenia map mają inne niż w przypadku map starszych podłoże i – jako takie – zasługują na głębsze poznanie. Serdecznie gratulujemy!

Autor nagrodzonej pracy otrzyma nagrodę finansową oraz zaproszenie do udziału w najbliższej Ogólnopolskiej Konferencji Historyków Kartografii (organizator pokrywa koszt uczestnictwa). Zespół Historii Kartografii planuje także seminarium on-line, którego elementem będzie prezentacja konkursu oraz laureata. Informacje o spotkaniu zostaną podane wkrótce.

Już dziś organizatorzy zapraszają studentów do udziału w przyszłorocznej edycji konkursu. Szczegóły będą dostępne na stronie i facebookowym profilu Zespołu.

Źródło: ZHK PAN


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanowanie szlaku kolejowego
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS