|2021-12-22|
Mapy
Wybrano najlepsze prace dyplomowe o historii kartografii
Praca dotycząca map wykorzystanych podczas paryskiej konferencji pokojowej zwyciężyła w II edycji konkursu o nagrodę im. Stanisława Alexandrowicza za prace dyplomowe z zakresu historii kartografii.
Zdjęcie ilustracyjne (fot. Wikipedia)
|
|
|
|
|
|
Konkurs ma na celu popularyzację dawnych map i ich wykorzystania. Jego organizatorem jest Zespół Historii Kartografii przy Instytucie Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk.
Ogłoszenie zwycięskich prac odbyło się 20 grudnia. W tym roku napłynęło dużo więcej zgłoszeń niż poprzednio, co spowodowało, że do ich oceny zaproszono osoby spoza członków Zespołu. Dzięki pracy komisji, która działała pod kierunkiem prof. Bogumiła Szadego (KUL, IH PAN), udało się te prace wnikliwie i sprawiedliwie ocenić. Organizatorzy są zbudowani poziomem merytorycznym zgłoszeń oraz zróżnicowaniem podejmowanej tematyki w tak wielu ośrodkach badawczych.
Po analizie wszystkich przyjętych prac oraz burzliwej dyskusji komisja konkursowa ostatecznie podjęła decyzję, by główną nagrodę przyznać mgr Marii Kuźmie za pracę pt. „Wykorzystanie GIS do oceny kartometryczności wybranych źródeł kartograficznych, wykorzystanych podczas paryskiej konferencji pokojowej (1919-1920)” napisanej pod kierunkiem prof. Beaty Konopskiej na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS w Lublinie.
Na wniosek przewodniczącego komisji przyznano również wyróżnienie dla mgr. Daniela Sobczyńskiego za pracę pt. „Powiązania procesów osadniczych ze zmianami rozmieszczenia i trwałości lasów w Beskidzie Niskim”. Praca powstała pod kierunkiem prof. Jacka Kozaka w Instytucie Geografii i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Organizatorzy konkursu serdecznie gratulują zwyciężczyni, wyróżnionemu i wszystkim biorącym udział w konkursie. Składają też podziękowania na ręce promotorek i promotorów zgłoszonych prac, licząc na dalszą współpracę przy okazji kolejnych edycji konkursu.
Już teraz organizatorzy zapraszają do udziału w kolejnej, przyszłorocznej edycji konkursu, a o planach związanych z prezentacją nagrodzonych prac poinformują wkrótce na swojej stronie i facebookowym profilu. W zeszłym roku celowi temu służyło internetowe seminarium, którego nagranie dostępne jest w serwisie YouTube.
Kamil Nieścioruk
|