wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-11-23| GIS, Teledetekcja, Sprzęt

DJI Mavic również w wersji wielospektralnej

Popularna seria lekkich i niewielkich bezzałogowych wirnikowców Mavic 3 chińskiej firmy DJI poszerzyła się o model 3M wyposażony w kamerę wielospektralną.


DJI Mavic również w wersji wielospektralnej
Geodeci mogą kojarzyć tę rodzinę dronów głównie z zaprezentowanego we wrześniu br. modelu Mavic 3 Enterprise. Maszyna ta ma być następcą bardzo popularnego w zastosowaniach fotogrametrycznych wirnikowca Phantom IV.

Pokazany właśnie Mavic 3 Multispectral (w skrócie Mavic 3M) również przeznaczony jest do zastosowań profesjonalnych – w tym przypadku do precyzyjnego rolnictwa oraz analiz środowiskowych. Głównym wyróżnikiem tego drona jest zintegrowany sensor wielospektralny. Kamera ta składa się z czterech obiektywów rejestrujących promieniowanie w pasmach: zielonym (560 ± 16 nm), czerwonym (650 ± 20 nm), czerwonym granicznym (730 ± 20 nm) oraz w bliskiej podczerwieni (860 ± 26 nm).

Gromadzone przez nią dane o wielkości 5 Mpx dla każdego pasma pozwalają na wykonywanie różnorodnych analiz dotyczących wegetacji, choćby szacowanie plonów, monitorowanie wzrostu upraw czy wyliczanie popularnego wskaźnika NDVI odnoszącego się do kondycji roślinności. Tego typu analizy mogą być wykonywane chociażby w rozwijanym przez DJI oprogramowaniu SmartFarm Platform. Jak szacuje producent, dzięki niemu jedna maszyna Mavic 3M może efektywnie monitorować pole o powierzchni nawet 70 hektarów.

Oprócz tego dron wyposażony jest w zwykłą kamerę RGB z matrycą 20 Mpx, sensorem CMOS o wielkości 4/3 cala i mechaniczną migawką z maksymalną prędkością 1/2000. Aparat ten może pozyskiwać obrazy co 0,7 sekundy.

Wyróżnikiem platformy jest również zamontowany w jej górnej części sensor oświetlenia. Wykonując pomiary równocześnie z fotografowaniem, umożliwia automatyczną korekcję zdjęć, co z kolei przekłada się na lepszą jednolitość zgromadzonego materiału i dokładniejsze wyznaczanie wskaźnika NDVI.

Profesjonalnym zastosowaniom bezzałogowca sprzyja wyposażenie go w odbiornik GNSS-RTK pozwalający na wyznaczanie pozycji wykonania zdjęcia z centymetrową dokładnością.

Podobnie jak inne drony z tej serii Mavic 3M może unosić się w powietrzu nawet przez 43 minuty, co w jednym nalocie pozwala zobrazować nawet 2 kilometry kwadratowe. W maszynie znajdziemy też wielokierunkowy system unikania przeszkód oraz system transmisji obrazu na dystansie do 15 km. Zaletą Mavica 3M jest też niewielka waga – raptem 951 g.


Aktualne zestawienie geodezyjnych dronów oraz aplikacji do przetwarzania zdjęć do chmury punktów i modeli 3D można znaleźć w bezpłatnym niezbędniku DRONY DLA GEODETY

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Symulacja przerwania wału powodziowego
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS