Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2022-11-04 | GNSS, Geodezja, Edukacja

Cel? Usprawnić przyszłe geodezyjne misje satelitarne

Doktorantka Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu Joanna Najder bada symulacje orbit i globalnych parametrów geodezyjnych dla przyszłych geodezyjnych misji satelitarnych.


Ilustracja: Cel? Usprawnić przyszłe geodezyjne misje satelitarne <br />
Fot. Pixabay
Fot. Pixabay
Ilustracja: Cel? Usprawnić przyszłe geodezyjne misje satelitarne <br />
Joanna Najder
Joanna Najder

Do współpracy ze Szkołą Doktorską UPWr Joannę Najdar namówił promotor prof. Krzysztof Sośnica, który zobaczył w niej potencjał, gdy realizowała pod jego okiem pracę magisterską i przez rok pracowała w projekcie EPOS (System Obserwacji Płyty Europejskiej). Joanna postanowiła zaś podjąć się tego wyzwania, bo zaproponowany temat badawczy niezwykle ją zaciekawił. Dziś doktorantka jest też członkinią Wiodącego Zespołu Badawczego SpaceOS i stypendystką-doktorantką w projekcie NCN OPUS „Zintegrowane ziemskie układy odniesień przestrzennych oparte o laserowe pomiary odległości do satelitów geodezyjnych, teledetekcyjnych oraz GNSS”.

– Geodezją satelitarną interesowałam się od dawna. W trakcie studiów magisterskich realizowałam prace na temat związany z techniką laserowych pomiarów odległości (SLR) i orbit satelitów geodezyjnych. W związku z tym nabyłam wiedzę, która pozwala mi realizować pracę doktorską. Ponadto, wiedziałam, że nikt wcześniej nie zajmował się tym tematem, a więc mogłam zostać swego rodzaju pionierem – mówi Joanna Najder.

Ulepszyć przyszłe geodezyjne misje satelitarne

Doktorantka bada symulacje orbit i globalnych parametrów geodezyjnych dla przyszłych geodezyjnych misji satelitarnych. – Wykonuję symulacje trajektorii lotu satelity i obserwacji laserowych wykonywanych do niego, a następnie przeprowadzam obliczenia w celu wyznaczenia globalnych parametrów geodezyjnych. Następnie oceniam, jaki wpływ mają poszczególne parametry orbity (m.in. wysokość, na jakiej orbituje satelita) na wyznaczane parametry – tłumaczy Joanna, która w swojej pracy stara się wyznaczyć optymalne parametry orbit przyszłych satelitów geodezyjnych tak, aby dzięki temu zmaksymalizować ich udział i zwiększyć dokładność wyznaczania globalnych parametrów geodezyjnych, jakimi są np. współrzędne środka masy Ziemi, współrzędne bieguna, eksces długości doby, współczynniki spłaszczenia Ziemi, współrzędne geocentrum czy parametry rotacji Ziemi.

– Pozwoli to nie tylko poprawić jakość tych parametrów, które są kluczowe przy wyznaczaniu ubytku masy lodowców na Grenlandii czy określenia wielkości podnoszenia się poziomu mórz i oceanów, ale także pomoże w zmniejszeniu liczby wystrzeliwanych satelitów – mówi doktorantka, przypominając, że naukowcy obecnie zmagają się ze zwiększającą ilością śmieci kosmicznych, które zagrażają orbitującym już satelitom czy stacjom kosmicznym. Więc badania, które oceniają, jakie parametry orbity będą najlepsze w określonym celu, mogą sprawić, że zamiast kilku satelitów można wysłać jednego, który osiągnie ten sam cel. – Mam nadzieję, że w przyszłości rozszerzę moje badania na wszystkie typy satelitów. Pozwoliłoby to na przykład na zmniejszenie kosztów misji satelitarnych przez maksymalne wykorzystanie potencjału przyszłych satelitów – podkreśla Joanna Najder i mówi, że po doktoracie ma nadzieję, że uda jej się nawiązać współpracę z innymi instytucjami, takimi jak Europejska Agencja Kosmiczna, dla których mogłaby wykonywać analizy dla przyszłych misji satelitarnych. A autorzy tych misji z kolei mogliby wykorzystywać wyniki jej analiz do planowania kolejnych misji.

Wieloletnia współpraca

– Z moim promotorem prof. Sośnicą współpracuję już od lat. Realizowałam u niego pracę inżynierską, pracę magisterską, a teraz doktorat. Śmiało mogę powiedzieć, że gdyby współpraca nie przebiegała pomyślnie, to raczej nie zaszlibyśmy tak daleko – mówi z uśmiechem doktorantka, dodając, że od początku współpracy dostaje od prof. Krzysztofa Sośnicy dużo wsparcia i pomocy w rozwiązywaniu wszelkich problemów.

Jak przyznaje Joanna, po ukończeniu Szkoły Doktorskiej UPWr chciałaby podjąć się komercjalizacji swoich badań. – Obecnie wynikami moich badań mogą być zainteresowane inne jednostki badawcze czy instytucje państwowe. Jednak gdyby udało się rozszerzyć badania o wszystkie typy satelitów, na przykład satelity nawigacyjne, możliwe, że moglibyśmy stworzyć narzędzie, które mogłoby znacznie pomóc rozwijającemu się obecnie sektorowi kosmicznemu – mówi Joanna Najder.

Źródło: UPWr, Głos Uczelni


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

Nagrody ESA dla naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu

Podczas Ósmego Międzynarodowego Kolokwium na temat Naukowych i...

Nowe spojrzenie na pomiary odległości i precyzyjnych orbit satelitów LEO

Naukowcy z Instytutu Geodezji i Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego...

Naukowcy z Wrocławia nagrodzeni za precyzyjne wyznaczanie orbit satelitów

Zespół z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu został wyróżniony w...


wiadomości

Laser-3D Jacek Krawiec
Kraków

SKANERY LASEROWE i OPROGRAMOWANIE

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Raczki Elbląskie w chmurze punktów
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
planetę Uran odkrył dopiero w 1781 roku William Herschel, choć obserwował ją już w 1690 r. John Flamsteed?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Tomasz Zawiła-Niedźwiecki (1954-2024)

Tomasz Zawiła-Niedźwiecki (1954-2024)
Tomasz Zawiła-Niedźwiecki urodził się 26 listopada 1954 r. w Krakowie. Po ukończeniu studiów na Wydziale Leśnym Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie w 1979 r. rozpoczął pracę w Instytucie Badawczym Leśnictwa, w którym w różnych...
więcej

strzałka w dółGeodaty
2010
W życie wchodzi ustawa o infrastrukturze informacji przestrzennej będąca spóźnioną o ponad rok implementacją dyrektywy INSPIRE.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama