Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2022-07-11| GNSS, Geodezja

Naukowcy z Wrocławia nagrodzeni za precyzyjne wyznaczanie orbit satelitów

Zespół z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu został wyróżniony w konkursie „Polski Produkt Przyszłości” organizowanym przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.


Naukowcy z Wrocławia nagrodzeni za precyzyjne wyznaczanie orbit satelitów <br />
Fot. NCBR
Fot. NCBR

Konkurs powstał w celu wyłonienia i wypromowania opracowanych w Polsce innowacyjnych produktów i technologii, które mają potencjał, by zaistnieć nie tylko na rynku krajowym, ale i światowym. Do 24. edycji konkursu zgłoszono aż 163 projekty, ale docenionych zostało jedynie około dwadzieścia. Zwycięzcy otrzymali nagrodę finansową w wysokości 100 000 zł, a wyróżnieni 25 000 zł.

Zespół naukowców z UPWr w składzie prof. dr hab. inż. Krzysztof Sośnica (na fot. pierwszy z prawej), dr inż. Grzegorz Bury (na fot. w środku) oraz dr inż. Radosław Zajdel zdobył wyróżnienie w kategorii „Produkt przyszłości instytucji szkolnictwa wyższego i nauki” za projekt „Technologia wyznaczania precyzyjnych orbit satelitów nawigacyjnych, w szczególności systemu europejskiego Galileo”.
Opracowana technologia pozwala na wyznaczanie orbit satelitów nawigacyjnych z nieosiągalną dotąd dokładnością. Metodyka bazuje na wykorzystaniu informacji konstrukcyjnych satelitów, w tym środka ciężkości masy oraz jego zmian w czasie, kalibracji anten, własności w zakresie absorpcji, odbicia i rozproszenia fotonów padających na panele słoneczne oraz korpus satelity, a także pola powierzchni przekroju poprzecznego poszczególnych elementów składowych satelity.

To nie pierwszy sukces naukowców UPWr w sektorze kosmicznym. Niedawno Europejska Agencja Kosmiczna i Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu podpisały porozumienie, w wyniku którego powstanie nowe laboratorium ESA w Polsce – ESA_Lab@UPWr. Będzie ono miejscem rozwoju systemów nawigacyjnych, transferu technologii oraz wymiany dla młodych naukowców chcących rozwijać się w obszarze badań kosmicznych i satelitarnych.

Katalog wszystkich laureatów konkursu

Źródło: UPWr


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 1
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama