Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2022-10-25 | Geodezja

Drobna nowelizacja prawa geodezyjnego z podpisem prezydenta [aktualizacja]

Prezydent Andrzej Duda podpisał tzw. Tarczę Prawną – ustawę mającą upraszczać różnorodne procedury administracyjne. Akt ten nowelizuje m.in. Prawo geodezyjne i kartograficzne.


Ilustracja: Drobna nowelizacja prawa geodezyjnego z podpisem prezydenta [aktualizacja]

Podpis został złożony pod ustawą o zmianie niektórych ustaw w celu uproszczenia procedur administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców. Nowelizuje ona 40 aktów prawnych, a jej głównym celem jest zmniejszenie obciążeń regulacyjnych niekorzystnych z punktu widzenia funkcjonowania obywateli i prowadzenia działalności gospodarczej. Ma to zostać osiągnięte m.in. poprzez upowszechnienie postępowania uproszczonego i milczącego trybu załatwienia sprawy, elektronizację oraz zniesienie dwuinstancyjności w postępowaniach, których charakter na to pozwala. Ponadto ustawa ma upowszechnić stosowanie prostych formularzy urzędowych, składania wniosków on-line i ograniczenia liczby składanych wniosków.

Ustawa nowelizuje też Prawo geodezyjne i kartograficzne. Akt ten przewiduje m.in., że projekt operatu opisowo-kartograficznego będzie podlegał wyłożeniu do wglądu osób fizycznych i prawnych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej także za pomocą środków komunikacji elektronicznej (w rozumieniu ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną).

Ustawa wprowadza ponadto nowe brzmienie art. 40a ust. 2 pkt 3 Pgik. Zgodnie z rządową propozycją nie będzie pobierało się opłaty za „udostępnianie wykonawcy prac geodezyjnych lub prac kartograficznych materiałów zasobu – w przypadku prac geodezyjnych lub prac kartograficznych wykonywanych w celu realizacji określonych w ustawie zadań organów administracji geodezyjnej i kartograficznej lub Głównego Geodety Kraju, po podpisaniu umowy w sprawie udzielenia zamówienia publicznego obejmującego takie prace, a w przypadku prac scaleniowych lub wymiennych realizowanych na podstawie ustawy z dnia 26 marca 1982 r. o scalaniu i wymianie gruntów (DzU z 2022 r. poz. 1223) po podpisaniu porozumienia na wykonanie takich prac”.

Jak wyjaśniają ten zapis autorzy Tarczy Prawnej, postępowanie scaleniowe lub wymienne przeprowadza starosta jako zadanie z zakresu administracji rządowej finansowane ze środków budżetu państwa. Natomiast prace scaleniowo-wymienne koordynuje i wykonuje samorząd województwa przy pomocy jednostek organizacyjnych. W celu ich sprawnego realizowania zawierane są „porozumienia” między samorządem województwa albo wojewódzkimi biurami geodezji a starostami. Dokumentacja sporządzona w trakcie tych postępowań administracyjnych stanowi projekt scalenia lub wymiany gruntów. Niekwestionowaną wartością dodaną projektu scalenia lub wymiany gruntów jest także aktualizacja bazy ewidencji gruntów i budynków. Proponowana zmiana doprecyzowuje w tym zakresie dotychczasowe przepisy i ogranicza wątpliwości interpretacyjne w zakresie niepobierania opłat za udostępnienie wykonawcy materiałów zasobu w przypadku prac wykonywanych w celu realizacji zadań starosty określonych nie tylko w ustawie Prawo geodezyjne i kartograficzne, ale także w ustawie o scalaniu i wymianie gruntów.

Ustawa wejdzie w życie 14 dni po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw.

AKTUALIZACJA: 26 października przepisy te zostały opublikowane w Dzienniku Ustaw. Oznacza to, że ustawa wejdzie w życie 10 listopada.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Hehe dobre, "i milczącego trybu załatwienia sprawy". czyli co? operat przyjęty po 7 dniach bo nikt go nie zauważył i trzeba będzie się prosić o numeru przyjęcia operatu do zasobu?
  
odp: Hehe dobre, Wystarczyłoby dodać malutki skrypt do programu obsługującego zasób, żeby po 7 dniach zmieniał status na "przyjęty" i nadawał numer P... 1. Jeszcze można dodać funkcję, że załącznik przesłany z zawiadomieniem zostaje zapisany jako materiał zasobu i staje się dostępny do podglądu/pobrania. Dla programisty to 10 minut roboty, a dla "zapracowanych" weryfikatorów bezrobocie.
    2 
 2 
odp: odp: Hehe dobre, czy nie dużo łatwiej byłoby w ogóle zlikwidować zasób? zobacz ile przepisów można by usunąć.. każda robota wykonywana by była od początku i zawsze pod konkretny projekt, zawsze kompletnie nowy pomiar, całościowe opracowanie łącznie z sieciami. i za wszystko pełną odpowiedzialność ponosi geodeta, koniec z tłumaczeniem "przecież urząd przyjął i wydał klauzulę..".. oj byłby płacz w środowisku.
    4 
 11 
odp: odp: Hehe dobre, nie o ty jest co prawda artykuł, ale co, gdyby geodeta narobił bzdur w operacie i nie dało się na podstawie tego wprowadzić zmiany? Albo przeanalizował dokumenty, ale pobieżnie... Ewidencję łatwiej byłoby chyba zrobić od zera, niż ją w nieskończoność naprawiać. Tylko co z permanentnie nie aktualnymi bdotami i gesutami?
    2 
 2 
odp: odp: Hehe dobre, ""odp: odp: Hehe dobre, nie o ty jest co prawda artykuł, ale co, gdyby geodeta narobił bzdur w operacie i nie dało się na podstawie tego wprowadzić zmiany? Albo przeanalizował dokumenty, ale pobieżnie... Ewidencję łatwiej byłoby chyba zrobić od zera, niż ją w nieskończoność naprawiać. Tylko co z permanentnie nie aktualnymi bdotami i gesutami? - 2 zgłoś naruszenie ~mir 2022-10-26 11:37:11 "" odp: byłoby jak w każdym cywilizowanym wolnym zawodzie. odpowiedzialność cywilna, zawodowa, czasami karna...
    1 
 5 
Willis Chyba w twoim środowisku byłby ten skowyt. Moi kumple po fachu, utrzymujący się z geodezji a nie z urzędactwa, działający w krajach bardziej cywilizowanych, jakoś nie narzekają na taki system i nie planują powrotu. Nie siej popeliny w stylu pinokia. Ty po prostu nie jesteś w stanie ogarnąć że za płotem ZOO istnieje wolność.
    3 
 1 
odp: odp: Hehe dobre, czyli operat zawierający błędy nie daje możliwości wprowadzenia zmiany. Wydać więc należy decyzję o odmowie wprowadzenia zmiany? Obawiam się, że wymagałoby to większego zakresu zmian prawnych
  
odp: odp: Hehe dobre, skowyt? popelina? Kokosz czy ty nie wystepujesz w kawiezmierniczym?
  
KzM jest ok! W odróżnieniu od ciebie, najczęściej występuję na świeżym powietrzu. I najchętniej. Niestety czasem muszę bywać też w urzędach fuj. To bywa gorsze niż inw. starego kl przy wielorodzinnym bloku popegeerowskim, z którego, kl-u nie bloku, ostatnio wysysano za komuny. Taki pasztet. Taka praca.
  
odp: odp: kokosz Sebastian?
  
odp: odp: Hehe dobre, A co? Popsztykałeś się z chłopakiem i podejrzewasz że droczy się z tobą na tym forum?
  
odp: Hehe dobre, Serio? Udajesz, czy faktycznie tak zrozumiałeś? Milczące załatwienie przyjęcia operatu? Gdzie tak jest napisane?
  
odp: Hehe dobre, nie, nie widziałem ani jednego odcinka i z wyjątkiem nazwy przewijającej się na tym forum, nic o tym nie wiem. A poza taką złośliwą i lekko obraźliwą krytyka, w sumie może jakaś merytoryka? Możemy poobrażać siebie i swoje matki i 3 pokolenia wstecz, ale po co? Dorośli postępują inaczej. Dlatego pytam: Co zrobić z operatem, który wpływa do urzędu i zawiera błędy, uniemożliwiające ujawnienie zmian w nim zawartych, w sytuacji gdy nie ma w ogóle weryfikacji.
  
odp: odp: Hehe dobre, mir: nie wiem do kogo teraz piszesz. ja ci odpowiem bo widze ze nikt mądry sie nie garnie. przyjęcie operatu do zasobu nie stanowi o tym, że wszystko co tam zawarte ma być ujawnione w EGiB. to jest proces minimum 'dwuizbowy', jeśli urzędnik wprowadzający zmiany stwierdzi, że zmiany zaproponowane przez geodetę są niezgodne z innymi przepisami (nie wpływającymi na wartość "geodezyjną") to po prostu wydaje decyzję o niemożności wprowadzenia zmian. musi też podać powód. decyzja idzie do właściciela i to on decyduje potem co dalej robi. albo się odwołuje, albo zaczyna rozmowę z geodetą, albo przyjmuje bez odwołania. najczęściej się ludzie odwołują, ale jak geodeta dał ciała to sprawa przegrana, a tylko odwleczona w czasie. potem możliwości jest znowu kilka, albo nowa robota ze starym geodetą, albo bierze nowego geodetę a poprzedniego skarży o odszkodowanie. przeżyliśmy w urzedzie wszystkie przypadki.
  



zobacz też:

Narady koordynacyjne obowiązkowo w formie cyfrowej

Przyspieszenie cyfryzacji budownictwa, w tym narad koordynacyjnych, oraz dalsze uproszczenie...

Korekty ASG-EUPOS znów stają się bezpłatne

W niedzielę 2 października wchodzą w życie przepisy, które wprowadzają całkowicie bezpłatne korzystanie...

Sejmowa komisja deregulacyjna proponuje zmianę prawa geodezyjnego

Pod obrady Sejmu przekazano właśnie poselski projekt ustawy mającej likwidować...


wiadomości

NaviGate Sp. z o.o.
Kraków

NaviGate – Oddział Warszawa ul. Gościnna 7, 05-082 Blizne Łaszczyńskiego k. Warszawy, tel. 22 270-15-54 ODBIORNIKI GNSS RTK, TACHIMETRY ELEKTRONICZNE I ZROBOTYZOWANE, BEZZAŁOGOWE STATKI POWIETRZNE (DRONY), SENSORY Sklep Serwis...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Mobilne skanowanie na Motławie
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
Kartezjusz przebywał kilka dni w Zgorzelcu? Niestety, niewiele wiemy o tym, co tam wówczas robił.
następny
strzałka w dółGeoludzie
Maria Dobrzycka
Dr hab. Maria Dobrzycka była emerytowaną profesor Instytutu Geodezji i Kartografii, wieloletnią kierowniczką Obserwatorium Astronomiczno-Geodezyjnego IGiK, a następnie Zakładu Astronomii Geodezyjnej i Geodezji Satelitarnej w IGiK. Była osobą bez...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1749
Król Fernando VI (1713-59) wydaje dekret o wprowadzeniu katastru na terenie Hiszpanii. Prace objęły obszar o powierzchni 410 000 km2, a ukończono je w 1759 r.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama