Jest to już 10. edycja tego plebiscytu. Podobnie jak w latach poprzednich nominowane rozwiązania wybierane są przez panel jury składający się z ekspertów z branży pomiarowej. Laureaci są zaś wyłaniani w ogólnodostępnym głosowaniu internetowym. Oficjalne ogłoszenie zwycięzców następuje zaś podczas międzynarodowych targów geodezyjnych Intergeo, które w tym roku odbywają się w dniach 18-20 października w niemieckim Essen.
W kategorii Hardware o nagrodę Wichmanna walczą:
- UrbanMapper-2P niemieckiej firmy IGI – kamera lotnicza do jednoczesnego pozyskiwania zdjęć ukośnych i pionowych. Jest to wersja rozwojowa instrumentu zaprezentowanego w 2015 r., który wykorzystany został w licznych projektach fotolotniczych na terenie Niemiec i Holandii. Nowością w tym wydaniu jest przede wszystkim szerszy wybór obiektywów – od 90 do 180 mm.
- AP20 AutoPole szwajcarskiej firmy Leica Geosystems – rozwiązanie kompensujące wychylenie tyczki przy pomiarach tachimetrycznych, a także automatycznie uwzględniające wysokość pryzmatu.
- Ppm 30xx niemieckiej firmy PPM – precyzyjny odbiornik GNSS, który mają wyróżniać niewielkie wymiary i waga, niska cena, a przede wszystkim możliwość dostosowania urządzenia do wymagań klienta.
- MX50 amerykańskiej firmy Trimble – mobilny system skanowania przystosowany do pozyskiwania precyzyjnych danych nawet z prędkością 110 km/h.
Z kolei nominowani w kategorii Software to:
- A.eye firmy Eagle Eye Technologies – oprogramowanie bazujące na algorytmach sztucznej inteligencji przeznaczone do automatycznego rozpoznawania znaków drogowych na zdjęciach.
- FX Reality niemieckiej firmy frox GmbH – mobilna aplikacja prezentujące dane geodezyjne w trybie rozszerzonej rzeczywistości.
- Deegree.PRO niemieckiej firmy grit GmbH – komercyjne rozwinięcie otwartego oprogramowania deegree do zarządzania infrastrukturą informacji przestrzennej.
- GeoAI szwedzkiej grupy Hexagon – oprogramowanie bazujące na sztucznej inteligencji do automatycznego rozpoznawania obiektów na zdjęciach lotniczych.
- VRscan3D – utworzony na niemieckiej uczeni Jade Hochschule wirtualny symulator naziemnego skanera laserowego. Rozwiązanie umożliwia zdalną naukę obsługi tego sprzętu.
- Picterra – platforma software’owa przeznaczona do uczenia maszynowego. Pozwala na przygotowywanie algorytmów do automatycznej analizy zdjęć satelitarnych oraz lotniczych, w tym tych pozyskiwanych przez drony. Możliwości tego oprogramowania dostępne są zarówno przez aplikację internetową, jak i API.
Internetowe głosowanie na najlepsze produkty trwa do 19 października do godziny 20:00.