wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-09-23| Teledetekcja

Satelity Harmony udoskonalą pomiary deformacji

Po długiej fazie przygotowań państwa członkowskie Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) podjęły decyzję o realizacji misji Harmony. Ma ona wprowadzić nową jakość w satelitarnych pomiarach interferometrycznych.


Satelity Harmony udoskonalą pomiary deformacji

Harmony staje się tym samym 10. misją realizowaną w ramach programu Earth Explorer. Jego celem jest z jednej strony rozwijanie satelitarnych misji, które mają dostarczać specjalistycznych danych z obserwacji Ziemi, a z drugiej strony mają być poligonem doświadczalnym dla przełomowych technologii. Pierwszą misją w ramach Earth Explorer była GOCE – celem tego przedsięwzięcia było zbadanie ziemskiej grawitacji z niespotykaną wcześniej dokładnością. W trakcie realizacji są zaś misje: SMOS, CryoSat-2, Swarm, a ostatnio Aeolus, których zadaniem jest badanie odpowiednio: zasolenia wody i wilgotności gleby, grubości pokrywy lodowej, ziemskiego pola magnetycznego oraz wiatrów.

W ramach misji Harmony mają powstać dwa identyczne satelity wyposażone w radar SAR działający jedynie w trybie odbiorczym. Dzięki temu, że ich orbity będą ściśle zsynchronizowane z Sentinelami-1 (dwoma innymi europejskimi satelitami radarowymi), możliwe będzie wykonywanie znacznie lepszych pomiarów interferometrycznych, które z kolei pozwolą na jeszcze skuteczniejsze śledzenie deformacji zachodzących na naszej planecie. Dane pozyskiwane przez Harmony będą zatem przydatne np. w monitorowaniu lodowców czy badaniu zjawisk wulkanicznych i tektonicznych.

Oprócz tego satelity Harmony będą wyposażone w sensor pracujący w podczerwieni termalnej. Pozwoli on mierzyć wysokość wierzchołków chmur, a przy braku zachmurzenia – temperaturę powierzchni oceanów.

Według wstępnych planów ESA satelity Harmony mają szansę znaleźć się na orbicie okołoziemskiej w roku 2029.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wysokorozdzielcze wideo z satelity SkySat-1
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS