|2022-09-23|
Teledetekcja
Satelity Harmony udoskonalą pomiary deformacji
Po długiej fazie przygotowań państwa członkowskie Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) podjęły decyzję o realizacji misji Harmony. Ma ona wprowadzić nową jakość w satelitarnych pomiarach interferometrycznych.
Harmony staje się tym samym 10. misją realizowaną w ramach programu Earth Explorer. Jego celem jest z jednej strony rozwijanie satelitarnych misji, które mają dostarczać specjalistycznych danych z obserwacji Ziemi, a z drugiej strony mają być poligonem doświadczalnym dla przełomowych technologii. Pierwszą misją w ramach Earth Explorer była GOCE – celem tego przedsięwzięcia było zbadanie ziemskiej grawitacji z niespotykaną wcześniej dokładnością. W trakcie realizacji są zaś misje: SMOS, CryoSat-2, Swarm, a ostatnio Aeolus, których zadaniem jest badanie odpowiednio: zasolenia wody i wilgotności gleby, grubości pokrywy lodowej, ziemskiego pola magnetycznego oraz wiatrów.
W ramach misji Harmony mają powstać dwa identyczne satelity wyposażone w radar SAR działający jedynie w trybie odbiorczym. Dzięki temu, że ich orbity będą ściśle zsynchronizowane z Sentinelami-1 (dwoma innymi europejskimi satelitami radarowymi), możliwe będzie wykonywanie znacznie lepszych pomiarów interferometrycznych, które z kolei pozwolą na jeszcze skuteczniejsze śledzenie deformacji zachodzących na naszej planecie. Dane pozyskiwane przez Harmony będą zatem przydatne np. w monitorowaniu lodowców czy badaniu zjawisk wulkanicznych i tektonicznych.
Oprócz tego satelity Harmony będą wyposażone w sensor pracujący w podczerwieni termalnej. Pozwoli on mierzyć wysokość wierzchołków chmur, a przy braku zachmurzenia – temperaturę powierzchni oceanów.
Według wstępnych planów ESA satelity Harmony mają szansę znaleźć się na orbicie okołoziemskiej w roku 2029.
JK
|