Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-09-23| Teledetekcja

Satelity Harmony udoskonalą pomiary deformacji

Po długiej fazie przygotowań państwa członkowskie Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) podjęły decyzję o realizacji misji Harmony. Ma ona wprowadzić nową jakość w satelitarnych pomiarach interferometrycznych.


Satelity Harmony udoskonalą pomiary deformacji

Harmony staje się tym samym 10. misją realizowaną w ramach programu Earth Explorer. Jego celem jest z jednej strony rozwijanie satelitarnych misji, które mają dostarczać specjalistycznych danych z obserwacji Ziemi, a z drugiej strony mają być poligonem doświadczalnym dla przełomowych technologii. Pierwszą misją w ramach Earth Explorer była GOCE – celem tego przedsięwzięcia było zbadanie ziemskiej grawitacji z niespotykaną wcześniej dokładnością. W trakcie realizacji są zaś misje: SMOS, CryoSat-2, Swarm, a ostatnio Aeolus, których zadaniem jest badanie odpowiednio: zasolenia wody i wilgotności gleby, grubości pokrywy lodowej, ziemskiego pola magnetycznego oraz wiatrów.

W ramach misji Harmony mają powstać dwa identyczne satelity wyposażone w radar SAR działający jedynie w trybie odbiorczym. Dzięki temu, że ich orbity będą ściśle zsynchronizowane z Sentinelami-1 (dwoma innymi europejskimi satelitami radarowymi), możliwe będzie wykonywanie znacznie lepszych pomiarów interferometrycznych, które z kolei pozwolą na jeszcze skuteczniejsze śledzenie deformacji zachodzących na naszej planecie. Dane pozyskiwane przez Harmony będą zatem przydatne np. w monitorowaniu lodowców czy badaniu zjawisk wulkanicznych i tektonicznych.

Oprócz tego satelity Harmony będą wyposażone w sensor pracujący w podczerwieni termalnej. Pozwoli on mierzyć wysokość wierzchołków chmur, a przy braku zachmurzenia – temperaturę powierzchni oceanów.

Według wstępnych planów ESA satelity Harmony mają szansę znaleźć się na orbicie okołoziemskiej w roku 2029.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Sztuczna inteligencja kartuje drogi
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS