wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-09-07| GIS, Teledetekcja

Krosno publikuje dane fotolotnicze i panoramy ulic

Do grona polskich miast, które udostępniają w internecie swoje ortofotomapy i modele 3D, dołączyło właśnie podkarpackie Krosno. Oprócz tego miasto zleciło wykonanie panoramicznych zdjęć ulic.


Krosno publikuje dane fotolotnicze i panoramy ulic
Krosno publikuje dane fotolotnicze i panoramy ulic
Krosno publikuje dane fotolotnicze i panoramy ulic

Nalot, w trakcie którego pozyskano dane fotogrametryczne, przeprowadzono 12 maja br. Sześć kamer zainstalowanych na samolocie wykonało łącznie 15 tys. zdjęć, które później użyte zostały do opracowania finalnych produktów: ortofotomapy z pikselem 5 cm, ukośnych zdjęć lotniczych z czterech kierunków, chmury punktów, modelu 3D typu mesh oraz mapy potencjału słonecznego dachów. Równolegle do nalotu trwała inwentaryzacja blisko 160 km ulic miasta, podczas której samochód ze specjalnym zestawem kamer zamontowanym na dachu wykonał 32 355 zdjęć panoramicznych.

„To pierwszy taki projekt w Polsce, kiedy pozyskano różnego typu dane z pułapu lotniczego i poziomu ulicy w tym samym czasie. W trakcie trwania nalotu warunki pogodowe były doskonałe, co przełożyło się na wysoką jakość zarówno pozyskanych danych, jak i finalnych opracowań” – chwali się Urząd Miasta Krosno. Czy to faktycznie prawda?

O tym możemy się przekonać, odwiedzając stronę krosno.obliview.com. Udostępniono tam: ortofotomapę miasta (w tym 7 opracowań archiwalnych z lat 2001–2021), a także jego model 3D, zdjęcia ukośne oraz chmurę punktów z lotniczego skaningu. By przeglądać panoramy ulic, należy w menu nacisnąć przycisk ludzika, a następnie wskazać na mapie lokalizację interesującego nas zdjęcia. Poza tym serwis oferuje wiele różnorodnych narzędzi do przeglądania i analizy danych, w tym do: pomiarów odległości, wysokości i powierzchni, generowania przekrojów oraz importu i eksportu danych.

Za pozyskanie, przetworzenie i publikację wyżej wymienionych danych odpowiedzialna była firma MGGP Aero z Tarnowa. Wartość podpisanej z nią umowy opiewa na około 230 tys. zł. Prace są częścią projektu „Kreujemy+Rozwijamy+Ożywiamy+Stymulujemy+Nakreślamy+Odmieniamy=KROSNO” współfinansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Raczki Elbląskie w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS