wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-09-16| Teledetekcja, Ludzie

Prestiżowa nagroda fotogrametryczna przyznana za osiągnięcia w mobilnym skanowaniu

Laureatem tegorocznej nagrody Carla Pulfricha za specjalne osiągnięcia w dziedzinie fotogrametrii, teledetekcji i obserwacji Ziemi został prof. Charles Toth z Ohio State University w USA.


Prestiżowa nagroda fotogrametryczna przyznana za osiągnięcia w mobilnym skanowaniu

Wyróżnienie wręczono 14 września podczas odbywającego się w Stuttgarcie Tygodnia Fotogrametrycznego. Spośród wielu nominowanych tegorocznego laureata wytypowało siedmioosobowe jury.

– Jestem głęboko wdzięczny za otrzymanie nagrody Carla Pulfricha wśród tak wielu wybitnych nominowanych i dołączenie do wyróżniającego się grona wcześniejszych laureatów. To osiągnięcie jest znaczącym kamieniem milowym w moim życiu zawodowym i chcę wyrazić szczerą wdzięczność zespołowi, który wybrał mnie do otrzymania tej nagrody – powiedział dr Toth.

Prof. Charles Toth urodził się w Budapeszcie. Studia magisterskie i doktoranckie ukończył na tamtejszym uniwersytecie na kierunku inżynieria elektryczna odpowiednio w roku 1977 i 1980. W 1997 r. obronił drugi doktorat na tej samej uczelni, tym razem w zakresie nauk geoinformacyjnych. W trakcie kariery naukowej zdobył międzynarodowe uznanie swoimi wizjonerskimi osiągnięciami w zakresie mobilnego kartowania, georeferencji oraz cyfrowego obrazowania. Opublikował ponad 400 artykułów naukowych i napisał kilka rozdziałów w podręcznikach. Jest ponadto laureatem takich nagród jak: 2009 ASPRS Photogrammetric Award, United States Geospatial Intelligence Foundation Academic Achievement Award (w roku 2005 i 2015), 2016 ISPRS Schwidefsky Medal oraz Ohio State College of Engineering Lumley Research Awards.

– Cieszę się, że doceniono ważną pracę prof. Charlesa Totha w dziedzinie fotogrametrii, skanowania laserowego i mobilnego mapowania. Wniósł on znaczący wkład w branżę geoprzestrzenną i środowisko akademickie. Ponadto przez wiele lat służył naszej społeczności naukowej na kierowniczych stanowiskach w ASPRS i ISPRS [Amerykańskiego i Międzynarodowego Towarzystwa Fotogrametrii i Teledetekcji] – stwierdził przewodniczący tegorocznego jury prof. Uwe Sörgel.

Nagrodę Carla Pulfricha po raz pierwszy wręczono w roku 1968. Jest ona przyznawana co dwa lata za przełomowe innowacje (w tym hardware i software) w dziedzinie geodezji, fotogrametrii i nauk o Ziemi. Jej patronem został naukowiec w zakładach Carla Zeissa w latach 1890–1927, który wsławił się m.in. skonstruowaniem pierwszych na świecie instrumentów do pomiarów sterefotogrametrycznych. Początkowo organizatorem tego konkursu były właśnie zakłady Zeissa, później pałeczkę tę przejęły firmy Z/I Imaging, Intergraph, a w 2011 – Leica Geosystems.

Źródło: Leica Geosystems, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Ewolucja OSM od 2006 do 2018 roku
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS