|2022-09-16|
Teledetekcja, Ludzie
Prestiżowa nagroda fotogrametryczna przyznana za osiągnięcia w mobilnym skanowaniu
Laureatem tegorocznej nagrody Carla Pulfricha za specjalne osiągnięcia w dziedzinie fotogrametrii, teledetekcji i obserwacji Ziemi został prof. Charles Toth z Ohio State University w USA.
Wyróżnienie wręczono 14 września podczas odbywającego się w Stuttgarcie Tygodnia Fotogrametrycznego. Spośród wielu nominowanych tegorocznego laureata wytypowało siedmioosobowe jury.
– Jestem głęboko wdzięczny za otrzymanie nagrody Carla Pulfricha wśród tak wielu wybitnych nominowanych i dołączenie do wyróżniającego się grona wcześniejszych laureatów. To osiągnięcie jest znaczącym kamieniem milowym w moim życiu zawodowym i chcę wyrazić szczerą wdzięczność zespołowi, który wybrał mnie do otrzymania tej nagrody – powiedział dr Toth.
Prof. Charles Toth urodził się w Budapeszcie. Studia magisterskie i doktoranckie ukończył na tamtejszym uniwersytecie na kierunku inżynieria elektryczna odpowiednio w roku 1977 i 1980. W 1997 r. obronił drugi doktorat na tej samej uczelni, tym razem w zakresie nauk geoinformacyjnych. W trakcie kariery naukowej zdobył międzynarodowe uznanie swoimi wizjonerskimi osiągnięciami w zakresie mobilnego kartowania, georeferencji oraz cyfrowego obrazowania. Opublikował ponad 400 artykułów naukowych i napisał kilka rozdziałów w podręcznikach. Jest ponadto laureatem takich nagród jak: 2009 ASPRS Photogrammetric Award, United States Geospatial Intelligence Foundation Academic Achievement Award (w roku 2005 i 2015), 2016 ISPRS Schwidefsky Medal oraz Ohio State College of Engineering Lumley Research Awards.
– Cieszę się, że doceniono ważną pracę prof. Charlesa Totha w dziedzinie fotogrametrii, skanowania laserowego i mobilnego mapowania. Wniósł on znaczący wkład w branżę geoprzestrzenną i środowisko akademickie. Ponadto przez wiele lat służył naszej społeczności naukowej na kierowniczych stanowiskach w ASPRS i ISPRS [Amerykańskiego i Międzynarodowego Towarzystwa Fotogrametrii i Teledetekcji] – stwierdził przewodniczący tegorocznego jury prof. Uwe Sörgel.
Nagrodę Carla Pulfricha po raz pierwszy wręczono w roku 1968. Jest ona przyznawana co dwa lata za przełomowe innowacje (w tym hardware i software) w dziedzinie geodezji, fotogrametrii i nauk o Ziemi. Jej patronem został naukowiec w zakładach Carla Zeissa w latach 1890–1927, który wsławił się m.in. skonstruowaniem pierwszych na świecie instrumentów do pomiarów sterefotogrametrycznych. Początkowo organizatorem tego konkursu były właśnie zakłady Zeissa, później pałeczkę tę przejęły firmy Z/I Imaging, Intergraph, a w 2011 – Leica Geosystems.
Źródło: Leica Geosystems, JK
|