Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-09-11| Sprzęt

Tydzień Fotogrametryczny z niewielkim udziałem Polaków

Dziś (11 września) w Stuttgarcie zakończył się tradycyjny „Tydzień Fotogrametryczny” (PhoWo – Photogrammetrische Woche).


Tydzień Fotogrametryczny z niewielkim udziałem Polaków <br />
Od lewej: Sławomir Mikrut (AGH), prof. Dieter Fritsch (IFP Stuttgart), Anna Fryśkowska (WAT), Damian Wierzbicki (WAT)
Od lewej: Sławomir Mikrut (AGH), prof. Dieter Fritsch (IFP Stuttgart), Anna Fryśkowska (WAT), Damian Wierzbicki (WAT)

„PhoWo” to impreza odbywająca się od roku 1909, kiedy to Carl Pulfrich zorganizował pierwszy „wakacyjny kurs fotogrametrii”. Impreza od 1973 roku organizowana jest przez Uniwersytet w Stuttgarcie, a tegoroczna edycja miała specyficzny charakter, bo jest ostatnią organizowaną przez prof. Dietera Fritscha (dyrektora Instytutu Fotogrametrii i byłego rektora Uniwersytetu w Stuttgarcie), który nieprzerwanie od 1992 roku był dyrektorem tego wydarzenia, a który teraz przechodzi na emeryturę.

Tydzień fotogrametryczny organizowany jest cyklicznie co dwa lata na początku września. W tym roku odbył się w dniach 7-11 września i było to już 55. spotkanie, tym razem pod hasłem przewodnim „Doskonałość w fotogrametrii, informatyce i geoinformatyce”.

Tydzień fotogrametryczny to specyficzna konferencja. Wykładowcy i wystawcy są zapraszani przez organizatorów – nie można się zgłosić samodzielnie. Dominują zatem znani wykładowcy oraz rozwiązania technologiczne i marki rozpoznawalne na całym świecie. W tym roku najnowsze rozwiązania technologiczne prezentowane były przez liderów rynku fotogrametrycznego: Hexagon, Vexcel Imaging/Microsoft, Trimble, IGI, VisionMap czy pierwszy raz na „PhoWo” GerMap.

Tydzień fotogrametryczny poprzedził tradycyjnie niedzielny tutorial (6 września) pt. „Doskonałość w fotogrametrii – od pozyskiwania i opracowywania danych z pułapu UAV do zaawansowanego modelowania 3D”.

„PhoWo” rozpoczął główny organizator prof. Dieter Fritsch, któremu poświecone było środowe popołudnie, gdzie przedstawiciele wybranych uczelni i instytucji oraz firm prywatnych składali podziękowania za dotychczasowe kierowanie tą imprezą. Pozostałe sesje referatowe tradycyjnie związane były z problematyką pozyskiwania i przetwarzania danych fotogrametrycznych pozyskiwanych z różnego pułapu. Wystąpienia skupione były wokół trzech głównych tematów:
• pozyskiwanie danych teledetekcyjnych – stan obecny,
• zaawansowane modelowanie w fotogrametrii oraz widzeniu i grafice komputerowej,
• doskonałość w geoinformatyce.

W tym roku na „PhoWo” zarejestrowano ponad 300 uczestników z całego świata. Utrzymuje się w dalszym ciągu spadek zainteresowania wydarzeniem przedstawicieli z naszego kraju. W tym roku
z Polski zarejestrowanych było zaledwie czterech uczestników (trzech z nich na zdjęciu powyżej z głównym organizatorem). Wcześniejsze spotkania przyciągały od kilku do kilkunastu uczestników z naszego kraju – zarówno z uczelni, jak i z firm prywatnych (koszt uczestnictwa to 550 euro, ale można również uczestniczyć w jednym czy kilku wybranych dniach).

Sławomir Mikrut


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skaning ułatwi modernizację statku
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS