Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-09-22| GIS, Mapy, Przetargi

Rusza przygotowanie narzędzi generalizujących BDOT10k do skali 1:50 000

Główny Urząd Geodezji i Kartografii podpisał umowę na opracowanie narzędzi do automatycznej generalizacji i redakcji kartograficznej bazy danych obiektów topograficznych (BDOT10k) do postaci map topograficznych w skali 1:50 000.


Rusza przygotowanie narzędzi generalizujących BDOT10k do skali 1:50 000 <br />
Fragment archiwalnej mapy topograficznej 1:50 000 (źródło: Geoportal.gov.pl)
Fragment archiwalnej mapy topograficznej 1:50 000 (źródło: Geoportal.gov.pl)

Jedyną firmą, która złożyła ofertę w zamówieniu na te prace była warszawska Globema. Wartość podpisanej z nią umowy wynosi blisko 130 tys. zł. Przypomnijmy, że ta sama spółka zwyciężyła w ogłoszonym przez GUGiK na początku br. konkursie na podobne narzędzie. Jak jednak wyjaśnia Urząd, złożona w jego ramach praca nie spełniła wymagań obligatoryjnych postępowania.

W ramach realizacji rozstrzygniętego właśnie zamówienia wykonawca ma dostarczyć narzędzia programistyczne do generalizacji i redakcji kartograficznej BDOT10k uruchamiane w środowisku oprogramowania FME oraz QGIS lub ArcGIS. Mają one zawierać co najmniej:

  • procesy zapisane w plikach FMW, a także dodatkowe transformatory w plikach FMX lub kody źródłowe w języku Python, jeśli takie powstały w trakcie przygotowania narzędzi;
  • bibliotekę symboli dla QGIS lub ArcMap wraz z plikiem projektowym w QGIS lub ArcMap;

Efektem zamówienia mają być narzędzia, które będą w stanie pobrać dane BDOT10k z bazy Oracle dla dowolnego fragmentu kraju oraz dokonać w sposób całkowicie automatyczny ich generalizacji i redakcji kartograficznej, generując arkusz mapy topograficznej 1:50 000 w formacie PDF wraz z marginaliami. Dzięki nim możliwa będzie ponadto odpowiednia wizualizacja wynikowych danych mapy topograficznej 1:50 000 w środowisku oprogramowania QGIS lub ArcGIS z zachowaniem odpowiedniej kolejności i symbolizacji. Procesy automatycznej generalizacji i redakcji kartograficznej oraz przygotowane przez wykonawcę symbole muszą być zgodne z rozporządzeniem ws. BDOT10k oraz BDOO, a także standardowych opracowań kartograficznych.

Zamawiane narzędzie ma zostać dostarczone do GUGiK do 21 listopada br.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Zwycięski projekt studentów AGH
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS