Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-08-17| GIS, Mapy

GUGiK: II edycja wizualizacji BDOT10k już dla całego kraju

Poprawiona edycja generowanych automatycznie przez GUGiK wizualizacji kartograficznych BDOT10k w skali 1:10 000 jest już gotowa do pobierania dla całej Polski.


GUGiK: II edycja wizualizacji BDOT10k już dla całego kraju <br />
Wizualizacja dla fragmentu Szczecina
Wizualizacja dla fragmentu Szczecina
GUGiK: II edycja wizualizacji BDOT10k już dla całego kraju <br />
Porównanie I (na górze) oraz II edycji wizualizacji (na dole) dla fragmentu Zakopanego
Porównanie I (na górze) oraz II edycji wizualizacji (na dole) dla fragmentu Zakopanego

Przypomnijmy, że pierwsza wersja tych wizualizacji została udostępniona dla całego kraju wiosną tego roku. Wyglądem i treścią są one zbliżone do map topograficznych 1:10 000. Kluczowa różnica tkwi w tym, że są wykonywane całkowicie automatyczne, tj. bez – jak to jest w przypadku urzędowych map – manualnej redakcji kartograficznej. Są bowiem generowane na podstawie bazy danych obiektów topograficznych (BDOT10k) oraz numerycznego modelu terenu. Wizualizacja BDOT10k jest przygotowywana w darmowym oprogramowaniu QGIS, a generowanie warstwic – w oprogramowaniu FME firmy Safe Software.

Pod koniec czerwca GUGiK ogłosił zamiar opracowania i publikacji II wydania tych map. Wniesiono na nich poprawki m.in. w zakresie: prezentacji części symboli i granic jednostek administracyjnych, sposobu generowania i stylu warstwic, generowania narożników arkuszy, nazw obiektów fizjograficznych oraz wizualizacji legendy i opisu pozaramkowego.

W pierwszej kolejności opracowania te wykonano dla województwa małopolskiego, a następnie systematycznie udostępniano je dla kolejnych regionów. We wtorek 16 sierpnia GUGiK ogłosił, że arkusze te są gotowe również dla województw: zachodniopomorskiego, wielkopolskiego i warmińsko-mazurskiego. Tym samym można je pobierać już dla całego kraju.

Arkusze w formacie PDF dostępne są na Geoportalu za pośrednictwem warstwy „1:10 000” – znajdziemy ją w folderze Dane do pobrania/Topografia/Wizualizacja kartograficzna BDOT10k.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Studenci inwentaryzują budynek AGH
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS