Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2022-09-05 | GIS, Mapy, Teledetekcja, Instytucje

GUGiK będzie badać sztuczną inteligencję na potrzeby aktualizacji BDOT10k

Temat badawczy zaproponowany przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii do konkursu na projekty zamawiane INFOSTRATEG został wybrany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.


Ilustracja: GUGiK będzie badać sztuczną inteligencję na potrzeby aktualizacji BDOT10k

Celem programu INFOSTRATEG (Zaawansowane technologie informacyjne, telekomunikacyjne i mechatroniczne) jest w szczególności opracowanie rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję i blockchain.

W ramach tej inicjatywy realizowany ma być projekt GUGiK-u o nazwie „Automatyczna detekcja obiektów topograficznych”. Jego celem jest stworzenie narzędzi bazujących na algorytmach sztucznej inteligencji umożliwiających automatyczne wykrywanie obiektów topograficznych na danych fotogrametrycznych, np. ortofotomapie. W zamierzeniu GUGiK rozwiązanie takie mogłoby usprawnić aktualizację bazy danych obiektów topograficznych (BDOT10k), co obecnie realizowane jest manualnie.

Jak wyjaśnia Urząd, na ten moment nie można jeszcze udzielić odpowiedzi na pytania dotyczące wartości i czasu realizacji projektu. W najbliższym czasie planowane jest bowiem spotkanie z przedstawicielami NCBiR, by omówić szczegółowe warunki konkursu na projekty zamawiane INFOSTRATEG.

GUGiK podkreśla jednocześnie, że w konkursie tym jego projekt został zaopiniowany pozytywnie jako jedyny. Ocenie poddano łącznie 6 przedsięwzięć. Oprócz GUGiK złożyli je Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Przedmiotem ich projektów jest np. integrowanie usług smart city, tworzenie cyfrowych bliźniaków miast i gmin, wykorzystanie AI w turystyce czy zastosowanie narzędzi AI/ML do rozpoznawania upraw.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

gugik nie musi niczego badać, wystarczy nam sztucznej inteligencji w: podgikach, gugikach i wingikach. czekamy, aż gugik ogłosi konkurs na aplikację, która skutecznie usunie wymienione instytucje z życia publicznego. z korzyścią dla wszystkich.
  
Proteza umysłowa Po prostu po ostatnich zmianach personalnych, wrodzonej inteligencji w GUGIK dużo nie zostało. Nic dziwnego, że stawiają na sztuczną, nie mają wyjścia ...
  
 3 
Sztuczna inteligencja będzie badać GUGIK
  
 2 
Czy mogę prosić o link do oficjalnego potwierdzenia tej informacji na stronie NCBiR ? Nabory według mojej wiedzy są jawne.
  
Tytuł Chyba "GUGiK będzie wykorzystywać sztuczną inteligencję na potrzeby aktualizacji BDOT10k". W tym momencie tytuł nie ma trochę sensu :)
  
 1 
teatrzyk dla plebsu podniecacie się tematem zupełnie bezpodstawnie, w tym temacie już zadziałała inteligencja ale polityczna, miał GUGiK dostać kasę - to dostał, po coś wymienili całą menażerię NCBiR, a sukces projektu odtrąbiony zostanie na pewno:-)
  
Mam pierwsze zadanie dla tego systemu, wyznaczyć na podstawie algorytmów sztucznej inteligencji i dostępnych zmiennych lokalizację GUGiK na terenie miasta stołecznego Warszawy do której będzie się mógł przenieść w styczniu. Należy w modelu uwzględnić krótki czas na przeprowadzkę i przełączenie systemów informatycznych, przynajmniej szczątkowy remont pomieszczeń, zapewnienie bezpieczeństwa obiektu i infrastruktury oraz inne niezbędne zmienne. Należy również określić z jakim prawdopodobieństwem da się to zrobić w tym czasie. Sztuczna Inteligencja da radę ?
  
Brak informacji w informacji czyli nie wiadomo jaki budżet, jakie daty, a skąd news że wykrywanie nowych obiektów na mapie odbywa się obecnie manualnie - proszę Szanowną Redakcję o źródło do tego twierdzenia ? Optymistów zmartwię że patrząc na przykładzie map 25k mieliśmy już przez lata zamawiane ekspertyzy jak generalizować od naukowców, były wizyty studyjne min. w OS w UK, były przyglądania się oprogramowaniu, były testowe arkusze wykonane przez Opegiekę, ba nawet cykl szkoleń w tym z ETL i innych języków programistycznych, lecz gdy projekty i ich pieniążki się skończyły przez kilka lat nastała cisza, a obecne tzw sukcesy czyli wizualizacja jest na poziomie technologicznym niższym niż GUGiK robił 12 lat temu. Nie trzeba też projektu do czegoś do jest zaimplementowane w niektórych oprogramowaniach, ale tego jeszcze widzę wiedza GUGiK nie odnotowała. Tak, są gotowe oprogramowania które takie rzeczy robią od lat. Wiadomo też że czy to ML czy AI ważne żeby mądrze brzmiało, przecież i tak komentatorzy nie rozróżnią.
  
odp: Brak informacji w informacji A kiedy ten wniosek był złożony?
  
Artificial intelligence (AI) Wykorzystanie technologii AI jest coraz powszechniejsze w świecie. Chyba to dobrze że praca człowieka jest i będzie wspierana przez technologie cyfrowe. Zastosowań jest bardzo wiele od rozpoznawania obrazów, diagnostykę medyczną, samochody autonomiczne itd.. Komentarz "Łoo Panie" to hejt. Jak nie ma się nic do powiedzenia to pojawiają się takie bzdury.
  
 1 
odp: Artificial intelligence (AI) A ja się pytam co to za AI, skoro algorytm robi to co ma robić i nic poza tym. Normalny program, ale nie trzeba mówić AI, brzmi nowocześnie. Jeszcze kilka lat i kalkulator naukowy będą sprzedawać - Kalkulator z AI
  
 1 
odp: odp: Artificial intelligence (AI) Zgoda. Zawsze w komputerze jest program. Drobna różnica polega na tym że program musi mieć bazę/bazy na podstawie której/których się uczy.
  
odp: odp: Artificial intelligence (AI) No to akurat tak się składa że nie musi mieć bazy, choć może.
  
odp: odp: Artificial intelligence (AI) I czego ta ich AI się nauczy? Tylko jednego czyli tego co jej zaprogramują programiści. Na podstawie jakiejś ilości danych po prostu będzie rozpoznawać przypadki. Nic innowacyjnego i mającego przydomek AI
  
Łoo Panie a na co komu ta sztuczna inteligencja? Studenty nie będą miały jak zarobić na wikt i opierunek, zabieracie prace studentom i inzynierom geodezji!
    1 
 4 
Wreszcie! To jest przełomowa decyzja od lat ws. BDOT10k. Mam nadzieję, że naukowcy będą mogli przyczynić się do rozwoju BDOT10k. Ostatnio, naukowcy mieli coś do powiedzenia ws. BDOT10k w 2002 kiedy to zakończył działanie Zespół ds. Rozwoju Bazy Daych Obiektów Topograficznych oraz budowy Systemu Zarządzania TBD. Od czasu kiedy TBD/BDOT10k zajmują się wyłącznie urzędnicy specyfikacja i produkt dryfują w nieokreślonym kierunku. Tą decyzją, GUGiK pokazuje, że lepiej może oddać bogu co boskie a cesarzowi co cesarskie. Może iść dalej za ciosem i przyjrzeć się od strony badawczej całej KIIP?
  



zobacz też:

Nowa perspektywa szansą na w pełni cyfrową geodezję [spotkanie SGiK]

Unijny budżet 2021–2027 daje realną szansę na pełną informatyzację...


wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Wpływ aplikacji lokalizacyjnych na korki
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
w czasie spisu ludności Warszawy w 1792 r. imiennie spisywano tylko głowę rodziny?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Olbrycht Strumieński (? - ok. 1609 r.)
XVI-wieczny autor dzieła technicznego opisującego niwelator wodny. Ukończył on szkołę parafialną w Mysłowicach (nie zdobył wyższego wykształcenia), następnie był rządcą w majątku Firlejów w Babicach pod Krakowem. Pod mecenatem Mikołaja Firleja...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1858-1859
Powstaje sieć triangulacji podstawowej na terenie Prus Wschodnich.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama