wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-09-05| GIS, Mapy, Teledetekcja, Instytucje

GUGiK będzie badać sztuczną inteligencję na potrzeby aktualizacji BDOT10k

Temat badawczy zaproponowany przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii do konkursu na projekty zamawiane INFOSTRATEG został wybrany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.


GUGiK będzie badać sztuczną inteligencję na potrzeby aktualizacji BDOT10k

Celem programu INFOSTRATEG (Zaawansowane technologie informacyjne, telekomunikacyjne i mechatroniczne) jest w szczególności opracowanie rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję i blockchain.

W ramach tej inicjatywy realizowany ma być projekt GUGiK-u o nazwie „Automatyczna detekcja obiektów topograficznych”. Jego celem jest stworzenie narzędzi bazujących na algorytmach sztucznej inteligencji umożliwiających automatyczne wykrywanie obiektów topograficznych na danych fotogrametrycznych, np. ortofotomapie. W zamierzeniu GUGiK rozwiązanie takie mogłoby usprawnić aktualizację bazy danych obiektów topograficznych (BDOT10k), co obecnie realizowane jest manualnie.

Jak wyjaśnia Urząd, na ten moment nie można jeszcze udzielić odpowiedzi na pytania dotyczące wartości i czasu realizacji projektu. W najbliższym czasie planowane jest bowiem spotkanie z przedstawicielami NCBiR, by omówić szczegółowe warunki konkursu na projekty zamawiane INFOSTRATEG.

GUGiK podkreśla jednocześnie, że w konkursie tym jego projekt został zaopiniowany pozytywnie jako jedyny. Ocenie poddano łącznie 6 przedsięwzięć. Oprócz GUGiK złożyli je Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Przedmiotem ich projektów jest np. integrowanie usług smart city, tworzenie cyfrowych bliźniaków miast i gmin, wykorzystanie AI w turystyce czy zastosowanie narzędzi AI/ML do rozpoznawania upraw.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Raczki Elbląskie w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS